Przypominamy odcinek "Na skróty" o "Harrym Angelu" Alana Parkera

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Przypominamy+odcinek+%22Na+skr%C3%B3ty%22+o+filmie+%22Harry+Angel%22+Alana+Parkera-138741
Przypominamy odcinek "Na skróty" o "Harrym Angelu" Alana Parkera
W piątek zmarł Alan Parker. Znany brytyjski reżyser miał 76 lat. Wspominając jego wspaniałą karierę przypominamy Wam dziś odcinek naszego programu "Na skróty", który poświęciliśmy zrealizowanemu przez Alana Parkera w 1987 roku filmowi "Harry Angel".


KARIERA


Alan Parker urodził się 14 lutego 1944 roku w Londynie. Ukończył dziennikarstwo, a swoją karierę zaczynał w branży reklamowej. Nakręcił ponad pół tysiąca filmów reklamowych, by następnie - poprzez zlecenia scenariopisarskie dla telewizji BBC - zapukać do drzwi branży filmowej. Jego pełnometrażowy debiut, "Bugsy Malone", zdobył trzy nominacje do Złotych Globów. Kolejne filmy - "Midnight Express", "Sława" i "Ptasiek", "Missisipi w ogniu", czy "Harry Angel" zapewniły mu status jednego z najważniejszych twórców lat 70. i 80. Jego ostatnim filmem pozostaje dramat "Życie za życie" z 2003 roku.

NAGRODY


Parker był nominowany do Oscara za reżyserię "Midnight Express" oraz "Missisipi w ogniu". Z ośmiu nominacji do nagród BAFTA aż 4 zamienił na statuetki - dublet najlepszy film/reżyser ustrzelił za "The Commitments" z 1991 roku. Był również stałym bywalcem festiwalu w Cannes. W konkursie głównym brał udział pięciokrotnie - zdobyć udało mu się nagrodę za osiągnięcia techniczne z "Ptaśkiem". Dwukrotnie odwiedzał festiwal w Berlinie. Parker był również gościem festiwalu Camerimage, gdzie uhonorowano go prestiżową nagrodą za duet operatorsko-reżyserski wraz z Michaelem Seresinem, a także, rok później, nagrodą za "wyjątkową wrażliwość wizualną".

WYWIAD DLA FILMWEBU


W 2012 roku Alan Parker był gościem festiwalu Camerimage. Tam miał okazję porozmawiać z nim Michał Walkiewicz. Wywiad ten możecie przeczytać TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones