Geena Davis: aktor uznał, że jest za stara na jego partnerkę

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Geena+Davis%3A+aktor+uzna%C5%82%2C+%C5%BCe+jest+za+stara+na+jego+partnerk%C4%99-145117
Geena Davis: aktor uznał, że jest za stara na jego partnerkę
źródło: Getty Images
autor: Jeff Kravitz
Geena Davis, znana m.in. z "Thelmy i Louise", a ostatnio oglądana m.in. w serialu "Egzorcysta", kontynuuje krytykę hollywoodzkiego ageizmu. Aktorce nie podoba się praktyka przemysłu filmowego, która polega na ignorowaniu starszych aktorek. Davis opowiedziała o swoich doświadczeniach w podcaście Allison Kugel "Allison Interviews", wspominając m.in. aktora, który powiedział wprost, że jest za stara, by grać jego partnerkę.

Geena Davis krytykuje ageizm w Hollywood


Davis zdradziła w wywiadzie, że odmówiono jej roli, bo potencjalny ekranowy partner i odtwórca głównej roli uznał ją za starą, chociaż sam był starszy od niej. To bardzo dziwne i wszechobecne, wyjaśniła. Pewien aktor powiedział, że jestem za stara, by zagrać jego ukochaną. A byłam od niego o 20 lat młodsza! Davis nie zdradziła, o jakiego aktora chodzi.

GettyImages-1202618484.jpg Getty Images © Jim Spellman

Geena Davis i Susan Sarandon na pokazie "Thelmy i Louise" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w styczniu 2020 roku

Szczyt kobiecej kariery przypada na czas, gdy mają 20-30 lat. Mężczyźni zwyżkują zaś, mając 40-50 lat, rozwinęła temat aktorka. Męskie gwiazdy chcą wydawać się młodsze niż są w rzeczywistości albo być atrakcyjne dla młodszej widowni, dlatego zawsze chcą mieć młode ekranowe partnerki. To z tego względu kobiety nie bywają obsadzane po czterdziestce i pięćdziesiątce. Uważa się je za stare na bycie partnerką. 

Davis dodała, że aktorki po pięćdziesiątce rzadko dostają główne role, składają się na 20% postaci, jakie oglądamy na ekranie i zazwyczaj są to postacie drugoplanowe.

Geena Davis - skąd ja znamy?


Geena Davis to amerykańska aktorka, laureatka Oscara (za film "Przypadkowy turysta") i Złotego Globa (za serial "Pani prezydent"). W jej filmografii są m.in. "Thelma i Louise" (1991), "Sok z żuka" (1988), "Długi pocałunek na dobranoc" (1996), "Ich własna liga" (1992) i serial "Egzorcysta" (2016-2017). Za walkę z uprzedzeniami dotyczącymi wieku w Hollywood otrzymała w 2019 roku nagrodę za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta od Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zobaczcie odcinek programu "Na skróty" poświęcony filmowi "Thelma i Louise":Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszym corocznym plebiscycie NAGRODY FILMWEBU 2022. TUTAJ znajdziecie nominacje w 13 kategoriach. Wybierzcie najlepszych!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones