"Stranger Things" to plagiat?

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Stranger+Things%22+to+plagiat-127694
Reżyser krótkometrażowego filmu "Montauk" z 2012 roku twierdzi, że bracia Duffer, twórcy "Stranger Things", stworzyli swój popularny serial, kradnąc jego pomysły.


Charlie Kessler, reżyser "Montauk", pozwał twórców. Twierdzi on, że przedstawił koncept "Montauk" Mattowi i Rossowi Dufferowi w kwietniu 2014 roku na bankiecie podczas festiwalu Tribeca, a później zapoznał duet ze "scenariuszem, pomysłami, historią i filmem", które jego zdaniem zostały wykorzystane przy tworzeniu "Stranger Things".

Zdaniem Kesslera Dufferowie nawet używali roboczego tytułu "The Montauk Project" podczas wstępnych faz pracy nad projektem. Akcja serialu początkowo miała rozgrywać się w tytułowym miejscu w Long Island. Potwierdzają to pierwsze informacje o serialu, jakie trafiły do mediów: projekt był początkowo zapowiadany właśnie jako "Montauk".

Fabuła Kesslera zawierała następujące elementy kojarzące się ze "Stranger Things": zagubiony chłopiec, miasteczko z pobliską bazą wojskową, gdzie prowadzi się eksperymenty na dzieciach, potwór z innego wymiaru, który wygląda jak zabawka. Co ciekawe, oba projekty poprzedza wydana w 1992 roku książka "The Montauk Project: Experiments in Time" autorstwa Prestona B. Nicholsa i Petera Moona, opowiadająca o tajnych rządowych eksperymentach w Montauk, Long Island.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones