Nieznane filmy Doroty Kędzierzawskiej

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Nieznane+filmy+Doroty+K%C4%99dzierzawskiej-136739
Nieznane filmy Doroty Kędzierzawskiej
Dorotę Kędzierzawską dobrze znamy przede wszystkim z takich filmów jak "Pora umierać" czy "Inny świat". Jednak tylko nieliczni mieli szansę zobaczyć etiudy z okresu jej studenckich prób warsztatowych. Szansa na poznanie tego okresu jej twórczości pojawi się 4 marca – tego dnia FINA Wałbrzyska 3/5 pokaże pierwsze, nieznane szerokiej publiczności filmy reżyserki.


Dorota Kędzierzawska na planie filmu "Koniec świata" (1988) | fot. Roman Sumik | Fototeka FINA

Dorota Kędzierzawska – reżyserka filmowa, scenarzystka, montażystka. W latach 1976 – 1978 studiowała na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1981 roku ukończyła PWSTviT w Łodzi (początkowo studiowała na WGIK w Moskwie). Autorka filmów dokumentalnych i fabularnych ("Koniec świata", "Diabły diabły", "Wrony", "Nic", "Jestem", "Pora umierać", "Jutro będzie lepiej"), za które zdobyła wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę FIPRESCI za "Koniec świata", Coup de coeur podczas MFF Cannes 94 oraz Grand Prix na MFF Belfast 94 za "Wrony", Grand Prix Filmmusic Biennale – Bonn 99 za "Nic", Grand Prix IFEMA Malmo 08 za "Pora umierać", Grand Prix oraz Peace Award – Berlinale 11 za "Jutro będzie lepiej".

W etiudach, które zostaną 4 marca pokazane w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, reżyserka podejmuje przede wszystkim tematy dzieciństwa i samotności. "Agnieszka" (nagroda na łódzkim Festiwalu Etiud Studenckich w 1983 roku) opowiada o dzieciństwie widzianym oczami wrażliwej dziewczynki z wielodzietnej rodziny. "Jajko" (nominacja do studenckiego Oscara w Los Angeles w 1983 roku, I nagroda na III Europejskim Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium, nagroda im. Andrzeja Munka) przedstawia relację rodzeństwa – starszego chłopca i młodszej dziewczynki dorastających w surowej rzeczywistości PRL. "Gucia" (I nagroda za reżyserię i najlepsze zdjęcia na Studenckim Festiwalu Filmowym w Poczdamie) to oparta na opowiadaniu Jerzego Andrzejewskiego pt. "Pierwsza miłość" opowieść o uczuciu rodzącym się między parą siedmiolatków. Ciekawie zrealizowana etiuda "Początek" ukazuje trud pracy w łódzkich zakładach włókienniczych oraz niemożność pogodzenia pracy z życiem rodzinnym. "Koniec świata" – debiut fabularny Kędzierzawskiej, stanowi studium samotności dwojga starych ludzi, którzy spędzili razem całe życie.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką. Rozmowę poprowadzi krytyczka filmowa – Anna Serdiukow.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek wydawanych w recepcji od godz. 18:30.

W cyklu "Nieznane filmy znanych reżyserów" prezentowany jest wczesny, najczęściej studencki dorobek cenionych twórców filmowych. Reżyserzy, znani przede wszystkim z pełnometrażowych produkcji, często mają na koncie wyśmienite filmy amatorskie, dokumentalne, etiudy. Najczęściej nie są one znane szerszej publiczności, a stanowią ciekawy punkt w dorobku każdego twórcy – są szczerym i odważnym zapisem poszukiwań artystycznych w początkowych etapach pracy zawodowej.

Bohaterem kolejnej odsłony cyklu będzie Jerzy Skolimowski – na to spotkanie FINA Wałbrzyska 3/5 zaprasza 1 kwietnia.

Więcej informacji TUTAJ

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones