Ewan McGregor w biografii legendy himalaizmu George'a Mallory'ego

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ewan+McGregor+w+biografii+legendy+himalaizmu+George%27a+Mallory%27ego-142822
Ewan McGregor w biografii legendy himalaizmu George'a Mallory'ego
źródło: Getty Images
autor: Jean Baptiste Lacroix
Ewan McGregor ("Halston") zagra główną rolę w historycznym dramacie "Everest". Wcieli się w legendarnego himalaistę George'a Mallory'ego.

Za reżyserię filmu odpowiada Doug Liman. Jest to projekt, który ten chciał już nakręcić dekadę temu (wtedy nosił tytuł "Paths of Glory", ponieważ podstawę scenariusza stanowi książka Jeffreya Archera, która w Polsce została wydana pod tytułem "Ścieżki chwały"). Wśród kandydatów do roli Mallory'ego byli Tom Hardy i Benedict Cumberbatch. Projekt upadł, kiedy pierwszy na plan zdjęciowy wszedł Baltasar Kormákur. Jego "Everest" trafił do kin w 2015 roku.

Bohaterem filmu Limana będzie George Herbert Leigh Mallory (1886-1924), brytyjski himalaista, uczestnik trzech wypraw na Mount Everest. Podczas ostatniej zginął wraz Andrew Irvine'em. Kiedy widziano ich po raz ostatni, byli już bardzo blisko szczytu, jednak do dziś nie została rozwiązana zagadka, czy też naprawdę im się to udało. Jeżeli tak, to o 30 lat wyprzedziliby sukces Edmunda Hillary'ego i Tenzinga Norgaya. Przez 75 lat los wyprawy pozostawał zupełnie nieznany. W 1999 roku udało się odnaleźć zamrożone ciało Mallory'ego. Jednak nie dało to odpowiedzi, czy wszedł on na szczyt czy też nie.

W obsadzie są również: Sam Heughan jako George Ingle Finch, który w 1922 roku podczas brytyjskiej wyprawy na Everest wspiął się na wysokość 8321 metrów oraz Mark Strong jako Arthur Robert Hinks, astronom i geograf, który wybrał Mallory'ego do zdobycia najwyższej góry świata w imieniu Imperium Brytyjskiego.

Autorem scenariusza jest Sheldon Turner ("W chmurach").

Zdjęcia ruszą w styczniu.