Ile Disney stracił na widowisku "Indiana Jones 5"?

Forbes / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Indiana+Jones+i+artefakt+przeznaczenia%22.+Disney+straci%C5%82+fortun%C4%99-154869
Ile Disney stracił na widowisku "Indiana Jones 5"?
źródło: Materiały prasowe
"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" miał być jednym z największych wydarzeń kinowych ubiegłego roku. A tymczasem okazał się jedną z największych klap finansowych Disneya 2023 roku. Magazyn Forbes właśnie opublikował wyliczenia pokazujące, ile tak naprawdę wytwórnia straciła na tym filmie.

"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - strata robi wrażenieZazwyczaj budżety wielkich widowisk są trzymane w tajemnicy. To, co trafia do opinii publicznej, jest wyłącznie szacunkami, a nie realnymi danymi. Jednak w przypadku piątego "Indiany Jonesa" dane dotyczące kosztów są znane. Wszystko dlatego, że widowisko było kręcone w Wielkiej Brytanii, a Disney ubiegał się o zwrot części poniesionych kosztów. W związku z tym, zgodnie z obowiązującym tam przepisami, musiał podać dane dotyczące kosztów, a dokumenty te są dostępne publicznie.


Dzięki temu wiemy, że całkowity budżet widowiska "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" wyniósł niewiarygodne 387,2 mln dolarów. Z tego tylko 79 milionów dolarów pochłonęły komputerowe efekty specjalne na "podrasowanie" filmu w postprodukcji.

W ciągu dwóch lat Disney otrzymał zwrot kosztów w wysokości 61 milionów dolarów. To zredukowało budżet do 326,3 mln dolarów.

Tymczasem pożegnanie Harrisona Forda z postacią Indiany Jonesa nie zarobiło w kinach nawet tyle, ile wyniósł całkowity budżet widowiska. Portal The Numbers podaje, że na świecie film zarobił "tylko" 381,6 mln dolarów.

Magazyn Forbes podaje więc, że "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" przyniósł wytwórni Walt Disney Co. 134 mln dolarów straty.

Zwiastun filmu "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"
O filmie "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"Piąta część "Indiany Jonesa" w reżyserii Jamesa Mangolda ("Logan: Wolverine", "Le Mans '66") rozgrywa się pod koniec lat 60. Tytułowy bohater łączy siły ze swoją chrześniaczką Heleną (Phoebe Waller-Bridge), aby stawić czoła pracującemu w NASA byłemu naziście Jurgenowi Vollerowi (Mads Mikkelsen). Złoczyńca planuje wykorzystać lądowanie na Księżycu oraz tajemniczy artefakt, aby odmienić losy świata.

W obsadzie filmu znaleźli się także Boyd Holbrook, John Rhys-Davies, Antonio BanderasEthann IsidoreShaunette Renée Wilson i Thomas Kretschmann. Steven Spielberg, który wyreżyserował cztery poprzednie filmy o przygodach tytułowego archeologa, tym razem będzie jedynie producentem wykonawczym. Scenariusz napisali Jez i John-Henry Butterworthowie ("Na skraju jutra", "Le Mans '66"). Muzykę dostarczył etatowy kompozytor cyklu John Williams.

Posłuchaj podcastu o filmie "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones