25 filmów na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia

65885839_1353777964772298_8885470698932273152_n.png


"ADAM & PAUL", reż. Lenny Abrahamson, Irlandia 2004, 83'
Znakomity debiut irlandzkiego reżysera, gościa Cinergii. Przebój festiwalu w Berlinie w 2005 roku, daleki od emocjonalnej manipulacji widzami. Genialnie zagrany, przejmujący i pozostający w pamięci.

"ATLANTYDA", reż. Valentyn Vasyanovych, Ukraina 2019, 106'
Zwycięzca sekcji Horyzonty na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Niedaleka przyszłość na Ukrainie, z popiołów rodzi się nadzieja. Jeden z najważniejszych filmów z naszej części Europy w 2019 roku.

"BACURAU", reż. Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho, Brazylia, Francja 2019, 131'
Współczesny western o prowincjonalnej Brazylii, trochę survival, trochę science fiction. Imponująca kinowa gatunkowa hybryda. Nagroda Jury na festiwalu w Cannes.

"BEATS", reż. Brian Welsh, Wielka Brytania 2019, 101'
Uniwersalna i elektryzująca opowieść o przyjaźni. Czołówka brytyjskiego kina w tym roku. Nagroda publiczności na festiwalu w Rotterdamie.

"BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ", reż. Hlynur Pálmason, Islandia, Dania, Szwecja 2019, 109'
Opowieść o radzeniu sobie ze stratą i nie pozbawiony paranoi thriller osadzony w naturalnym pięknie Islandii.

"BUÑUEL W LABIRYNCIE ŻÓŁWI", reż. Salvador Simó, Hiszpania, Holandia, Niemcy 2018, 80' 
Zabawny i nieoczywisty film animowany o tworzeniu przez Luisa Bunuela filmu dokumentalnego "Ziemia Hurdów". Hołd dla mistrza, hołd dla kina.

"CZAS APOKALIPSY: WERSJA OSTATECZNA", reż. Francis Ford Coppola, USA 1979, 183'
Nieśmiertelne arcydzieło 40 lat po premierze, ponownie na dużym ekranie. Coppola raz jeszcze przemontował swój film i jest to dla niego wersja idealna.

"KOT W ŚCIANIE", reż. Vesela Kazakova, Mina Mileva, Bułgaria, Wielka Brytania, Francja 2019, 92'
Nagroda Fipresci na Warszawskim Festiwalu Filmowym, konkursowe pokazy m.in. w Locarno, Sarajewie, Valladolid. Dokumentalna perspektywa porusza do żywego.

"MALOWANY PTAK", reż. Václav Marhoul, Czechy, Słowacja, Ukraina 2019, 169'
Swobodna ekranizacja powieści Jerzego Kosińskiego. Bezkompromisowe kino, które nie da o sobie zapomnieć długo po seansie. W jednej z ról Lech Dyblik.

"MATTHIAS I MAXIME", reż. Xavier Dolan, Kanada 2019, 119'
Intymne, szczere i ważne kino młodego kanadyjskiego twórcy, który potrafi w piękny sposób uchwycić romantyczną czułość. Wydarzenie festiwalu w Cannes, film na który czeka wielu widzów.

"MYSTIFY: MICHAEL HUTCHENCE", reż. Richard Lowenstein, Australia 2019, 102'
Zaskakujący i oryginalny portret niezwykłego artysty, lidera legendarnego zespołu INXS. Nie tylko dla fanów.

"OJCIEC", reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, Bułgaria, Grecja 2019, 87'
Tegoroczny laureat festiwalu w Karlowych Warach. Film stworzony z głębi serca, którego czułość na ekranie można poczuć. Trudny temat podany z odrobiną absurdu.

"OLEG", reż. Juris Kursietis, Łotwa, Litwa, Belgia, Francja 2019, 108'
Tytułowy bohater przybywa z Litwy, aby w Brukseli poprawić swój los. Niestety trafia na drobnego przestępcę z Polski. W tej roli znakomity Dawid Ogrodnik. Litewskie Oscary 2019!

"O NIESKOŃCZONOŚCI",  reż. Roy Andersson, Szwecja, Niemcy, Norwegia 2019, 78'
Najnowszy film szwedzkiego geniusza kina, Roya Anderssona. Podobny styl, jak w filmach poprzednich ("Do ciebie, człowieku"), ale ciągle mistrz opowiada celnie i z humorem. Nagroda za reżyserię na festiwalu w Wenecji.

"OPRZYJ DRABINĘ O NIEBO", reż. Jana Ševčíková, Czechy 2014, 110'
Po raz pierwszy w Polsce szeroka i pełna retrospektywa twórczości czeskiej dokumentalistki. Ten film poświęcony jest człowiekowi, który w Tatrach opiekuje się dwustoma osobami, bardzo potrzebujących ludzkiego wsparcia.

"PRZYNĘTA", reż. Mark Jenkin, Wielka Brytania 2019, 89'
Jury i publiczność festiwalu Nowe Horyzonty były zgodne, że to najlepszy film tegorocznego konkursu. Na wielu listach podsumowujących rok w kinie brytyjskim Przynęta jest w ścisłej czołówce.

"RAY & LIZ", reż. Richard Billingham, Wielka Brytania 2018, 108'
Jeśli jakiś film może być bardzo blisko człowieka i jego losów, to jest to właśnie ten film. Jeden z najbardziej zaskakujących obrazów ostatnich miesięcy. Wybitny debiut.

"SUPERNOVA", reż. Bartosz Kruhlik, Polska 2019, 78'
Nie ma w tym filmie fałszu, jest za to świetnie uchwycony obraz naszego kraju. Bardzo przemyślany, znakomicie zrealizowany i zagrany polski debiut. Nagroda w Gdyni bardzo zasłużona.

"SZATAŃSKIE TANGO", reż. Bela Tarr, Węgry/Niemcy/Szwajcaria 1994, 445'
To legendarne siedem godzin z okładem nie jest... wytworem fantazji szaleńca. Tak po prostu widzę i odczuwam świat – mówi Bela Tarr. Jedyny w swoim rodzaju seans filmowy z Romanem Gutkiem za sterami.

"TOMMASO", reż. Abel Ferrara, Włochy, Wielka Brytania, USA, Grecja 2019, 115'
Twórca "Złego porucznika" powraca w wielkim i bardzo odmiennym stylu. Pokochacie tę opowieść o rodzinie zmagającej się z problemami dnia codziennego. Szczere kino, prawda bije z ekranu. Wybitny Willem Dafoe w głównej roli.

"WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI", reż. Małgorzata Imielska, Polska 2019, 103'
Ceniona dokumentalistka debiutuje w fabule i zabiera nas do świata dziewczyny uwięzionej w systemie, która próbuje odnaleźć drogę do szczęścia. Nagroda publiczności na festiwalu w Warszawie.

"X&Y", reż. Anna Odell, Szwecja, Dania 2018, 112'
Nowa propozycja autorki Zjazdu absolwentów i ponownie wybitny przykład filmu, który dowodzi, że kino to potęga autorskiej wypowiedzi. Odell po mistrzowsku przekracza granice i budzi nas do życia.

"ZDRAJCA", reż. Marco Bellocchio, Włochy, Francja, Brazylia, Niemcy 2019, 155'
Liczne nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, zachwyt w Cannes, szansa na amerykańskiego Oscara. Włoski mistrz z wyczuciem i wielką klasą opowiada o cosa nostra i jest to lekcja obowiązkowa.

"Z WNĘTRZA", reż. Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński, Polska 2019, 90'
Z godzin nagrań audio i wideo pozostawionych przez Zdzisława Beksińskiego powstał jeszcze jeden film dokumentalny, który w autorski, mądry i ciekawy sposób mierzy się ze spuścizną pozostawioną przez wybitnego malarza.

"ŻELAZNY MOST", reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska 2019, 84'
Trójką miłosny, wielkie emocje, prawda na ekranie. Porywający przykład polskiego kina, które w sposób przemyślany i bardzo szczery mierzy się z takimi tematami, jak przyjaźń, miłość, zdrada, poświęcenie.

***

24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA odbędzie się w Łodzi w dniach 22-30 listopada. Kilkanaście sekcji festiwalowych, blisko sto filmów, kilkudziesięciu gości, a wśród nich: Roman Polański, Lenny Abrahamson, Joe Pantoliano i Jana Sevcikova. Szczegóły na www.cinergiafestival.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię