William Bradley Pitt

Brad Pitt

biografie

(4)
 • William Bradley Pitt urodził się 18 grudnia 1963 roku w Shawnee, małym miasteczku w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Był pierworodnym synem Billa i Jane Pittów, ale ich rodzina już 3 lata później powiększyła się o Douglasa, a 2 lata po tym o Julie.

  Rodzina Pittów była praktykującymi baptystami, a sam Brad należał do chóru kościelnego. W szkole był bardzo dobrym uczniem i należał do samorządu uczniowskiego. Jako nastolatek interesował się przede wszystkim filmem, sztuką i muzyką. Po szkole średniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Missouri, planując przyszłość jako dziennikarz. W 1986 roku porzucił dotychczasowe plany i wyjechał do Hollywood. Początkowo mieszkał z 6 innymi chłopakami marzącymi o aktorstwie, zajmował się telemarketingiem, występował jako maskotka-kurczak promując sieć meksykańskich restauracji. 

  Pierwszy kontakt z filmem zdobył, statystując w "Mniej niż zero". Pierwszą epizodyczną rolę, chłopaka córki Priscilli Presley, zagrał w serialu "Dallas". Po tym na tydzień otrzymał zatrudnienie w operze mydlanej "Another World". Potem dostał jeszcze kilka drobnych ról, m.in. "Growing Paints", "Klasyczne albumy rocka - Deep Purple - „Machine Head”". W latach 90. napływały kolejne propozycje. Brad został obsadzony w jednej z głównych ról w "Dniach Chwały". Prawdziwie wymierny sukces przyniosła mu jednak postać JD w "Thelmie & Louise", a każda jego kolejna rola zwiększała jego popularność. Obecnie jest jednym z najwięcej zarabiających i najbardziej pożądanych aktorów Hollywood.

 • Brad Pitt urodził się 18 grudnia 1963 roku w Shawnee, w Oklahomie. 
  Ma piątkę młodszego rodzeństwa. Jego ojciec był kierownikiem firmy transportu ciężarowego, a matka pedagogiem szkolnym. Jego rodzina przeprowadziła się do Springfield w Missouri, gdzie Brad pracował jako sprzedawca dla Colonel Day's Levi Emporium. Chodził do wyższej szkoły Kickapoo. Grał w tenisa i koszykówkę, a poza tym należał do kółka teatralnego i chóru. Skończył University of Missouri i zdobył tytuł magistra dziennikarstwa ze specjalnością - reklama. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu, przeprowadził się do Los Angeles, gdzie zamiast kontynuować naukę marketingu i projektowania graficznego, zajął się karierą modela i aktora. Na początku pracował tam jako kelner, reklamował restaurację El Pollo Loco przebrany za kurczaka, a za zarobione pieniądze, opłacał lekcje aktorstwa.

  Jego pierwszą rolą było wcielenie się w postać Randy'ego w serialu "Dallas". Później pojawiał się na małym ekranie w serialach takich jak "21 Jump Street", czy "Opowieści z krypty". Następnie zaczął otrzymywać propozycje zagrania w innych serialach np. "Glory Days", albo filmach np. "Reporter", "Za młoda by umrzeć?", gdzie poznał 16-letnią Juliettę Lewis, z którą spotykał się przez 3 lata.

  Jednak prawdziwą popularność zdobył rolą J.D. w filmie Ridleya Scotta 'Thelma i Louise". Na dużym ekranie Brad wystąpił w "Johnny Suede", który na festiwalu w Locarno w 1992 roku zdobył nagrodę Złotego Lamparta w kategorii - najlepszy film. Wkrótce potem magazyn People ogłosił go najseksowniejszym wśród żyjących.
  Na swoim koncie ma trzy nominacje do Oscara, oraz Złotego Globa i Saturna za rolę w filmie "12 małp".

  16 czerwca 1997 roku ogłoszono zerwanie jego zaręczyn z Gwyneth Paltrow którą poznał na planie filmu "Siedem", z którą był przez 2 lata. 29 lipca 2000 roku ożenił się z Jennifer Aniston, gwiazdą serialu "Przyjaciele".

 • Droga Brada Pitta z chóru chłopięcego do Hollywood była okupiona tysiącami pompek i scementowana rygorystycznym protestanckim wychowaniem. Ojciec Brada, kierownik firmy przewozowej, był gorliwym baptystą. Każdą niedzielę Brad i jego młodsza siostra spędzali w kościelnej szkółce. Po maturze Brad wyjechał z Oklahomy na University of Missouri, gdzie pod płaszczykiem studiowania wzornictwa i grafiki użytkowej spędzał czas na studenckich libacjach. Dwa tygodnie przed uzyskaniem absolutorium wrzucił cały swój przenośny dobytek do bagażnika zdezelowanego Datsuna, nazywanego pieszczotliwie Runaround Sue i wyruszył do Hollywood, aby zostać gwiazdą filmową. Rodzicom powiedział, że zamierza studiować w Art Center College of Desing w Pasadenie, ponieważ dla jego rodziców aktorstwo było synonimem dorywczych prac kelnerskich i pokątnych romansów.

  Początki kariery Brada w Hollywood nie odbiegały daleko od wyobrażeń jego rodziców. Biegał po restauracji El Pollo Loco przebrany za kurczaka, potem pracował jako striptizer do wynajęcia na wieczory panieńskie. Po kilku miesiącach udało mu się zdobyć małą rólkę u boku córki Priscilli Presley w serialu "Dallas". Kolejny występ w filmiku "Cutting Classes" na pewno nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowej kinematografii, ale dzięki niemu Brad zaistniał na lokalnej scenie. W między czasie Brad związał się z byłą żoną Mike'a Tysona, lecz pod wpływem nacisków ze strony byłego męża, musiał przerwać tak dobrze zapowiadający się romans. W 1991 roku wraz z filmem "Thelma i Louise" nastąpił przełom. Wszyscy pamiętają Brada Pitta (i jego muskuły) w roli zadziornego autostopowicza, dzięki któremu Thelma (Geena Davis) przeżyła swój pierwszy orgazm.

  Kiedy Brad nie pokazywał swojego umięśnionego brzucha w filmach, zajmował się intensywnie swoim życiem prywatnym. Hołdując zasadzie "im młodsza narzeczona, tym lepsza". Po wspólnym występie w filmie "Za młoda by umrzeć?" związał się z 16-letnią Juliette Lewis. Związek przetrwał trzy lata i był rekordowo długi jak na Brada Pitta. Po zerwaniu z Lewis Pitt zamieszkał z niejaką Jitką - właścicielką dwóch rysiów. Jitka i jej egzotyczna menażeria niedługo kręciła się po mieszkaniu Brada (domu, który notabene wcześniej był rezydencją Elwiry - Damy Ciemności i miał na wyposażeniu ciemną grotę).

  Po roli w romantycznej epickiej historii "Wichry namiętności" magazyn "People" ogłosił Brada Pitta najseksowniejszym mężczyzną na ziemi. I co tu dużo mówić, przeszywające błękitne oczy, bicepsy, blond grzywka i urokliwy uśmiech sprawiają, że aktorskie umiejętności Brada schodzą na plan dalszy. Przynajmniej jeśli chodzi o żeńską część widowni. Mroczny i nastrojowy "Wywiad z wampirem" zmienił nieco wizerunek Pitta, który, jak się okazało, jest także całkiem niezłym aktorem. Następna rola: policjanta śledzącego psychopatycznego mordercę w "Siedem" została uznana za najlepszą w karierze Brada. Na planie Pitt stracił głowę dla odtwórczyni głównej roli żeńskiej: Gwyneth Paltrow. Wkrótce Gwyneth i Brad zostali okrzyknięci najpiękniejszą parą Hollywood. Pisma prześcigały się w publikowaniu romantycznych zdjęć zakochanej pary. Odbyły się huczne zaręczyny, lecz siedem miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu Brad dał drapaka i zostawił piękną Gwyneth na lodzie.

  W lipcu 2000 roku ożenił się z Jennifer Aniston, znaną z serialu "Przyjaciele".
  Brad Pitt też jest jak wino: im starszy, tym lepszy. Po nominacji do Oscara za rolę w "12 małpach" Terry'ego Gilliama, w 1997 roku zagrał charyzmatycznego terrorystę z IRA w "Zdradzie" i austriackiego podróżnika w filmie "Siedem lat w Tybecie". Po niezbyt udanym "Joe Black", remake'u "Śmierć odpoczywa", Brad Pitt powrócił w 1999 roku w anarchistycznym "Podziemnym kręgu". Opowieść o buntujących się przeciwko konsumeryzmowi lat 90., sfrustrowanych facetach, którzy zakładają nielegalne kluby bokserskie - w krótkim czasie stała się filmem kultowym. Zarobki Pitta skoczyły do 10 mln USD za film, a trzeba przyznać, że jego bicepsy też są formie.

 • William Bradley Pitt przyszedł na świat 18 grudnia 1963 roku w bogobojnej babtystycznej rodzinie. Wychowywał się w małym miasteczku Shawnee, w stanie Oklahoma. Od zawsze miał w sobie coś z buntownika i pragnął robić wszystko po swojemu. Kończąc prawie studia dziennikarskie na uniwersytecie w Missouri, niespodziewanie spakował się i pojechał na zachód, dając upust swemu pragnieniu bycia gwiazdą. Oczywiście rodzicom powiedział, że wybiera się do Art Center College of Design w Pasadenie gdzie rzekomo chciał się kształcić.
  Początkowo Brad Pitt robił dokładnie wszystko, zdarzyło mu się nawet reklamować sieć restauracji El Pollo Loco w przebraniu olbrzymiego kurczaka.
  Przyszedł czas na telewizję. Zadebiutował rolą Randy'ego w serialu "Dallas", potem kilkakrotnie pojawiał się w innych serialach telewizyjnych takich jak "21 Jump Street" czy "Opowieści z krypty". Jednak prawdziwy zaczątek ogromnej sławy przyniosła mu rola J.D w filmie Ridley'a Scotta "Thelma i Louise". Potem było tylko lepiej. Zagrał w "Rzece życia" Roberta Redforda, Prawdziwym romansie", "Kalifornii", gdzie odsłonił swoją nową twarz grając niechlujnego psychopatę... "Wywiad z wampirem" u boku Toma Cruise'a oraz "Wichry namiętności", za które dostał nominację do Złotego Globu utwierdziły tylko jego już trwałą pozycję wśród aktorów parających się różnorodnymi rolami. "Siedem" z Morganem Freemanem oraz "12 małp" były kolejnymi filmami z jego udziałem. Za rolę psychopaty w "12 małpach" dostał zresztą nominację do Oscara. Począwszy od roli Millsa z "Siedem", kończąc na Tylerze Durdenie z "Podziemnego kręgu" (oba filmy autorstwa Davida Finchera) grywał raczej krnąbrnych bohaterów. W 1998 roku zagrał śmierć czyli rolę, której wielu aktorów mogłoby się obawiać w "Meet Joe Black".
  Na planie "Za młoda by umrzeć?" z 1990 roku poznał szesnastoletnią wówczas Juliette Lewis, z którą potem spotykał się trzy lata. Na planie "Siedem" spotkał Gwyneth Paltrow, z którą się zaręczył. Nic z tego jednak nie wyszło, bowiem zaręczyny zostały zerwane. W lipcu 2000 roku wziął ślub z gwiazdą serialu "Przyjaciele" imieniem Jennifer Aniston.
  Wraz z rozpoczęciem kampanii reklamowej filmu "Pan i Pani Smith" (można powiedzieć, że też o wiele wcześniej) światowego rozgłosu nabrała plotka o romansie Brada z Angeliną Jolie. Jednak w maju Jolie oficjalnie temu zaprzeczyła na łamach magazynu "Marie Claire". To nie uspokoiło dziennikarzy, wręcz przeciwnie... Całkiem niedawno, przyjaciel Brada Pitta George Clooney potwierdził, że Brad i Angelina są parą, jak również zapewnił, iż są ze sobą "niezwykle szczęśliwi"...

opinie i nagrody