Filmy polskiego mistrza erotyki na Nowych Horyzontach

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+polskiego+mistrza+erotyki+na+Nowych+Horyzontach-97163
Podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-28 lipca) zaprezentowane zostaną filmy Waleriana Borowczyka, jednego z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, autora filmów animowanych, prowokatora, malarza, scenarzysty, scenografa, pisarza i grafika.

W programie między innymi mało znana ekranizacja Mazepy Juliusza Słowackiego - "Blanka" ze świetną kreacją Ligii Borowczyk, pełnometrażowa animacja "Teatr pana i pani Kabal", antytotalitarne "Goto - wyspa miłości" (zakazane w PRL), głośna adaptacja powieści Stefana Żeromskiego "Dzieje grzechu" oraz dwa najważniejsze artystyczne filmy erotyczne ("Opowieści niemoralne", "Bestia"). We Wrocławiu zaprezentujemy jako pierwsi odnowione kopie filmów nie pokazywanych nigdzie od kilku dekad: "Koncertu pana i pani Kabal", "Encyklopedii babuni w 13 tomach", "Renesansu", "Zabaw aniołów", "Słownika Joachima", "Rozalii", "Dyptyku". Borowczyk należał do perfekcjonistów, którzy dopuszczali do projekcji swoich filmów tylko w odpowiednich warunkach ze znakomitych kopii, stąd tak długa nieobecność tych filmów na ekranach. Odnowione kopie zostały zaaprobowane przez wdowę po artyście - Ligię Borowczyk.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz oryginalnej wersji "Opowieści niemoralnych" (24 lipca 16.15, KNH 8), składającej się z pięciu, a nie z czterech nowel filmowych! Po projekcji Alexander Beneke i Carsten Baiersdorfer, którzy dokonali cyfrowej rekonstrukcji wszystkich pięciu epizodów, opowiedzą o swojej pracy oraz o walce, którą stoczyli, aby usunąć "Opowieści niemoralne" i "Bestię" z listy filmów zakazanych przez niemiecką cenzurę.

Przy okazji retrospektywy zostanie wydana książka CORPUS DELICTI duetu Jakub Mikurda/Jakub Woynarowski zawierająca esej wizualny, czerpiący z dorobku psychoanalizy i pism teoretycznych André Bretona. Będzie to książka-przedmiot, nawiązujący do kunsztownych XIX-wiecznych modlitewników i XVIII-wiecznych ilustrowanych powieści libertyńskich. We wtorek 23 lipca odbędzie się wykład performatywny autorów CORPUS DELICTI. W ramach retrospektywy we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu (ul. św. Mikołaja 54-55) zostanie zorganizowana także wystawa plakatów do filmów Waleriana Borowczyka.

Retrospektywie towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami artysty, które rzucą zupełnie nowe światło na jego twórczość, często postrzeganą jedynie przez pryzmat filmów erotycznych. W niedzielę 21 lipca (15.45, KNH 2) kurator przeglądu Daniel Bird zaprezentuje ilustrowany wykład Walerian Borowczyk - Mroczne rozkosze, w którym przedstawia zmontowane urywki z filmów Borowczyka. Zwraca w nim uwagę na kilka obsesji artysty: przedmioty, zwierzęta, rytuały, walki, widowiska, voyeuryzm, kobiety, miłość, śmierć, humor itp. Ta wyjątkowa prezentacja zawiera także rzadkie materiały archiwalne z okresu kręcenia Bestii oraz fragmenty sfilmowanego wywiadu, w którym Borowczyk otwarcie mówi
o wielu sprawach istotnych w jego twórczości. We wtorek 23 lipca (15.45, KNH 2) odbędzie się wyjątkowe spotkanie i rozmowa między Danielem Birdem, asystentem Borowczyka Michalem Levym i operatorem Noëlem Verym - Borowczyk w kadrze. W czasie audiowizualnej prezentacji Véry opowiada o pracy z Borowczykiem podczas kręcenia legendarnego horroru "Dr Jekyll et les femmes", a Levy o prawdziwie wariackim doświadczeniu, jakim była praca z Borowczykiem przy tworzeniu jego najbardziej śmiałych filmów.

Zapraszamy do lektury tekstu Daniela Birda, który wspólnie z Urszulą Śniegowską zajmował się przygotowaniem sekcji: http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=1704&m=t_

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones