Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Denis+Villeneuve+zapowiada+wi%C4%99cej+film%C3%B3w+z+serii+%22Diuna%22-127391

Denis Villeneuve zapowiada więcej filmów z serii "Diuna"

  • Latino Review
  • autor: łm
  • Filmy
W trakcie spotkania z fanami w rodzinnym Montrealu reżyser Denis Villeneuve ujawnił, że planuje nakręcić co najmniej dwa filmy na podstawie "Diuny" Franka Herberta.

GettyImages-870665996.jpg
Getty Images © Neilson Barnard


Niestety, twórca "Blade Runner 2049" nie doprecyzował, czy zamierza przenieść na ekran wyłącznie pierwszą część cyklu, czy sięgnie również po kolejne książki. Przypomnijmy: w skład sagi wchodzi w sumie sześć powieści, których uzupełnieniem są m.in. zbiory opowiadań i wierszy.

Opublikowana w 1965 roku "Diuna" należy do ścisłego kanonu fantastyki. Jest zdobywcą pierwszej nagrody Nebula, z "Ja, nieśmiertelny" Rogera Zelaznego podzieliła się nagrodą Hugo, a w 2003 roku ogłoszono, że jest najlepiej sprzedającą się książką SF w historii. "Diuna" opowiada historię konfliktu dwóch potężnych rodów walczących o kontrolę nad najważniejszą we wszechświecie planetą – Arrakis. Jest ona źródłem Przyprawy, wytwarzanej przez gigantyczne zwierzęta - czerwie pustyni. Substancja ta poszerza granice świadomości i umożliwia korzystanie z wyjątkowych umiejętności ludzkiego umysłu. Wykorzystywana jest do przewidywania przyszłości i pozwala na podróże międzygwiezdne. Na tle polityczno-społecznego konfliktu rozgrywa się jednocześnie inna historia – opowieść o trwającym setki pokoleń programie eugenicznym, którego kluczowym elementem jest Paul Atryda, główny bohater "Diuny".

Do tej pory książka została dwa razy zekranizowana. Raz w 1984 roku jako film w reżyserii Davida Lyncha, a drugi w 2000 roku jako miniserial.

zobacz też: