Nie żyje Anouk Aimée. Gwiazda "Kobiety i mężczyzny" miała 92 lata

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Anouk+Aim%C3%A9e.+Gwiazda+%22Kobiety+i+m%C4%99%C5%BCczyzny%22+mia%C5%82a+92+lata-146343
Nie żyje Anouk Aimée. Gwiazda "Kobiety i mężczyzny" miała 92 lata
źródło: Getty Images
autor: Stephane Cardinale - Corbis
W wieku 92 lat zmarła aktorka Anouk Aimée. Zapisała się w historii kina dzięki takim filmom jak "Słodkie życie" i "Osiem i pół" Federico Felliniego, "Skok w pustkę" Marco Bellocchio czy "Pret-a-Porter" Roberta Altmana. Największą sławę przyniósł jej występ w "Kobiecie i mężczyźnie" Claude'a Leloucha. Do roli Anne Gauthier, wdowy nawiązującej romans z kierowcą rajdowym, powróciła jeszcze dwukrotnie: w "Kobiecie i mężczyźnie: 20 lat później" i "Les plus belles années d'une vie". Zobaczcie zwiastun filmu wieńczącego trylogię: Kim była Anouk Aimée? Początki kariery


Anouk Aimée urodziła się 27 kwietnia 1932 roku jako Nicole Françoise Florence Dreyfus. Poza standardową edukacją pobierała też lekcje aktorstwa i tańca. Karierę rozpoczęła już jako 14-latka. Zadebiutowała w dramacie Henriego Calefa "La maison sous la mer". Zdecydowała się przyjąć imię swojej bohaterki jako artystyczny pseudonim. Nazwisko Aimée (fr. kochana) zasugerował jej Jacques Prévert, poeta i twórca takich klasyków francuskiej kinematografii jak "Brzask" czy "Komedianci", który z myślą o niej miał napisać scenariusz "Kochanków z Werony".

Najważniejsze role Anouk Aimée


Anouk Aimée współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami. Byli wśród nich Marcel Carné ("La Fleur de l'âge"), Federico Fellini ("Słodkie życie", "Osiem i pół"), Jacques Demy ("Lola"), George Cukor ("Justine"), Sidney Lumet ("Spotkanie"), Marco Bellocchio ("Skok w pustkę"), Bernardo Bertolucci ("Tragedia człowieka śmiesznego"), Jerzy Skolimowski ("Najlepszą zemstą jest sukces") czy Robert Altman ("Pret-a-Porter"). 

Anouk Aimée jako Anne Gauthier w melodramacie "Kobieta i mężczyzna" Claude'a Leloucha

Przełomem w karierze Anouk Aimée było spotkanie z Claudem Lelouchem, który obsadził ją jako Anne Gauthier w "Kobiecie i mężczyźnie" u boku Jeana-Louisa Trintignanta. Występ ten przyniósł aktorce nie tylko uznanie krytyków, ale również międzynarodową sławę. Do roli tej wróciła zresztą dwukrotnie – w "Kobiecie i mężczyźnie: 20 lat później" i "Les plus belles années d'une vie". Wspólnie z Lelouchem zrealizowała również takie filmy jak "Si c'était a refaire", w którym partnerowała Catherine Deneuve, "Niech żyje życie!", na planie którego ponownie spotkała się z Jeanem-Louisem Trintignantem, "Mężczyźni, kobiety: sposób użycia", "Ces amours-là".

Anouk Aimée – nagrody


Anouk Aimée to laureatka prestiżowych nagród. Za rolę Anne Gauthier w "Kobiecie i mężczyźnie" została uhonorowana nagrodą BAFTA dla najlepszej aktorki zagranicznej i Złotym Globem za najlepszą rolę w dramacie. Była za nią także nominowana do Oscara. Występ w dramacie psychologicznym "Skok w pustkę" w reżyserii Marco Bellocchio przyniósł jej nagrodę na festiwalu w Cannes. W 2002 roku odebrała honorowego Cezara, a rok później – honorowego honorowego Złotego Niedźwiedzia podczas festiwalu w Berlinie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones