To Alex Garland w rzeczywistości wyreżyserował "Dredda"?

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/To+Alex+Garland+w+rzeczywisto%C5%9Bci+wyre%C5%BCyserowa%C5%82+%22Dredda%22-127365
W przeddzień światowej (oraz polskiej) premiery "Anihilacji", nowego filmu Aleksa Garlanda, twórcy "Ex Machiny", dowiedzieliśmy się, że jego reżyserskie résumé jest nieco większe, niż przypuszczaliśmy. A wszystko dzięki Karlowi Urbanowi, który powspominał pracę na planie "Dredda".


Garland, zanim zabrał się za reżyserię, był wziętym scenarzystą - napisał m.in. "Nie opuszczaj mnie", "28 dni później" i właśnie "Dredda". Aktor, który zagrał tytułowego bohatera tego ostatniego filmu, sugeruje jednak, że rola Garlanda była dużo większa.

Chętnie zagrałbym ponownie Dredda, ale jeśli do tego nie dojdzie, pozostanę zadowolony z faktu, że nakręciliśmy film, który stał się kultowym klasykiem i który ludzie z czasem odkryli, powiedział Urban. Sukces "Dredda" to w dużej mierze zasługa Aleksa Garlanda. Wielu ludzi nie uświadamia sobie tego, ale w rzeczywistości to on go wyreżyserował.

Aktor uważa zatem, że to "Dredda" należy uznać za reżyserski debiut scenarzysty. Chętnie widziałby też Garlanda za kamerą drugiej części - gdyby powstała. Mam nadzieję, że, kiedy ludzie myślą o jego filmografii, będą pamiętać, że przed "Ex Machiną" zrobił "Dredda". Kolejność wygląda tak: "Dredd", "Ex Machina", "Anihilacja".

O zamieszaniu na planie "Dredda" od dawna krążyły plotki. Podobno reżyser Pete Travis został odsunięty od montażu, a Garland przez chwilę zastanawiał się nawet nad walką o to, by przyznano mu tytuł współreżysera. W końcu panowie opublikowali jednak oświadczenie, według którego jeszcze przed początkiem zdjęć przystali na "nietypowy" charakter współpracy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones