Sean Connery nie żyje. Filmowy James Bond, ojciec Indiany Jonesa miał 90 lat

BBC / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Sean+Connery+nie+%C5%BCyje.+Filmowy+James+Bond%2C+ojciec+Indiany+Jonesa+mia%C5%82+90+lat-140044
Sean Connery nie żyje. Filmowy James Bond, ojciec Indiany Jonesa miał 90 lat
źródło: Getty Images
autor: Stephane Cardinale - Corbis
Zmarł wybitny aktor filmowy Sean Connery. Gwiazda filmów o Jamesie Bondzie, filmowy ojciec Indiany Jonesa, zdobywca Oscara za rolę w filmie "Nietykalni" zmarł w wieku 90 lat.

GettyImages-797670.jpg Getty Images © John T. Barr

Sean Connery z Oscarem za rolę w filmie "Nietykalni"

KIM BYŁ SEAN CONNERY?Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu. Pochodził z robotniczej rodziny. Jego ojciec pracował w fabryce, matka sprzątała domy. Porzucił szkołę, kiedy miał 13 lata. Przez kilka lat służył w armii. Później starał się zarabiać na życie, jak tylko mógł. Wśród nich były różne prace w lokalnym teatrze. To wtedy zakochał się aktorstwie, dla którego zrezygnował z potencjalnej kariery piłkarza.

Karierę aktorską rozpoczną na początku lat 50. właśnie w teatrze. Po raz pierwszy wystąpił w filmie jako statysta w 1954 roku. Trzy lata później zagrał pierwszą główną rolę telewizyjnym filmie "Blood Money". Zaraz potem wystąpił u boku Lany Turner w filmie "Inne miejsce"

GettyImages-607390690.jpg Getty Images © Sunset Boulevard

Sean Connery na planie filmu "Doktor No"

SEAN CONNERY JAKO JAMES BONDPrawdziwym przełomem w karierze aktora okazał się angaż do filmu "Doktor No" na podstawie prozy Iana Fleminga. Sean Connery wcielił się w postać Jamesa Bonda, agenta Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie nr 007. Obraz okazał się wielkim kasowym przebojem. Connery z miejsca stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kina i symbolem seksu.

Sean Connery wcielił się w Jamesa Bonda jeszcze kilkukrotnie w filmach: "Pozdrowienia z Rosji", "Goldfinger", "Operacja Piorun", "Żyje się tylko dwa razy", "Diamenty są wieczne" i "Nigdy nie mów nigdy". Dla wielu fanów postaci do dziś pozostaje najlepszym odtwórcą roli Bonda.

GettyImages-186415867.jpg Getty Images © Mondadori Portfolio

Sean Connery w filmie "Polowanie na Czerwony Październik"

SEAN CONNERY - JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE FILMY Z JEGO UDZIAŁEM?Sean Connery na przestrzeli lat zagrał wiele rozpoznawalnych ról. Fani kina pamiętają go jako ojca Indiany Jonesa, którego zagrał w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata", Juana Ramireza, mentora Connora MacLeoda w filmie "Nieśmiertelny", Williama z Baskerville z filmu "Imię róży" oraz wyróżnione Oscarem roli Jima Malone'a w obrazie "Nietykalni".

Inne ważne film w jego karierze to: "Człowiek, który chciał być królem", "Powrót Robin Hooda", "Polowanie na Czerwony Październik", "Wydział Rosja", "Rycerz króla Artura", "Twierdza", "Osaczeni".

Sean Connery w filmie "Goldfinger"

Sean Connery zmarł zaledwie dwa miesiące po świętowaniu swoich 90 urodzin.
Udostępnij: