James McAvoy nie chciał Oscara za "Pokutę"? Aktor o niechęci do udziału w kampanii

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/James+McAvoy+nie+chcia%C5%82+Oscara+za+%22Pokut%C4%99%22+Aktor+o+niech%C4%99ci+do+udzia%C5%82u+w+kampanii-148697
James McAvoy nie chciał Oscara za "Pokutę"? Aktor o niechęci do udziału w kampanii
źródło: Getty Images
autor: Jeff Kravitz
Robbie Turner z "Pokuty" Joego Wrighta to jedna z najlepszych ról w dorobku Jamesa McAvoya. Aktor był za nią nominowany do Złotego Globu, nie zdobył jednak uznania w branży. Teraz opowiada, dlaczego odmówił wzięcia udziału w kampanii, która mogłaby poprowadzić go do Oscara. 

James McAvoy o niechęci do kampanii oscarowych


W wywiadzie udzielonym brytyjskiej edycji magazynu "GQ", McAvoy powiedział, że miał okazję dobrze się przyjrzeć kampanii oscarowej Foresta Whitakera, z którym spotkał się na planie "Ostatniego króla Szkocji". Aktor nie był zachwycony sposobem, w jaki koledzy po fachu starają się zdobyć przychylność członków Akademii. 

Przy kampanii "Ostatniego króla Szkocji" stało się dla mnie jasne, że robię to dla korzyści innych osób. I byłem tym totalnie zdołowany – powiedział. Kiedy przyszedł czas "Pokuty", miałem wówczas 26 lub 27 lat, podszedłem do sprawy na zasadzie: nie mogę tego zrobić, nie robię tego, nie chcę tego.

"Pokuta" została dostrzeżona przez Amerykańską Akademię Filmową. Dzieło Joego Wrighta było nominowane do Oscarów m.in. w kategoriach najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa (Saoirse Ronan), najlepszy scenariusz adaptowany (Christopher Hampton) i najlepsze zdjęcia (Seamus McGarvey). Film zdobył jedną nagrodę – za najlepszą muzykę oryginalną dla Dario Marianelliego.

Nie chciałem odgrywać tej roli – wyznał, mając na myśli wyścig po Oscara. Popchnę film, spróbuję zapełnić sale kinowe. Ale jeśli chodzi o kampanię... czułem, że to tandetne.

O czym opowiada "Pokuta"?


Z pozoru niewinne, ale tragiczne w skutkach nieporozumienie sprawia, że ukochany Cecylii (Keira Knightley) zostaje skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Dopiero po latach rozłąki bolesna tajemnica wyjdzie na jaw. Ich miłość już nigdy nie będzie taka jak przedtem. Zobaczcie zwiastun: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones