"Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana na otwarcie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Potop+Redivivus%22+Jerzego+Hoffmana+na+otwarcie+39.+Festiwalu+Filmowego+w+Gdyni-106594
W 1974 roku na I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złote Lwy otrzymał "Potop" Jerzego Hoffmana. 40 lat później widzowie Festiwalu jako pierwsi obejrzą "Potop Redivivus". Film zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową został przemontowany i skrócony pod opieką samego reżysera. "Potop Redivivus" zostanie zaprezentowany podczas Gali Otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 15 września 2014 roku wieczorem. Następnego dnia odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział twórcy tego jednego z najsłynniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Premiera filmu "Potop Redivivus" objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

"Potop Redivivus" to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni "Potopu" na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie. Rekonstrukcja została dokonana w ramach Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współudziale TVN S.A. Dwuczęściowy film poddany został pełnej konserwacji i rekonstrukcji, nad którą pracowało budapeszteńskie Magyar Filmlabor oraz warszawskie Studio Produkcyjne ORKA. Pieczołowicie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu o zdynamizowanej narracji, trwająca 185 min. Montażu dokonał ceniony montażysta Marcin Kot Bastkowski, współpracownik Jerzego Hoffmana przy "Ogniem i mieczem" i "1920 Bitwa Warszawska"

Pomyślałem, że warto ten odnowiony film pokazać tym wszystkim, którzy nie mogli zobaczyć go w kinie, zwłaszcza młodym, którzy znają "Potop" wyłącznie z telewizorów, kaset i płyt DVD. Ale czy dzisiejszy widz będzie chciał spędzić w kinie ponad 5 godzin? – mówi Jerzy HoffmanStworzyłem więc "Potop" na nowo, w wersji trzygodzinnej. Film, który nic nie traci z najważniejszych wątków, który nic nie traci na czytelności, a jednocześnie nabiera niezwykłego tempa.

Na podstawie w pełni cyfrowo zrekonstruowanego filmu powstał film znacznie krótszy, będący swoistą kondensacją monumentalnego dzieła, w którym udało się pomieścić wszystkie istotne wątki narracyjne. Udostępniając film publiczności, wyrażamy nadzieję, że doświadczenie nowego – dawnego dzieła okaże się wartościowym i niezapomnianym przeżyciem, mówi dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. 

Decyzja o otwarciu Festiwalu projekcją odnowionego "Potopu" wydała mi się naturalna. To piękny sposób nie tylko na uczczenie okrągłej rocznicy filmu i samego Festiwalu, ale także na zupełnie nowe spotkanie z widowiskiem, na którym wychowały się pokolenia polskich widzów, w tym i ja sam. Odkąd pamiętam, "Potop" był zawsze z nami, mimo że wielu jego wybitnych współtwórców już od nas odeszło. Pokaz w Teatrze Muzycznym w Gdyni pragnę dedykować pamięci pani Małgorzaty Braunek, której Oleńka to jedna z ikonicznych ról kobiecych w historii polskiego kina, mówi dyrektor artystyczny 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk.

Film wejdzie na ekrany kin jesienią 2014 roku. 
Udostępnij: