Cykl filmów i seriali science fiction inspirowanych marką zabawek produkowanych przez firmę Hasbro. Tytułowi bohaterowie to pochodzące z planety Cybertron roboty bojowe. W zależności od generacji potrafią się one zamieniać się w pojazdy bądź zwierzęta. Transformery dzielą się na dobre Autoboty i złe Decepticony. Na czele pierwszych stoi szlachetny Optimus Prime. Przywódcą drugich jest podstępny i okrutny Megatron. Obie grupy toczą ze sobą odwieczny bój.
Marka Transformers narodziła się w 1984 roku i z miejsca okazała się wielkim sukcesem. Jeszcze w tym samym roku w telewizji zadebiutował serial animowany, którego uzupełnieniem był film kinowy z 1986 roku. Głosu użyczył w nim sam Orson Welles. Kosmiczne roboty powróciły na ekrany kin dwie dekady później. Film "Transformers" (2007) w reżyserii Michaela Baya ze Stevenem Spielbergiem na stanowisku producenta wykonawczego zarobił na całym świecie ponad 700 milionów dolarów. Widowisko doczekało się szeregu kontynuacji oraz spin-offu pt. "Bumblebee".
"Transformers" to najcenniejsza filmowa seria wytwórni Paramount. Kosmiczne roboty przyniosły studiu miliardy dolarów zysku. Nad realizacją cyklu od samego początku czuwa producent Lorenzo di Bonaventura. Franczyza obejmuje również m.in. komiksy, gry wideo oraz powieści.
Mam pewną teorię związaną z Transformers 7 (tak naprawdę 6) Jak dowiadujemy się w piątej części Sam umarł ale jak tego nie łkam. Po co Bay miałby go uśmiercać skoro aktor zrezygnował. Przecież mógł równie dobrze powiedzieć że Sam żyje sobie spokojnie z dala od wojny. Wiem że ... więcej
Po gorszych wynikach finansowych i coraz większej ilości zabitych szarych komórek przez poprzednie odsłony serii, ratowaniem marki miał zająć się Travis Knight, reżyser znakomitej animacji poklatkowej "Kubo i dwie struny". Czy ta sztuka mu się udała? Czy Bumblebee faktycznie jest powiewem świeżego ... więcej