Po raz pierwszy w kinach reżyserskie wersje dwóch pierwszych "Obcych"

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Po+raz+pierwszy+w+kinach+re%C5%BCyserskie+wersje+dw%C3%B3ch+pierwszych+%22Obcych%22-99381
Kultowa seria "Obcy" powraca do polskich kin i to w wersji, w jakiej nigdy wcześniej nie mogliście jej na dużym ekranie oglądać. "Obcy – 8. pasażer Nostromo" i "Obcy – decydujące starcie" zostaną pokazane w wersjach reżyserskich w doskonałej jakości po rekonstrukcji cyfrowej.

Film Ridleya Scotta atmosferą jest zbliżony do klasycznych filmów grozy, a nagrodzone Oscarem efekty specjalne oraz postać Obcego sprawiły, że film wszedł do kanonu światowej kinematografii.

Załoga statku handlowego Nostromo budzi się przedwcześnie z hibernacji podczas rutynowego lotu. Komputer pokładowy prowadzi ich ku sygnałowi z pobliskiego księżyca Acheron LV(426. Przekonani, że ktoś wzywa pomocy, lądują. Na miejscu odkrywają nową formę życia, którą przyjmują na statek wraz z rannym kolegą. Wkrótce okazuje się, że mają do czynienia z drapieżnikiem doskonałym, istotą przystosowaną do zabijania. Sierżant Ellen Ripley podejmuje walkę o przetrwanie i ocalenie pozostałych przy życiu kolegów.

Druga część serii filmów o Obcym, wyreżyserowana została przez Jamesa Camerona. Jest zdobywcą dwóch Oscarów: za efekty specjalne i montaż dźwięku.

Po 57 latach dryfowania w przestrzeni kosmicznej Ellen Ripley zostaje odnaleziona. Nikt nie wierzy w jej historię o potworze, który zabił wszystkich członków w załogi statku Nostromo. Tymczasem okazuje się, że na LV(426, z której Ripley właśnie uciekła, została wysłana grupa kolonistów. Z nieznanych przyczyn urywa się z nimi kontakt. Kobieta wyrusza wraz z oddziałem komandosów na planetę. To, co tam zastaną, nie śniło im się w najgorszych koszmarach...

Film Jamesa Camerona to jeden z nielicznych sequeli, które nie ustępują oryginałowi, a zdaniem niektórych nawet go przewyższa. Reżyser dorównuje Scottowi w umiejętnym dozowaniu napięcia, ale w znacznie większym stopniu stawia na akcję i widowisko.

Oba filmy będzie można obejrzeć po raz pierwszy 31 października na specjalnym maratonie ENEMEF w 27 kinach sieci Multikino. Później filmy powinny trafić do kinowej dystrybucji.