Gdynia 2022: Złote Lwy dla "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Gdynia+2022%3A+Z%C5%82ote+Lwy+dla+%22%22-147781
Gdynia 2022: Złote Lwy dla "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej
Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni dobiegła końca. Główne wyróżnienie, czyli Złote Lwy, powędrowało do twórców filmu "Silent Twins". Wszystkich laureatów przedstawiamy poniżej.

Złote Lwy


"Silent Twins" (reż. Agnieszka Smoczyńska)Prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

Naszą recenzję możecie przeczytać na karcie filmu.

Srebrne Lwy


"Filip" (reż. Michał Kwieciński)

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Naszą recenzję filmu przeczytacie na kracie filmu pod linkiem

Reżyseria


Jacek Bławut za film "Orzeł. Ostatni patrol"

Recenzję filmu znajdziecie na karcie filmu pod tym linkiem

Zobaczcie też nasz wywiad z gwiazdami filmu, Tomaszem Ziętkiem i Mateuszem KościukiewiczemJest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP "Orzeł" wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

Główna rola męska


Piotr Trojan za film "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek)

Główna rola kobieca


Dorota Pomykała za film "Kobieta na dachu" (reż. Anna Jadowska)

Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank.

Scenariusz


Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak za film "Śubuk" (reż. Jacek Lusiński)

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Zdjęcia


Michał Sobociński za film "Filip" (reż. Michał Kwieciński)

Muzyka


Zuzanna Wrońska, Marcin Macuk za film "Silent Twins" (reż. Agnieszka Smoczyńska)

Platynowe Lwy (za całokształt twórczości)


Filip Bajon

Drugoplanowa rola męska


Grzegorz Przybył za film "Strzępy" (reż. Beata Dzianowicz)

Drugoplanowa rola kobieca


Małgorzata Hajewska-Krzysztofik za film "Iluzja" (reż. Marta Minorowicz)

Naszą recenzję możecie przeczytać na karcie filmu.

Złoty Pazur w kategorii "Inne Spojrzenie"


Xawery Żuławski oraz producenci Anna Waśniewska-Gill i Krzysztof Terej za film "Apokawixa"

Poniżej możecie zobaczyć materiał wideo, w którym reżyser opowiada nam o filmie: Naszą recenzję możecie przeczytać na karcie filmu.

Montaż


Bartłomiej PiasekPiotr Wójcik za film "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut)

Dźwięk


Radosław Ochnio, Michał Fojcik za film "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut)

Scenografia


Jagna Dobesz za film "Silent Twins" (reż. Agnieszka Smoczyńska)

Kostiumy


Magdalena Rutkiewicz-Luterek za film "Wesele" (reż. Wojciech Smarzowski)

Charakteryzacja


Dariusz Krysiak za filmy "Filip" (reż. Michał Kwieciński) i "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut)

Profesjonalny debiut aktorski


Marta Stalmierska za filmy "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek) i "Apokawixa" (reż. Xawery Żuławski)

Debiut reżyserski lub drugi film


Beata Dzianowicz za film "Strzępy"

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Jak bohaterowie filmu sobie z tą diagnozą? Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.

Film mikrobudżetowy


"Słoń", reż. Kamil Krawczycki

Bartek (22) prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, matka się załamała, a on musiał zostać głową rodziny. W każdej wolnej chwili zajmuje się ukochanymi końmi. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid (32) przyjeżdża na pogrzeb. Bartek jest zafascynowany mężczyzną i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

"Obudź się", reż. Filip Dzierżawski – nagroda specjalna w Konkursie Filmów Mikobudżetowych

Bajzel, starszy brat i jedyny opiekun nastoletniej Zosi, zapada w śpiączkę po kibicowskiej bójce. Zosia wierzy, że brata może wybudzić flaga kibiców wrogiej drużyny. Idzie do domu Cygana, lidera przeciwników, i razi go paralizatorem. Grozi, że zabije zakładnika, jeśli jego kumple nie oddadzą flagi. W ciągu jednego, bardzo długiego dnia sytuacja będzie musiała znaleźć swój finał…

Film krótkometrażowy


"Victoria", reż. Karolina Porcari

Amelia, atrakcyjna kobieta w średnim wieku, od wielu lat żyje w małżeństwie z rekonstruktorem średniowiecznych bitew. Związek stopniowo popada w rutynę, a przy tym nie daje kobiecie seksualnego spełnienia. Pięćdziesięciolatka nie jest nawet świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania.

Nagroda publiczności


"Johnny", reż. Daniel Jaroszek

Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.