Oscary: Peter Weir i Michael J. Fox odbiorą specjalne statuetki

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary%3A+Peter+Weir+i+Michael+J.+Fox+odbior%C4%85+specjalne+statuetki-146889
Oscary: Peter Weir i Michael J. Fox odbiorą specjalne statuetki
źródło: Getty Images
autor: Bryan Bedder
Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nazwiska czterech osób, które otrzymają specjalne statuetki Oscarów podczas 13. edycji Governors Awards. Ceremonia będzie miała miejsce 19 listopada.

Governors Awards zostały wydzielone z Gali Oscarowej na początku tego stulecia, by skupić się na celebrowaniu całokształtu dokonań wybranych artystów. Wcześniej honorowe Oscary i inne specjalne wyróżnienia były wręczane w czasie Oscarów.

GettyImages-1052368394.jpg Getty Images © NurPhoto

Peter Weir

Historyczne Oscary HonoroweW tym roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła przyznać trzy Honorowe Oscary za całokształt dokonań artystycznych. Otrzymają je:

Peter Weir - reżyser, który sześciokrotnie był nominowany do Oscarów (za "Świadka", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Zieloną kartę", "Truman Show" i dwa razy za "Pana i władcę: Na krańcu świata". Jest pierwszym Australijczykiem z Honorowym Oscarem.

Diane Warren - autorka piosenek, która 13-krotnie była nominowana do Oscarów, lecz nigdy nie zdobyła statuetki. Jest pierwszą osobą piszącą piosenki, która otrzyma Honorowego Oscara.

Euzhan Palcy - francuska reżyserka urodzona na Martynice, laureatka Srebrnego Lwa za "Rue cases nègres". Będzie dopiero ósmą czarną osobą, która otrzyma Honorowego Oscara. Przed nią w ten sposób uhonorowani zostali: James Baskett, Sidney Poitier, James Earl Jones, Spike Lee, Charles Burnett, Cicely Tyson i Samuel L. Jackson.


GettyImages-942035816.jpg Getty Images © Raymond Hall

Michael J. Fox

Michael J. Fox z nagrodą im. Jean HersholtW tym roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła również przyznać Nagrodę im. Jean Hersholt. Jej laureatem został aktor Michael J. Fox.

Wyróżnienie to zostało dotąd przyznane zaledwie 41 osobom. Nagroda im. Jean Hersholt wręczana jest za szczególne osiągnięcia w działalności humanitarnej.

Michael J. Fox w 2000 roku założył fundację wspierającą badania nad chorobą Parkinsona, na którą cierpi sam aktor. Dziś jest to czołowa organizacja na świecie wspierająca badania nad tym zaburzeniem.

Zwiastun filmu "Niepokonani", który jest ostatnim wyreżyserowanym przez Petera Weira
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones