Ponad dwa miesiące przed festiwalem ogłaszamy listę filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym oraz Konkursie Filmów Krótkometrażowych jubileuszowego 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 2 drugie filmy reżyserów. Zgodnie z regulaminem 50. FPFF wyboru filmów do Konkursu Głównego dokonali: Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Joanna Łapińska przy wsparciu powołanego przez nią Zespołu Selekcyjnego (organ doradczy, w którym w tym roku pracowali: operator i reżyser Marcin Koszałka, producentka Irena Strzałkowska i reżyser Janusz Zaorski) oraz Komitet Organizacyjny.
Jak mówi Joanna Łapińska:
Półwiecze festiwalu zamykamy wyjątkowo różnorodnym zestawem filmów z Konkursu Głównego. Mamy tu mocne nazwiska, tytuły, które już zdążyły stać się głośne i nasze tegoroczne odkrycia. Szesnaście filmów odległych pod względem stylu, tematów i gatunków. Widzę w tym ciekawy punkt wyjścia do rozmowy o polskim kinie i jego przyszłości. Bo tej refleksji o jutrze na pewno nie może zabraknąć w Gdyni podczas naszej jubileuszowej edycji.
Aby wziąć udział w plebiscycie, kliknij TUTAJ. KONKURS GŁÓWNY 50. FPFF
"Brat", reżyseria:
Maciej Sobieszczański, scenariusz:
Maciej Sobieszczański,
Grzegorz Puda, producenci:
Dariusz Jabłoński,
Violetta Kamińska,
Izabela Wójcik 14-letni Dawid mógłby zostać mistrzem judo, gdyby nie jego wybuchowy temperament i agresja, które trudno mu kontrolować. To jedyne dziedzictwo, jakie ma po swoim brutalnym ojcu, który odsiaduje wyrok w więzieniu. Dawid stara się spełnić oczekiwania matki, jednocześnie opiekując się swoim 9-letnim bratem. Dostaje szansę, by odmienić swoje życie, kiedy zostaje zaproszony na ważny turniej judo w Berlinie. Ale czy ma w sobie to, czego potrzeba, aby wykorzystać tę jedyną w życiu okazję?
"Capo", reżyseria:
Robert Kwilman, scenariusz:
Robert Kwilman,
Malwina Górecka,
Kirk Kjeldsen, producentki:
Malwina Górecka,
Peter Sand Magnussen Historia oparta na relacjach ludzi uwikłanych w oszustwa agencji pracy, które miały miejsce w 2020 roku. Głównym bohaterem jest Adrian – pracujący w Polsce, rozczarowany fałszywymi obietnicami młody mężczyzna z Wenezueli, który oczekuje na pozwolenie na pracę i jest zdeterminowany, aby wydostać się z sytuacji, w której się znalazł. Stał się kluczowym uczestnikiem systemu wyzysku, którego sam jest ofiarą. Wraz z przybyciem nowej grupy pracowników, Adrian staje przed wyborem: iść dalej według własnego planu czy pomóc innym pracownikom wydostać się z sytuacji bez wyjścia. Wypadek zmusza go do zmierzenia się z rzeczywistością, która kryje się za kłamstwami, którymi był karmiony odkąd przyjechał do Polski.
"Chopin, Chopin!", reżyseria:
Michał Kwieciński, scenariusz:
Bartosz Janiszewski, producenci:
Michał Kwieciński,
Małgorzata Fogel-Gabryś Paryż, 1835 rok. Fryderyk Chopin ma 25 lat i jest ulubieńcem paryskich salonów, arystokracji i króla Francji. Żadne znaczące wydarzenie nie może odbyć się bez jego udziału. Widzimy go podczas nocnych eskapad i afterparty po koncertach. Zazwyczaj pełnego energii, przykrywającego chorobę żartem. Jego życie ucieka, jednak Fryderyk nie zwalnia. Komponuje arcydzieła, także na zamówienie. Ze względu na zobowiązania finansowe udziela lekcji gry na fortepianie. Przyjaciele go podziwiają, a kobiety pragną jako kochanka.
"Dom dobry", reżyseria i scenariusz:
Wojciech Smarzowski, producenci:
Janusz Hetman,
Wojciech Gostomczyk Wojtek Smarzowski, reżyser takich produkcji jak „Wołyń”, „Kler” czy „Drogówka”, ponownie podejmuje ważny społecznie, a jednocześnie kontrowersyjny temat – przemocy domowej w Polsce. To mocne, poruszające kino, które zmusza do refleksji.
"Franz Kafka", reżyseria:
Agnieszka Holland, scenariusz:
Marek Epstein,
Agnieszka Holland, producenci:
Marcin Wierzchosławski,
Sarka Cimbalova,
Agnieszka Holland,
Alicja Jagodzińska-Kałkus Franz Kafka – młody człowiek uwięziony w koszmarze biurokratycznej codzienności, przypominającej dzisiejszą rzeczywistość pracowników wielkich korporacji. Wegetarianin z wyboru – zanim stało się to powszechne. Syn despotycznego ojca uwikłany w kruche relacje z kobietami. Pogrążony w egzystencjalnym kryzysie na długo przed tym, kiedy samotność stała się efektem ubocznym mediów społecznościowych. Niezrozumiany, pełen lęków, uciekał w świat ironii, absurdu i wyobraźni, tworząc dzieła, które uczyniły go jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Opowieść o wrażliwym człowieku, którego lęki i dylematy mocno rezonują z dzisiejszym młodym pokoleniem.
"Klarnet", reżyseria i scenariusz:
Tola Jasionowska, producenci:
Adrian Skwiercz,
Joanna Jankowska-Flis Na północno-wschodnim krańcu Polski, na skraju jeziora, stoi dom kobiet – matek, córek i sióstr. Kobiety z pokolenia na pokolenia przekazują sobie niedostępność, niezłomność i rodzinne tajemnice. Dwudziestoletnia Łucja będzie w stanie rozpocząć samodzielne życie dopiero wtedy, gdy zmierzy się z prawdą o swojej rodzinie. Nieoczekiwane spotkanie z tajemniczym Lekarzem uruchamia lawinę zdarzeń. Stary klarnet prowadzi Łucję do historii dawno wymazanej z kart rodzinnego albumu. Aby Łucja mogła usłyszeć melodię własnego życia, muszą zostać zerwane wszystkie zasłony, a przewiny wybaczone. W tle dzikie, polodowcowe krajobrazy przesmyku suwalskiego i Orkiestra Klezmerska z Sejn, której muzyka jest mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
"Larp. Miłość, trolle i inne questy", reżyseria:
Kordian Kądziela, scenariusz:
Kordian Kądziela,
Michał Wawrzecki, producenci:
Andrzej Papis,
Maciej Sowiński Sergiusz – nastolatek z technikum – jest niezrozumiany przez rodzinę i prześladowany przez rówieśników z powodu pasji do fantastyki i gier LARP (live action role-playing). W niesamowitym świecie wyobraźni i przygód spod znaku magii i miecza jest prawdziwym herosem – męskim, dzielnym, niepokonanym. W świecie rzeczywistym – już niekoniecznie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy w klasie chłopaka pojawia się nowa uczennica – piękna Helena, w której ten zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Niestety dziewczyna zaczyna kolegować się z grupą popularnych uczniów. Sergiusz czuje, że w starciu ze szkolnymi trollami ma nikłe szanse na zdobycie serca Heleny. Wszystko zmienia się, gdy niespodziewanie odkrywa tajemnicę nastolatki, a do miasta przybywa sławny autor bestsellerów.
"Ministranci", reżyseria i scenariusz:
Piotr Domalewski, producenci:
Leszek Bodzak,
Aneta Hickinbotham,
Piotr Walter,
Jarosław Jakubiec Grupa nastoletnich ministrantów, sfrustrowana obojętną postawą dorosłych i instytucji Kościoła wobec niesprawiedliwości społecznej, postanawia wdrożyć własny, nietypowy plan odnowy moralnej. Uzbrojeni w młodzieńczy bunt i własną interpretację Pisma Świętego zakładają podsłuch… w konfesjonale, aby lepiej poznać swoich sąsiadów. Zamaskowani niczym Zorro i z ambicjami na miarę Robin Hooda, stają się sędziami w swoim osiedlowym świecie, pomagając potrzebującym i wymierzając kary za grzechy. Jednak ich misja zamienia się w niebezpieczną grę, a chłopcy, stosując własny, idealistyczny kodeks honorowy, zaczynają balansować na cienkiej granicy między dobrem a złem. Prawdziwe życie blokowiska miesza się z misją wprost z komiksów o superbohaterach, ale zamiast peleryn, bohaterowie noszą komże.
"Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej", reżyseria:
Emi Buchwald, scenariusz:
Emi Buchwald,
Karol Marczak, producenci:
Jerzy Kapuściński,
Magdalena Tomanek Czwórka, wchodzącego w dorosłość, rodzeństwa stara się budować niezależne drogi życiowe, nie tracąc przy tym łączących ich więzi. Najmłodszy Benek zmaga się z odrzuceniem przez, będącego dotąd jego najlepszym przyjacielem, starszego brata Franka. Na dodatek nawiedza go tajemnicza, złośliwa zjawa – Dusiołek, która nie pozwala mu zasnąć. Uciekający od rodziny Franek ma problemy z dziewczyną, narkotykami oraz samym sobą. Stan Franka niepokoi jego bliźniaczkę, poszukującą miłości Nastkę. Najstarsza ze wszystkich Jana pracuje nad projektem artystycznym, który ma przynieść ulgę młodszemu rodzeństwu, ale też jej samej.
"Światłoczuła", reżyseria:
Tadeusz Śliwa, scenariusz:
Tomasz Klimala,
Hanna Węsierska, producenci:
Klaudiusz Frydrych,
Inga Kruk,
Agata Dybul Agata jest spełnioną i kochającą życie kobietą. Jest niewidoma. Robert jest uznanym fotografem. Ma wszystko, ale czuje jakby nie miał nic. Ich spotkanie zmieni wszystko. Razem zmierzą się z przeszłością i własnymi ograniczeniami, odkrywając, że prawdziwa miłość rodzi się z akceptacji i odwagi, by być sobą.
"Terytorium", reżyseria:
Bartosz Paduch, scenariusz:
Marcin Grabowski,
Bartosz Paduch, producenci:
Jacek Kulczycki,
Paweł Jóźwik Adam, nowy policjant w miasteczku, odkrywa przez kamery monitoringu, że w tuszowanie gwałtu na młodej dziewczynie zamieszani są koledzy z komendy. Jedyny świadek gwałtu, bezdomny Robert, okazuje się mężem Doroty, z którą Adam jest od niedawna w relacji i z którą chce założyć rodzinę. Adam podczas prywatnego śledztwa odkrywa kto jest prawdziwym sprawcą i dlaczego jest chroniony przez układ. Policjant musi zdecydować, czy wydać Roberta kolegom z policji, by ratować karierę i pozbyć się rywala do rodzinnego szczęścia, czy też ocalić czyste sumienie i pozostać uczciwym gliną. Adam staje w obronie swoich wartości i rzuca wyzwanie skorumpowanym policjantom.
"Trzy miłości", reżyseria:
Łukasz Grzegorzek, scenariusz:
Łukasz Grzegorzek,
Krzysztof Balcewicz,
Weronika Bilska,
Natalia Grzegorzek, producentka:
Natalia Grzegorzek Lena, czterdziestoletnia aktorka, świeżo po rozwodzie, chce ułożyć swoje życie na nowo. Gotowa na zmiany, szybko wpada w objęcia tętniącej nocnym życiem Warszawy, a zaraz potem Kundla – młodego, charyzmatycznego studenta. Ich związek to eksplozja namiętności, w której stopniowo rozmywają się granice między bliskością i pożądaniem. Tymczasem Jan, były mąż Leny i ceniony prawnik, nie potrafi pogodzić się z końcem ich małżeństwa. Aplikacja szpiegowska zainstalowana na telefonie Leny oraz wynajęte mieszkanie naprzeciw jej okien stają się narzędziami jego kontroli. Czy to jeszcze nieszczęśliwa miłość, czy już niebezpieczna obsesja?
"Vinci 2", reżyseria:
Juliusz Machulski, scenariusz:
Juliusz Machulski,
Robert Więckiewicz, producent:
Zbigniew Domagalski Cuma – eks złodziej sztuki – spędza emeryturę na andaluzyjskim wybrzeżu Hiszpanii u boku żony Hiszpanki – Carmen. Odwiedza go stary znajomy, paser Chudy, były współpracownik Grubego, proponując kolejny skok w Polsce. Cuma na początku odmawia, ale mimo wątpliwości ląduje w Krakowie. Na miejscu okazuje się, że Chudy zdążył już powierzyć skok parze złodziei z młodszego pokolenia. Cuma, odrzucony i ośmieszony przez Chudego, chce mu przeszkodzić w przygotowywanym skoku, ale najpierw musi dowiedzieć się, jakie dzieło sztuki jest stawką w tej grze. Cuma odwiedza swojego dawnego przyjaciela Juliana, który obecnie pracuje jako szef ochrony w Muzeum Manggha w Krakowie. Julian nie daje się wciągnąć do zemsty Cumy. Po poznaniu planów Chudego, Cuma wraz z Werbusem i jego dorosłymi już dziećmi postanawia przeszkodzić Chudemu. W trakcie przygotowań przybywa z USA do Krakowa komisarz Wilk. Cuma kontynuuje przygotowania do kontrofensywy.
"Wielka Warszawska", reżyseria:
Bartłomiej Ignaciuk, scenariusz:
Jan Purzycki,
Bartłomiej Ignaciuk, producentka:
Alicja Grawon-Jaksik Opowieść o młodym dżokeju marzącym o sportowej karierze. Zwieńczeniem tych marzeń jest udział w najważniejszej gonitwie w Polsce – Wielkiej Warszawskiej. Główny bohater – Krzysiek wkracza w środowisko wyścigów konnych z naiwnością nowicjusza. Szybko orientuje się, że gonitwy to siatka zależności, potężnych interesów i manipulowanie wynikami. Chłopak wierzy, że może to zmienić, szczególnie że kraj stoi na krawędzi wielkich przemian. Upadek komuny daje nadzieję, że przyszłość będzie tylko lepsza. Jednak w świecie korupcji i nieczystych zagrywek ciężko jest pozostać bez skazy. Czy Krzyśkowi uda się oprzeć wielkim pieniądzom i szybkiej karierze? Jak wiele jest w stanie poświęcić, by rozsadzić układ?
"Zamach na papieża", reżyseria i scenariusz:
Władysław Pasikowski, producenci:
Klaudiusz Frydrych,
Inga Kruk Na zlecenie Kremla bułgarskie służby specjalne, wraz z polskimi towarzyszami przygotowują zamach na Papieża. Najlepszym kandydatem do zatarcia śladów i wyeliminowania zamachowca jest emerytowany agent SB Kazimierz Brunowski, zwany „Bruno”, któremu został ostatni miesiąc życia.
"Życie dla początkujących", reżyseria:
Paweł Podolski, scenariusz:
Paweł Podolski,
Lynn Kucharczyk, producentki:
Anna Wereda,
Alicja Gancarz Introwertyczna Monia jest wampirem pracującym w domu spokojnej starości, gdzie potajemnie żywi się krwią zmarłych pacjentów. Jej spokój burzy Czarek, który odkrywa jej sekret. Gdy w ośrodku pojawiają się ślady ugryzień, okazuje się, że grasuje tam drugi wampir – Mirek, dawny podopieczny Moni. Teraz stawia jej ultimatum: śmierć albo masakra.
Ogłoszono również tytuły 32 filmów walczących w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Listę znajdziecie
TUTAJ.
50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 22–27 września 2025 roku w Gdyni. Producentem Festiwalu jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.