Clinton Eastwood Jr.

Clint Eastwood

biografie

(4)
 • Clint Eastwood planował robić karierę sportową. Pasjonowała go lekkoatletyka, a aktorstwo traktował jako pracę dorywczą. Było tak do roku 1958, kiedy został zaangażowany jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu "Rawhide". Przyniosła mu ona sporą popularność a swoim oszczędnym sposobem gry aktorskiej zwrócił na siebie uwagę włoskiego reżysera Sergio Leone. Ten zaproponował Clintowi rolę rewolwerowca w filmie "Za garść dolarów". Warto wiedzieć, że w owym czasie gatunek "spaghetti westernu", to znaczy filmu opowiadającego o Dzikim Zachodzie, ale zrobionego za niewielkie pieniądze przez włoskich twórców, był bardzo popularny. W sumie Eastwood zagrał w trzech takich filmach w reżyserii Leone i stał się znany na całym świecie. Po powrocie do Ameryki mógł już przebierać w propozycjach. W 1971 roku wcielił się w postać Harry'ego Callahana, znanego bardziej jako "Brudny Harry", która uczyniła z niego gwiazdę numer jeden. Później jeszcze cztery razy robił filmy opowiadające o przygodach inspektora.

  W tym samym roku Eastwood zadebiutował jako reżyser i w tym momencie oprócz kariery aktorskiej kontynuował również karierę reżyserską. W obu dziedzinach miał duże sukcesy. W 1993 roku za film "Bez przebaczenia" otrzymał dwa Oscary, dla najlepszego reżysera i za najlepszy film.

  Życie Eastwooda to nie tylko film. W 1986 roku został wybrany burmistrzem miasta Carmel w Kalifornii, gdzie prowadzi również restaurację. Był bliskim przyjacielem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
  Clint Eastwood cały czas nas zaskakuje. Po osiągnięciu sukcesów jako aktor i reżyser zajął się komponowaniem muzyki, czego ukoronowaniem jest kilka utworów znajdujących się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Co się wydarzyło w Madison County".

 • Urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco, USA. Uczył się w Los Angeles City College. Jego ojciec był pracownikiem stacji benzynowej, później sprzedawcą obligacji i papierów wartościowych. Clint, będąc nastolatkiem zarabiał m. in. jako dostawca artykułów spożywczych, kopał rowy i baseny, pracował w tartaku. W wojsku był instruktorem pływania. W 1953 roku po raz pierwszy się ożenił, wybranką była Maggie Johnson.

  Kiedy studiował administrację w Los Angeles, reżyser Arthur Lubin zaproponował mu zdjęcia próbne do filmu. Od 1955 roku pracował w wytwórni Universal jako aktor, a przełom w jego karierze dokonał się za sprawą udziału w serialu "Rawhide" (rola Rowdy'ego Yatesa). W 1964 roku zastąpił Jamesa Coburna w filmie "Za garść dolarów" włoskiego speca od spaghetti-westernów, Sergio Leone. Zarówno ten, jak i dwa następne ich wspólne filmy ("Za kilka dolarów więcej", "Dobrzy, źli, brzydcy"), otworzyły mu drogę do Hollywood. W 1967 roku założył wraz z Irvingiem L. Leonardem wytwórnię: Malpaso Production.

  Clint Eastwood jest czterokrotnym zdobywcą Oscara. Zdobył je za najlepszy film i reżyserię ("Bez przebaczenia", "Rzeka tajemnic" i "Za wszelką cenę").

 • Małomówny, cyniczny samotnik. Taki wizerunek Eastwooda zapadł w pamięci widzów. Poczynając od roli rewolwerowca, poprzez żołnierza i policjanta, Eastwood stworzył jedyny w swoim rodzaju styl twardziela cedzącego przez zęby groźby.

  Sławę w USA przyniosła mu rola w serialu telewizyjnym "Rawhide". Popularność na świecie zyskał występem w trzech westernach Sergio Leone tworzących tzw. "trylogię dolara". Status gwiazdora ugruntował rolą tytułową w filmie "Brudny Harry", do której powracał jeszcze czterokrotnie.

  Pod koniec lat 60. zajął się produkowaniem filmów zakładając "Malpaso". Miało mu to umożliwić niezależność. W 1971 roku wyreżyserował swój pierwszy film - "Zagraj dla mnie Misty", w którym zagrał główną rolę. Od tamtej pory stało się to jego zwyczajem, Eastwood sam produkował i reżyserował filmy, w których występował. Dzięki temu miał wpływ na przebieg swojej kariery, a o to mu przecież najbardziej chodziło. Jako reżyser jest profesjonalistą. Zwykle kończy zdjęcia przed terminem i nie przekracza budżetu produkcji. Współpracuje stale z tą samą ekipą, co pozwala mu zwiększyć efektywność pracy.

  Jest laureatem wielu nagród za całokształt twórczości, a także czterech Oscarów, oprócz filmów komercyjnych nakręcił również takie, które zdobyły sobie uznanie krytyków i publiczności. Do największych osiągnięć należą m.in.: "Ptaki", "Biały myśliwy, czarne serce", "Bez przebaczenia", a także "Rzeka tajemnic".

  Oprócz kręcenia filmów Clint ma wiele innych zainteresowań. Zajmuje się modą, projektując stroje do gry w golfa, jest właścicielem restauracji "Hog's Breath Inn". Jest również dość dobrym muzykiem. Na początku swojej kariery nagrał kilka piosenek country. Od dzieciństwa uwielbia jazz, który często ilustruje jego filmy. W 1997 roku odbył się koncert jazzowy w Carnegie Hall na cześć Eastwooda, który zaprosił do wspólnego muzykowania znanych jazzmanów. Od początku lat 90. komponuje również muzykę do swoich filmów. "Rzeka tajemnic" była pierwszym filmem, do którego napisał muzykę.

  Eastwooda nie ominęła kariera polityka. W latach 1986-1988 pełnił urząd burmistrza Carmel, miasta w którym mieszka. Jako burmistrz uprościł zbyt skomplikowane procedury formalne, wybudował aneks do biblioteki przeznaczony dla dzieci. W 1987 roku gościł papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki po USA. Ponieważ interesowała go jedynie polityka lokalna, nie próbował swoich sił w walce o stanowisko gubernatora, czy też prezydenta. Spełniając obietnice wyborcze wraz z upływem kadencji zrezygnował z urzędu burmistrza.

  Wspiera wiele organizacji charytatywnych, m.in. "Carmel Youth Centre", pomagającą dzieciom i młodzieży. Założył laboratorium medyczne "Molecular Sciences", które zajmuje się badaniami nad rakiem, czy chorobami serca.

  W Hollywood jest ewenementem. Unika życia towarzyskiego, jest skromny, prasa rzadko o nim plotkuje. Pomimo 82 lat, nadal jest aktywny zawodowo, zdrowy i krzepki. Uwielbia jogging (zwykle przebiega dziennie 10 mil) i zdrowo się odżywia, co jak twierdzi, pomaga mu utrzymać formę. Jest ojcem siedmiorga dzieci.

 • Aktor urodził się jako Clinton Eastwood Jr. 31 maja 1930 roku w San Francisco, wychowywał się w Oakland w Kalifornii. Wcześniej przeprowadzał się wiele razy, gdy jego ojciec poszukiwał pracy w czasie Wielkiego Kryzysu. Doświadczenie to wywarło wpływ na całe jego życie, co otwarcie przyznaje, pomagając mu w stworzeniu szczególnego systemu wartości i poszanowania pracy.
  Zadebiutował w 1955 roku, podpisując kontrakt aktorski w wytwórni Universal Pictures. Ten mało obiecujący początek nie przeszkodził mu w osiągnięciu niebywałego sukcesu. Eastwood bardzo często łączy obowiązki aktora, reżysera i producenta. Za swą pracę otrzymał liczne dowody uznania, których liczba jest równie imponująca. W marcu 2003 roku, został uhonorowany Nagrodą za Życiowe Osiągnięcia od Gildii Aktorów Kinowych, a w kwietniu tego samego roku Henry Mancini Institute wręczył mu Hank Award, która stanowi wyróżnienie za wybitne zasługi dla amerykańskiej muzyki. W styczniu 2000 roku, otrzymał od New York's National Board of Review Nagrodę za Życiowe Osiągnięcia Zawodowe. Nominowany był również do nagrody publiczności w kategorii ulubiona gwiazda filmowa wszechczasów w 1999 roku. Co więcej, w 1998 roku wyróżniono go także Honorowym Cezarem, nagrodą specjalnej Francuskiej Akademii Filmowej. Podobne nagrody przyznały mu także Gildia Amerykańskich Producentów Filmowych (1998), Amerykański Instytut Filmowy (1996) i Akademia Filmu i Nauki (1995).
  W 2003 roku poprzedni film Eastwooda "Rzeka Tajemnic" zadebiutował na Festiwalu Filmowym w Cannes, startując w konkursie o Złotą Palmę. Film otrzymał także sześć nominacji do Oscara (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, Najlepszego Aktora Pierwszo i Drugoplanowego, Najlepszego Scenariusza) oraz dwie statuetki Oscara (dla Najlepszego Pierwszo i Drugoplanowego Aktora).

  Eastwood ma duże szczęście do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. western "Bez przebaczenia" z 1992 roku był nominowany do Oscara aż w dziewięciu kategoriach. Otrzymał zaś aż cztery nagrody (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, Najlepszego Aktora Drugoplanowego i za Najlepszy Montaż). W tym samym roku "Bez przebaczenia" uhonorowano nagrodami Gildii Reżyserów Filmowych, Złotym Globem dla najlepszego reżysera, nagrodami dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego aktora drugoplanowego i najlepszy scenariusz, przyznanymi przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, a także nagrodą dla najlepszego aktora drugoplanowego, przyznaną przez Nowojorskie Koło Krytyków Filmowych.
  Film otrzymał także nominacje do nagrody BAFTA (w kategorii Najlepszy Film Roku) i nagrodę dla reżysera ShoWest, przyznaną mu przez Narodowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin (ta sama organizacja przyznała Eastwoodowi w 1982 roku nagrodę Męskiej Gwiazdy Dziesięciolecia). Nie mniejsze wrażenie robią nominacje Eastwooda do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego, przyznane mu przez jury nagrody Cezara.

  Eastwood jest częstym bywalcem festiwalu filmowego w Cannes, był przewodniczącym jury w 1994 roku, nominowano go także do nagrody Złotej Palmy dla najlepszego filmu za filmy: "Biały myśliwy, czarne serce", "Bird" (film otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego aktora i za najlepszy dźwięk), i "Niesamowity jeździec". Eastwood jest laureatem Złotego Globu dla najlepszego reżysera za film Bird z 1988 roku.

  Eastwood od dawna współpracuje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, gdzie w roku 1980 odbyła się honorowa retrospektywa jego filmów, powtórzona potem w 1993 roku. Podobne imprezy zorganizowano w Kinotece Francuskiej w 1985 roku, Centrum Sztuki imienia Walkera w Minneapolis w 1990 roku, a także w Brytyjskim Instytucie Filmowym, którego członkiem Eastwood jest od 1992 roku.

  Wszystkie te nagrody i wyróżnienia sprowadzają się do jednego - są potwierdzeniem gwiazdorskiego statusu aktora. Pisząc o jego karierze nie można nie zauważyć różnorodności podejmowanych tematów i łatwości, z jaką Eastwood zmienia się z aktora w producenta, czy reżysera. Eastwood to jedyna postać świata Hollywood, dla której zmiana ta znajduje konkretne przełożenie na wyniki finansowe realizowanych przez niego filmów.

  "Krwawa profesja", w którym zagrał rolę Terry'ego McCaleba, weterana FBI, nieustępliwie służącego sprawiedliwości, nie mającego sobie równych na polu ścigania i chwytania morderców, to dwunasty film Eastwooda, w którym aktor oprócz występowania zajmował się także reżyserią i produkcją. Była to też czterdziesta czwarta główna rola Eastwooda, a jednocześnie był to 55. film z jego udziałem. Wcześniejsze filmy, w których piastował te wszystkie role, to "Kosmiczni kowboje", "True Crime", "Władza absolutna", "Co się wydarzyło w Madison County", "Bez przebaczenia", "Biały myśliwy, czarne serce", "Wzgórze złamanych serc", "Niesamowity jeździec", "Nagłe zderzenie", "Honkytonk Man" i "Firefox".

  Eastwood wystąpił też w telewizyjnym serialu "Rawhide", w którym przez sześć lat grał rolę kowboja Rowdy'ego Yatesa. W tym czasie występował gościnnie w serialach "West Point", "Highway Patrol", "Maverick" i "Ed, koń, który mówi". Co ciekawe, Eastwood ponownie pracował na rzecz telewizji dopiero w 1985 roku, gdy reżyserował jeden z odcinków serialu "Niesamowite historie" Stevena Spielberga, zatytułowany "Vanessa in the Garden".

  W roli reżysera i producenta, nie pokazując się na ekranie, Eastwood brał udział w realizacji filmów "Północ w ogrodzie dobra i zła" i "Bird". Jako reżyser nakręcił "Breezy", a będąc jednocześnie producentem i aktorem "Lina". Eastwood wyprodukował także 3 filmy, których nie był ani reżyserem, ani w nich nie wystąpił. Były to: "The Last of the Blue Devils", "Thelonious Monk: Straight, No Chaser" i "Pod niebem Henrietty".

  Powszechnie znane są powiązania Eastwooda z jazzem. Powiedział kiedyś: "gdyby okazało się, że nie odniósłby sukcesu ani jako aktor, ani reżyser, ani producent, mógłby zostać muzykiem". W młodości, gdy dorastał w Oakland, w Kalifornii, Eastwood występował w niewielkich klubach grając na pianinie. Niektóre z najbardziej żywych wspomnień z tego okresu związane są z przyglądaniem się występom wielkich jazzmanów tamtych czasów, jak na przykład koncertom Charliego Parkera. W filmie "Bird" znajdują się oryginalne, zremiksowane nagrania Parkera, rozpisane ponownie przez kompozytora Lenniego Niehausa, jak również oryginalne kopie magazynów Downbeat, należące do Eastwooda.

  Debiutem reżyserskim Eastwooda był film "Zagraj dla mnie Misty", słynny jest charakterystyczny, romantyczny motyw muzyczny z tego filmu, noszący nazwę "First Time Ever I Saw Your Face", wybrany przez Eastwooda i śpiewany przez nieznaną wówczas Robertę Flack. Głównym motywem muzycznym tego filmu była kompozycja zaaranżowana przez legendarnego jazzmana Errolla Garnera. Warto zauważyć, że cała piątka klasycznych filmów z serii "Brudny Harry" zawiera doskonałe soundtracki jazzowe. Autorem muzyki z "Brudnego Harry'ego", "Siły magnum", "Nagłego zderzenia" i "Wyzwanie", jak również z "Ucieczki z Alcatraz", jest Lalo Schifrin. Doskonałe albumy ze ścieżką z filmów to praktycznie znak firmowy produkcji Eastwooda, czy to te jazzowe ("Bird", "Co się wydarzyło w Madison County", "Północ w ogrodzie dobra i zła", czy w filmie "Eastwood po godzinach: Na żywo w Carnegie Hall"), czy też country ("Każdy sposób jest dobry", "Bronco Billy", "Jak tylko potrafisz"i "Honkytonk Man"). Co więcej, w dwóch kolejnych przypadkach, Eastwood, pracujący ponownie z kompozytorem Lennie Niehausem, napisał temat muzyczny. Mowa o filmach "Bez przebaczenia" ("Claudia’s Theme") i "Co się wydarzyło w Madison County" ("Doe Eyes").

  Dokumentalna produkcja Eastwooda, nosząca tytuł "Piano Blues", której producentem jest Bruce Ricker, stanowi zakończenie serii Martina Scorsese, zatytułowanej "Martin Scorsese przedstawia: The Blues". W filmie Eastwood opowiada o swej życiowej pasji, wykorzystuje w tym celu unikatowe zdjęcia Art Tatum i Profesora Longhaira,  znajdują się tam także wywiady i fragmenty koncertów Ray'a Charlesa, Pinetopa Perkinsa, Dave'a Brubecka, Marcii Ball, Jay'a McShanna, Dr. Johna i Pete'a Jolly'ego.

  Eastwood, zapalony gracz w golfa, mieszka w Carmel w Kalifornii, w latach 1986 - 1988 był burmistrzem tego miasta, jest właścicielem mieszczącego się tam zajazdu Mission Ranch Inn i klubu golfowego Tehama Golf Club. Jest także współwłaścicielem znanej szkoły golfa Pebble Beach Golf Course, w czerwcu 2002 roku mianowano go na stanowisko stanowego komisarza do spraw parków.
  Clint Eastwood jest prawdopodobnie najbardziej oszczędnym filmowcem, zarówno jeśli chodzi o czas, jak i o pieniądze. Kręci filmy, uwielbia to robić, doskonale zna się na całym procesie produkcyjnym i nie lubi wydawać ani dolara ponad to, co konieczne. Kiedy nie zajmuje się produkcją kolejnego filmu, żyje sobie spokojnie w Carmel wraz z żoną Diną Ruiz Eastwood (z którą ożenił się 31 marca 1996 r.) i córką Morgan (urodzoną 12 grudnia 1996 r.).
  Clint Eastwood (Frankie Dunn) to reżyser o imponującym dorobku twórczym. Jego kariera obejmuje okres czterech dekad. Zaczynał jako aktor, następnie odnalazł się w roli reżysera, aż w końcu spróbował swych sił jako producent. Nie byłoby nadzwyczajnych osiągnięć Eastwooda, gdyby nie fakt, że publiczność po prostu kocha jego filmy, co przekłada się na gigantyczne wpływy z wyświetlania jego filmów. Respekt jakim jest otaczany w przemyśle filmowym jest porównywalny z uznaniem ze strony publiczności.Clint Eastwood jest ikoną świata filmu.

opinie i nagrody