Goya 2010: Triumf "Celi 211" i... Almodovara?

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Goya+2010%3A+Triumf+%22Celi+211%22+i...+Almodovara-58237
Wczoraj w Madrycie odbyła się 24. gala hiszpańskich nagród filmowych Goya. Dramat więzienny "Celda 211" (Cela 211) zdobył statuetki w najważniejszych kategoriach, w tym: najlepszy film, najlepszy reżyser (Daniel Monzón) i najlepszy aktor (Luis Tosar). W sumie film otrzymał osiem statuetek.

Na drugim miejscu, z siedmioma statuetkami, uplasowała się "Agora" – wielkie historyczne widowisko wyreżyserowane przez Alejandro Amenábara. Do twórców "Agory" trafiła większość nagród w kategoriach technicznych (m.in. za efekty specjalne, charakteryzację, scenografię, zdjęcia). Nie jest to zaskakujący werdykt biorąc pod uwagę, że "Agora" to druga najdroższa produkcja w historii kina hiszpańskiego.

Za to sporą niespodzianką była nagroda dla najlepszej aktorki – otrzymała ją Lola Dueñas za rolę "Ja też". Dueñas zagrała samotną kobietę, która zaprzyjaźnia się z chłopakiem z zespołem Downa. Aktorka pokonała Penélope Cruz ("Przerwane objęcia"), Rachel Weisz ("Agora")  i Maribel Verdú ("Tetro").

Jedyna nagroda dla "Przerwanych objęć" przyznana została za muzykę. Tym samym Alberto Iglesias dostał siódmą statuetkę Goi w swojej karierze. Pedro Almodóvar był nominowany za najlepszy scenariusz oryginalny, ale w tej kategorii musiał oddać laur Amenábarowi.

Najbardziej zaskakującym momentem gali nie było ogłoszenie któregoś z laureatów, a… pojawienie się na scenie Almodóvara w roli wręczającego statuetkę dla najlepszego filmu.


Reżyser wystąpił z hiszpańskiej Akademii Filmowej (przyznającej nagrody Goi) w 2005 roku na znak protestu wobec niesprawiedliwego systemu głosowania. "Złe wychowanie" nie otrzymało wówczas żadnej statuetki, a Amenábar i jego "W stronę morza" – aż 14. Wczoraj Almodóvara powitano owacją na stojąco. Czyżby oznaczało to koniec konfliktu reżysera z Akademią? Na scenie twórca nie składał żadnych deklaracji, a jedynie żartował, że jego nagłe pojawienie się spowodował uparty Álex de la Iglesia. De la Iglesia ("Zbrodnia ferpekcyjna") w zeszłym roku został przewodniczącym Akademii i zapowiedział duże zmiany w jej funkcjonowaniu. W wywiadach deklaruje, że już w przyszłym roku "uczyni nagrody i galę prawdziwie międzynarodowymi".

De la Iglesia nie tylko sprowadził Almodóvara – ponadto przełamał komediowy ton wczorajszej uroczystości występując z długą przemową. Podkreślał w niej przede wszystkim, że filmowcy są rzemieślnikami i powinni robić kino dla widzów, nie dla siebie. Miniony rok był bardzo dobry dla kina hiszpańskiego, ale musimy starać się jeszcze bardziej – mówił Iglesia. Nawiązując do wciąż odczuwalnego dla zwykłych ludzi w Hiszpanii kryzysu ekonomicznego, nawoływał gwiazdy kina do większej skromności. Po zielonym dywanie przed galą przeszli między innymi Penélope Cruz i Javier Bardem.

Za najlepszy film hiszpańskojęzyczny uznano argentyńską produkcję "El secreto de sus ojos" (film Juana José Campanelli jest również nominowany do Oscara, a w swojej ojczyźnie bije rekordy popularności). Honorowego "Goyę" otrzymał reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny Antonio Mercero. Wielkim przegranym uroczystości był Fernando Trueba ("Belle époque"). Jego najnowsza produkcja, "El baile de la Victoria", miała dziewięć nominacji, lecz nie otrzymała żadnej statuetki.

LISTA NAGRODZONYCH:

FILM
"Celda 211"

REŻYSERIA
Daniel Monzón - "Celda 211"

DEBIUT REŻYSERSKI
Mar Coll - "Tres dies amb la familia"

SCENARIUSZ ORYGINALNY
Mateo Gil, Alejandro Amenábar - "Agora"

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Daniel Monzón, Jorge Guerricaechevarría - "Celda 211"

AKTOR
Luis Tosar - "Celda 211"

AKTORKA
Lola Dueñas - "Ja, też"

AKTOR DRUGOPLANOWY
Raúl Arévalo - "Gordos"


AKTORKA DRUGOPLANOWA
Marta Etura - "Celda 211"

DEBIUTUJĄCY AKTOR
Alberto Amman - "Celda 211"

DEBIUTUJĄCA AKTORKA
Soledad Villamil - "El secreto de sus ojos"

ZDJĘCIA
Xavi Giménez - "Agora"

MONTAŻ
Mapa Pastor - "Celda 211"

MUZYKA
Alberto Iglesias - "Przerwane objęcia"

PIOSENKA
"Yo también" - "Ja, też"

PRODUCENT
José Luis Escolar - "Agora"

SCENOGRAFIA
Guy Hendrix Dyas - "Agora"

KOSTIUMY
Gabriella Pescucci - "Agora"

CHARAKTERYZACJA
Jan Sewell, Suzanne Stokes-Munton - "Agora"

DŹWIĘK
Sergio Burmann, Jaime Fernández, Carlos Faruolo - "Celda 211"

EFEKTY SPECJALNE
Chris Reynolds, Félix Bergés - "Agora"

ANIMACJA
"Planeta 51"

DOKUMENT
"Garbo, el hombre que salvó el mundo"

HISZPAŃSKOJĘZYCZNY FILM ZAGRANICZNY
"El secreto de sus ojos"

FILM EUROPEJSKI
"Slumdog. Milioner z ulicy"

KRÓTKI METRAŻ - FABUŁA
"Dime que yo"

KRÓTKI METRAŻ - DOKUMENT
"Flores de Ruanda"

KRÓTKI METRAŻ - ANIMACJA
"La dama y la muerte"