Premiera "Diuny" zgodnie z planem? Villeneuve wrzuca szósty bieg

Coming Soon / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Premiera+%22Diuny%22+zgodnie+z+planem+Villeneuve+wrzuca+sz%C3%B3sty+bieg-138760
Premiera "Diuny" zgodnie z planem? Villeneuve wrzuca szósty bieg
Denis Villeneuve robi, co może, by ukończyć "Diunę" w wyznaczonym terminie. W rozmowie z dziennikarzami na festiwalu filmowym w Szanghaju nominowany do Oscara reżyser odniósł się do tematu dokrętek, pandemii koronawirusa oraz całego, skomplikowanego procesu produkcyjnego: 


Mieliśmy kończyć główne zdjęcia, całość była praktycznie na finiszu. Film powstawał w dość nietuzinkowy sposób: lwia część głównych zdjęć była gotowa, ale postanowiłem najpierw ją podmontować, a dopiero później nakręcić dodatkowy materiał, tak, aby wszystko było idealnie wyważone. Mogłem sobie pozwolić na taki luksus, gdyż mieliśmy sporo czasu. Niestety, wirus uderzyła akurat wtedy, kiedy musiałem wrócić na plan po wspomnianych przymiarkach - wyjaśnił twórca.  

Jak przekłada się to na obecny grafik? To całkowicie przeorganizowało nasz grafik. Musimy się spieszyć, by zdążyć w tym roku. Mamy pozwolenie na wznowienie zdjęć i wznowimy je w ciągu kilku tygodni. Oznacza to jednak, że musiałem zająć się efektami specjalnymi i montażem już wcześniej, korzystając z dostępności ekip w Los Angeles.  

A skoro jesteśmy przy montażu, Villeneuve wyznał również, że ta kwestia okazała się najbardziej problematyczna. Istnieją rzeczy, które można załatwić zdalnie. Efekty specjalne można dla przykładu nadzorować w ten sposób. I wydawało mi się, że podobnie przebiegnie praca z montażystą Joe'm Walkerem. Niestety, montowanie jest jak tworzenie muzyki, granie w jednej kapeli. Musicie być w jednym pokoju, to kwestia interakcji, energii, spontaniczności w tym samym spokoju. Tęsknię za Joe'm. 

 "Dune" to ekranizacja opublikowanej w 1965 roku kultowej powieści Franka Herberta. Opowiada ona historię konfliktu dwóch potężnych rodów walczących o kontrolę nad najważniejszą we wszechświecie planetą – Arrakis. Jest ona źródłem Przyprawy, wytwarzanej przez gigantyczne zwierzęta - czerwie pustyni. Substancja ta poszerza granice świadomości i umożliwia korzystanie z wyjątkowych umiejętności ludzkiego umysłu. Wykorzystywana jest do przewidywania przyszłości i pozwala na podróże międzygwiezdne. Na tle polityczno-społecznego konfliktu rozgrywa się jednocześnie inna historia – opowieść o trwającym setki pokoleń programie eugenicznym, którego kluczowym elementem jest główny bohater, Paul Atryda.

W obsadzie znaleźli się m.in. Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya, Oscar Isaac, Josh Brolin, Javier Bardem i Stellan Skarsgård.

Premierę zapowiedziano na 17 grudnia 2020. Póki co nie została przesunięta. 
Udostępnij: