Jakie sekcje czekają nas na Festiwalu TRANSATLANTYK?

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Jakie+sekcje+czekaj%C4%85+nas+na+Festiwalu+TRANSATLANTYK-97227
TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2013 to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników X muzy. W dniach 3-9 sierpnia br. podczas seansów w Multikinie 51, Kinie Muza oraz Kinie Pałacowym CK ZAMEK będzie można obejrzeć ponad 150 filmów z całego świata, w tym obrazy nagrodzone na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych.

Wśród zaplanowanych w tym roku 21 sekcji filmowych nie zabraknie interesujących nowości. Po raz pierwszy w historii festiwalu w jego programie pojawi się cykl Kino Drogi "Škoda. Wiesz co dobre!" oraz sekcja Sundance na Transatlantyku. Doskonale przyjęte przez ubiegłoroczną festiwalową publiczność Kino Łóżkowe zagości tym razem na poznańskim Placu Wolności. Tradycyjnie jedną z wiodących sekcji będzie w tym roku Kino Kulinarne, cykl seansów filmowych połączonych z wyjątkowymi kolacjami, od pierwszej edycji przygotowywane wspólnie z twórcami Berlinale.



Oto opisy Sekcji:

TRANSATLANTYK PANORAMA
Co roku w tej sekcji przedstawiamy najciekawsze filmowe premiery ostatniego sezonu, obrazy głośne, prezentowane w blokach konkursowych światowych festiwali, niepokazywane dotąd w Polsce. To w ramach Panoramy widzowie Transatlantyku zobaczyli dotąd przedpremierowo m.in. laureata Berlinale 2012, film "Cezar musi umrzeć" czy nagrodzone w Cannes "Poliss" i "Reality". W tym roku w Panoramie pojawią się m.in.: "Pieta" (reż. Kim Ki-Duk – zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji), "Pozycja dziecka" (reż. Calin Peter Netzer – zwycięzca Berlinale 2013), "Twice Born" (reż. Sergio Castellitto), "Śpiąca królewna" (reż. Marco Bellocchio), "Spirit of 45" (reż. Ken Loach).



TRANSATLANTYK DOCS
Od początku swojej działalności Transatlantyk starał się odpowiadać na pytania, które bezustannie zadaje nam współczesny świat. Stąd tak duży nacisk kładziemy na kino dokumentalne. Dzięki nim zaglądamy za kulisy globalnej polityki, wyjaśniamy przyczyny konfliktów społecznych, opowiadamy o tym, co jutro wydarzy się w światowej gospodarce, przypatrujemy się wreszcie rozwojowi nowych technologii. Uważamy też, że dostęp do wiedzy powinien być bezpłatny, więc bilety na seanse w ramach tego cyklu są darmowe! W tym roku w programie m.in.: "A River Changes Course" (reż. Kalyanee Mam – zwycięzca konkursu kina dokumentalnego na tegorocznej edycji festiwalu Sundance), "Google and The World Brain" (reż. Ben Lewis), "Dezerter" (reż. Ann Shin).

KINO KULINARNE
"Najsmaczniejsza" sekcja festiwalu Transatlantyk. Kino o sztuce kulinarnej i tym, że poprzez odkrywanie nowych smaków można równocześnie poznać smaki otaczającego nas świata. Poprzez tę tworzoną wspólnie z festiwalem Berlinale sekcję staramy się zachęcić widzów do sięgania po tradycyjnie wytwarzaną, czystą, zdrową, niemodyfikowaną genetycznie żywność. Po każdym z seansów zapraszamy na nawiązującą tematycznie do danego filmu kolację, przygotowaną przez znakomitych szefów kuchni. W tym roku na Transatlantyku w ramach Kina Kulinarnego obejrzymy: "Make hummus not war" (reż. Trevor Graham), "GMO OMG" (reż. Jeremy Seifert), "Małże i miłość" (reż. Willemiek Kluijfhout), "Jadoo" (reż. Amit Gupta), "Historia ruchu Slow Food" (reż. Stefano Sardo). Kuratorem Kina Kulinarnego jest Thomas Struck – niemiecki reżyser filmowy, autor dziesiątek animacji, dokumentów i obrazów eksperymentalnych, pomysłodawca bliźniaczej sekcji kulinarnej na festiwalu filmowym w Berlinie.

KINO DROGI – "ŠKODA. WIESZ CO DOBRE!"
Po raz pierwszy na Transatlantyku zabieramy widzów w długą podróż, nie każąc im przy tym wychodzić z kina. Wyprawa przez krętą historię kina drogi jest międzypokoleniowa, sięgamy bowiem po wiele filmów X Muzy. W ramach tej sekcji na ekranie zobaczymy m.in. "Pojedynek na szosie" (reż. Steven Spielberg), "Znikający punkt" (reż. Richard C. Sarafian), "Road North" (reż. Mika Kaurismaki), "Pociąg do Darjeeling" (reż. Wes Anderson).



Wyjątkową gratką dla miłośników kinowych wypraw jest konkurs, przygotowany przez sponsora festiwalu, firmę Škoda. Wystarczy tylko pomyśleć o tym, co dobre i związane z podróżą, nakręcić na ten temat krótki filmik i zgłosić go do konkursu. Autor najciekawszego filmu otrzyma zaproszenie na dowolny festiwal filmowy w Europie – Škoda zapewnia bilety, samochód i paliwo na podróż! Więcej szczegółów dotyczących konkursu na stronie www.wieszcodobre.pl

SUNDANCE NA TRANSATLANTYKU
Odbywający się od 1978 roku w stanie Utah festiwal Sundance to najważniejsza na świecie impreza, poświęcona kinu niezależnemu. Jego nazwa pochodzi od postaci Sundance Kida, granego przez Roberta Redforda w filmie "Butch Cassidy i Sundance Kid" w reżyserii George’a Roya Hilla. Sam Robert Redford jest założycielem Sundance Film Festiwal. To na Sundance po raz pierwszy zauważono filmy tak znanych dziś twórców jak Jim Jarmusch, Kevin Smith czy Quentin Tarantino. W naszej sekcji Sundance na Transatlantyku, którą przygotowaliśmy przy współpracy z organizatorami amerykańskiej imprezy, zaprezentujemy najważniejsze sundance’owe tytuły ostatnich lat, m.in.: "Valentine Road" (reż. Marta Cunningham), "This is Martin Bonner" (reż. Chad Hartigan), "Big Sur" (reż. Michael Polish).

Podczas tegorocznego Transatlantyku obejrzymy także filmy, wchodzące w skład następujących sekcji:

NOWE KINO NIEMIECKIE oraz NOWE KINO SKANDYNAWSKIE - przegląd najciekawszych premier z Północy oraz zza naszej zachodniej granicy.

FILMOWA DROGA MISTRZA - retrospektywa jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii światowego kina - Stanleya Kubricka. Kuratorem sekcji jest Tomasz Raczek.

OSCARY 2013: NOMINACJE DLA NAJLEPSZYCH DOKUMENTÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH - od "Sugar Mana" po "5 rozbitych kamer", czyli pięć nominowanych do tegorocznego Oscara filmów dokumentalnych na dużym ekranie.

TRANSATLANTYK KONFRONTACJE - filmy fabularne i dokumentalne opowiadające o konfliktach społecznych.

POZA GATUNKIEM: SUPERBOHATER - nie tacy "super" herosi, czyli przegląd filmów o superbohaterach, wychodzących poza granice znanych z popkultury konwencji.

TRANSATLANTYK ART - najciekawsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce: literaturze, kinu, muzyce.

TRANSATLANTYK EKO - obrazy opowiadające o ekologicznych zagrożeniach, czyhających na współczesny świat.

SACRUM W KINIE - znane ze światowych festiwali filmy, skupiające się na wymiarze duchowym ludzkiej egzystencji.

KINO KLASY B - najlepsze z najgorszych, czyli "oldschoolowe" horrory i filmy science fiction wyselekcjonowane przez znawcę gatunku, dr Jacka Rokosza.

MOBILNE KINO ŠKODA - przez pięć dni, codziennie w innej dzielnicy miasta, Transatlantyk i ŠKODA będą ożywiać nietypowe zakątki miasta gdzie kina jeszcze nie było! Wieczorne seanse pod gołym niebem, w pięciu dzielnicach. Odwiedzimy: Grunwald, Jeżyce, Wildę, Nowe Miasto oraz Centrum.

KINO ŁÓŻKOWE - sekcja plenerowa, której seanse odbędą się w specjalnie przygotowanych na tę okazję kilkudziesięciu łóżkach, które podczas festiwalu staną w centrum Poznania.

TRANSATLANTYK DLA DZIECI - wybór filmów dla najmłodszych widzów.

SEZON - przypomnienie najciekawszych, znanych już z kinowych afiszy produkcji minionego sezonu.

Więcej informacji o TRANSATLANTYK Festival Poznań 2013 można znaleźć na stronie internetowej www.transatlantyk.org oraz festiwalowym profilu na Facebooku www.facebook.com/Transatlantyk

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones