Coppola ma nowy "Czas Apokalipsy". Budżet puchnie, ekipa się kurczy

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Problemy+na+planie+%22Megalopolis%22%3A+Coppola+traci+kolejnych+cz%C5%82onk%C3%B3w+ekipy-149087
Coppola ma nowy "Czas Apokalipsy". Budżet puchnie, ekipa się kurczy
źródło: Getty Images
autor: Frazer Harrison
Czarne chmury nad "Megalopolis". Epos SF w reżyserii Francisa Forda Coppoli jest obecnie w trakcie zdjęć, mniej więcej połowa filmu jest już nakręcona. Ale w ostatnim tygodniu projekt opuścili kluczowi członkowie ekipy: scenografka i kierownik artystyczny. W grudniu reżyser zwolnił natomiast cały dział odpowiedzialny za efekty specjalne. Powoli zaczyna to przypominać apokalipsę, jakiej doświadczył Coppola na planie "Czasu Apokalipsy".

"Megalopolis": szaleństwo na planieGettyImages-1388054763.jpg Getty Images © Jeff Kravitz


"Megalopolis" to projekt-marzenie 83-letniego Coppoli, który czekał na jego realizację od lat. W 2021 roku reżyser ogłosił, że sam sfinansuje projekt, którego budżet wynosi 120 milionów dolarów. Część pieniędzy pochodzi ze sprzedaży należących do twórcy winiarni. W międzyczasie koszty produkcji jednak wzrosły. Ekipa jest obecnie w połowie zdjęć, które miały potrwać około 80-90 dni. Na chwilę obecną nie jest jednak pewne, czy prace mogą być kontynuowane zgodnie z grafikiem.

Coppola początkowo pracował z technologią wirtualnej scenografii, jaką wykorzystano m.in. w serialu "The Mandalorian". Ale wyzwania i koszty tej metody zaczęły się spiętrzać i reżyser prawdopodobnie będzie musiał zdecydować się na tańsze rozwiązanie, jakim jest greenscreen.

9 grudnia Coppola zwolnił niemal cały dział efektów specjalnych (podobnie jak zrobił to 30 lat temu, kręcąc "Drakulę"). Zespołowi przewodził weteran Mark Russell, który pracował m.in. przy takich filmach jak "Wilk z Wall Street" czy "In the Heights: Wzgórza marzeń". Ostatnio z ekipy odeszli również scenografka Beth Mickle i kierownik artystyczny David Scott. Obecnie "Megalopolis" nie ma pionu scenograficznego. Gildia Scenografów wystosowała oświadczenie, zgodnie z którym przygląda się sytuacji na planie widowiska.

The Hollywood Reporter cytuje anonimowo jednego ze zwolnionych członków ekipy, który powiedział, że odejście z planu było szczęściem w nieszczęściu: Na planie panuje absolutne szaleństwo, powiedział.

Coppola jednak się nie poddaje i jeszcze w tym tygodniu zamierza zatrudnić zastępstwo.

"Megalopolis" – o czym opowie film Coppoli?


  
Coppola napisał scenariusz "Megalopolis" jeszcze w latach 80. Film zapowiadany jest jako epicka opowieść o ambicjach politycznych, geniuszu i konflikcie interesów. Jej akcja ma się toczyć w utopijnej wersji Nowego Jorku (zwanego Nowym Rzymem), który zostaje zniszczony w wyniku niewyobrażalnej katastrofy.  Estetyka dzieła ma ponoć nawiązywać do tradycji rzymskiego eposu.

W obsadzie "Megalopolis" są m.in. Adam Driver, Forest Whitaker, Nathalie Emmanuel, Jon Voight, Laurence Fishburne, Aubrey Plaza, Talia Shire, Shia LaBeouf, Jason Schwartzman i Dustin Hoffman.

7 wspaniałych: "Ojciech chrzestny"Zobaczcie ranking najlepszych scen z serii "Ojciec chrzestny" w reżyserii Francisa Forda Coppoli:

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones