Recenzja serialu

Allison Anders
Kathryn Morris
Danny Pino

Sprawy sprzed lat

"Dowody zbrodni" to niejednokrotnie nagradzany i nominowany serial amerykańskiej stacji CBS, którego premiera miała miejsce 28 września 2003 roku. Dzięki pozytywnym opiniom i ciepłemu przyjęciu przez fanów, "Dowody zbrodni" doczekały się aż siedmiu sezonów, a staż produkcji trwał prawie 10 lat, po czym seria została zamknięta. W Polsce prawa do emisji  "Dowodów zbrodni" zakupiła stacja TVN i już od 2005 roku mogliśmy podziwiać detektyw Rush i jej partnerów w naszej rodzimej telewizji.

"Dowody zbrodni" to amerykański serial kryminalny, w której główną rolę gra Lilly Rush (Kathryn Morris), urodziwa pani detektyw z filadelfijskiej policji wydziału zabójstw. Do pewnego czasu jest jedyną kobietą pracujących w tym wydziale, a swoje doświadczenie zyskała rozwiązując zagadki morderstw. Pewnego dnia wraz z grupą najbliższych pracowników postanawia zainteresować się przedawnioną sprawą, która z powodu braku dowodów i niedoskonałości ówczesnych organów ścigania, została umorzona. Lilly Rush odkrywa, że taka praca jak najbardziej by jej odpowiadała, w wyniku czego powstaje w wydziale zabójstw, zespół detektywów, powołany do rozwiązywania spraw z przeszłości. Na czele organizacji staje nie kto inny, jak detektyw Lily Rush. Oprócz głównej bohaterki w skład zespołu wchodzą również: jej partner, przystojny Scotty Valens (Danny Pino), przy łysawy porucznik, John Stillman (John Finn) oraz detektywi, zabawny, czarnoskóry Will Jeffries (Thom Barry), przygruby Nick Vera (Jeremy Ratchford)  i sympatyczna Kat Miller (Tracie Thoms).

"Dowody zbrodni" składają się ze 156 odcinków pogrupowanych w siedem sezonów. Każdy z epizodów trwa około godziny i koncentruje się na pracy zespołu Lilly Rush. Tak więc w każdym odcinku dzielna pani detektyw, przy pomocy swoich kolegów po fachu, podejmuje się spraw z przeszłości. Czasem wybiera je sama, a niekiedy na prośbę współpracowników, bądź ludzi szukających pomocy, jak i sprawiedliwości. Zazwyczaj naszym detektywom  udaje się rozwiązać prowadzone śledztwo w obrębie jednego odcinka. Tematyka spraw najczęściej dotyczy morderstw oraz zaginięć, lecz motywy prowadzące do popełnia wyżej wymienionych zbrodni są naprawdę różnorodne. Bardzo często detektywi zmuszeni są do identyfikacji, utożsamiania się z ofiarami, czy też świadkami. Niejednokrotnie Rush wciela się w alkoholiczkę bądź maltretowaną kobietę, aby zbliżyć się do osób składających zeznania, zdobyć ich zaufanie i uzyskać jak najwięcej niezbędnych dla sprawy informacji.

Chociaż serial w głównej mierze skupia się na rozwiązywaniu zagadek z przeszłości, poznajemy też dość dobrze naszych bohaterów. Równolegle z prowadzonymi sprawami toczy się życie Rush i jej współpracowników. Obserwujemy z jakimi problemy zmagają się w życiu osobistym. Każdy z bohaterów ma swoje lepsze i gorsze dni, a gdy potrzebuje pomocy, może liczyć na cały zespół. W drużynie Rush, chociaż czasami dochodzi do scysji i kłótni, to konflikty szybko odchodzą w niepamięć, a bohaterowie mogę liczyć na wzajemne zrozumienie i pomoc.

Wartym zaznaczenia, elementem serialu, jest ukazywanie świadków zbrodni w dwóch różnych obliczach, teraźniejszym i sprzed kilkunastu lat. Możemy zaobserwować jak zmienili się na przestrzeni lat. Podczas zeznań świadków występują retrospekcje, z których dowiadujemy się kolejnych informacji na temat prowadzonej przez detektywów sprawy. Z pewnością są to aspekty, które odróżniają "Dowody zbrodni" od konkurencyjnych seriali.

W "Dowodach zbrodni" twórcy pokazują również "czym grozi" odgrzebywanie spraw z przeszłości. Świadkowie znów przechodzą przez przesłuchania, ofiary rodzin ponownie cierpią i "przeżywają wszystko od nowa", zaś sprawcy boją się i próbują uciec przed sprawiedliwością.

W ramach ciekawostki warto dodać, że w każdym epizodzie wykorzystuje się muzykę z roku, w którym toczy się dana sprawa. Muzyka nawiązuje do pokazywanych retrospekcji. W serialu możemy usłyszeć kawałki U2, Bruca Springsteena, a nawet Nirvany. Każdy odcinek  posiada charakterystyczne zakończenie, podczas którego brak jest dialogów. Zamiast nich słyszymy muzykę oddającą klimat epizodu, a rodziny poszkodowanych miewają wizję, w których widzą ofiary zbrodni. Stanowią one pewnego rodzaju "pożegnanie się z bliską sobą". Nadaje to serialowi elementu wzruszenia.

Dowody zbrodni", pomimo powtarzalności w kolejnych sezonach, jest solidnym i interesującym serialem, zaraz obok takich produkcji, jak "Bez śladu" czy Krok od domu", na który wszyscy zwolennicy kryminalistycznych zagadek powinni zwrócić uwagę.