Tarantino oskarżony o plagiat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tarantino+oskar%C5%BCony+o+plagiat-115096
Quentin Tarantino, The Weinstein Company i Columbia Pictures zostali oskarżenie o naruszenie praw autorskich w filmie "Django". 24 grudnia do sądu federalnego w Waszyngtonie wpłynął pozew zgłoszony przez Oscara Colvina Jr. i jego syna Torrance'a J. Colvina. Panowie uważają, że Tarantino zbyt silnie zainspirował się scenariuszem ich autorstwa zatytułowanym "Freedom".


Istnieje szereg podobieństw między "Freedom" a "Django", czytamy w pozwie. Pozwani nazwą je przypadkowymi, ale intencjonalne wykorzystanie naszej pracy nie jest ani wypadkiem ani zbiegiem okoliczności. Tarantino twierdzi, że oparł swój scenariusz na "Django" Sergio Corbucciego, ale istnieje dużo więcej podobieństw między "Freedom" a "Django Unchained" niż między filmem Tarantino a oryginalnym "Django"

Scenariusz Colvinów opowiada o niewolniku nazwiskiem Jackson Freeman (bohaterem "Django" jest niejaki Django Freeman), który chce wykupić swoją rodzinę od złego właściciela plantacji. W obu tekstach znajduje się podobny wątek: bohater w towarzystwie białoskórego towarzysza wraca do "piekielnej krainy Południa", żeby odbić swoją żonę. Twórcy zaznaczają, że zarejestrowali swój scenariusz w Gildii Scenarzystów w 2004 roku oraz opublikowali w internecie jego streszczenie.

Colvinowie domagają się "setek milionów dolarów" odszkodowania. "Django" zarobił na świecie ponad 400 milionów dolarów, został również nagrodzony Oscarami za najlepszą rolę drugoplanową (Christoph Waltz) i - uwaga - scenariusz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones