"Młyn i Krzyż" już na Blu-ray i DVD

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22M%C5%82yn+i+Krzy%C5%BC%22+ju%C5%BC+na+Blu-ray+i+DVD-89715
Galapagos Films z dumą przedstawia film "Młyn i Krzyż", który debiutuje  na Blu-ray i DVD 12 października!Jest rok 1564. W Niderlandach trwa okres ucisku politycznego i religijnego. Panujący hiszpańscy Habsburgowie krwawo zwalczają reformację. W tych realiach historycznych Pieter Bruegel maluje swoje dzieło – niezwykły obraz zatytułowany Droga krzyżowa.

Prawie 450 lat później inny wizjoner postanawia powołać ten obraz do życia, z całym jego pięknem, surowością i okrucieństwem. Udowodnia tym samym, że nie istnieją dla niego granice wyobraźni. "Młyn i krzyż", dzieło Lecha Majewskiego, to opowieść o artyście, który staje się demiurgiem świata, może zatrzymać go w jednej chwili i utrwalić na zawsze.
    
Dzięki nowatorskim technologiom, w tym CGI oraz przestrzeni 3D, w ciągu trzech lat powstał unikalny film. Praca nad nim może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi – mówi reżyser.

W 2005 r. pisarz i krytyk sztuki Michael Gibson zobaczył w paryskim kinie "Angelusa" Lecha Majewskiego. Zafascynowany malarską wizją reżysera podarował mu swoją książkę "Młyn i Krzyż" analizującą obraz Pietera Bruegla "Droga Krzyżowa". Majewski, który drogę twórczą rozpoczynał od malarstwa i poezji, docenił głębię spojrzenia Gibsona na obraz Bruegla, zaś naturalną tego konsekwencją stała się oferta stworzenia wspólnego scenariusza.

Lech Majewski wielokrotnie opierał kanwę swoich filmów na źródłach malarskich. To on napisał oryginalny scenariusz "Basquiata" i znalazł Juliana Schnabla do jego realizacji, to jego film "Ogród rozkoszy ziemskich" z obrazem Boscha w tle, został uznany przez Sight & Sound za arcydzieło, a wideo-arty pokazywane są w Museum of Modern Art (MoMA) i na Biennale w Wenecji.

W rolę Pietera Bruegla wcielił się zdobywca Złotego Globu Rutger Hauer ("Ucieczka z Sobiboru", "Blade Runner. Łowca androidów"). Bankiera Jonghelincka - kolekcjonera jego obrazów - zagrał Michael York ("Kabaret", "Austin Powers. Agent specjalnej troski"), Marię zaś – zdobywczyni Europejskiej Nagrody Filmowej Charlotte Rampling ("Basen", "Księżna").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones