RECENZJA "Rojst: Millenium": ostatni sezon

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/RECENZJA+%22Rojst%3A+Millenium%22%3A+ostatni+sezon+%E2%80%93+Filmweb-154491
RECENZJA "Rojst: Millenium": ostatni sezon
źródło: materialy promocyjne
Wszystkie zagadki "Rojsta" zostały już rozwiązane. "Rojst: Millenium", który zadebiutował na platformie Netflix 28 lutego, to ostatni sezon serii autorstwa Jana Holoubka i Kaspra Bajona. Czy twórcy sprostali oczekiwaniom? Czy udzielili wszystkich odpowiedzi? Przeczytajcie naszą recenzję.

Swoim wrażeniami dzieli się Gabriel Krawczyk. 

Całą recenzję 3. sezonu "Rojsta" – "Millenium" znajdziecie na karcie serialu POD LINKIEM TUTAJ

Recenzja ostatniego sezonu serialu "Rojst" – "Rojst: Millenium"


PRL należy już do przeszłości, z powodzią tysiąclecia również się uporano. Czas przywitać nowe milenium. W 1999 roku listy radiowych przebojów zamykają utwory Chylińskiej, Gawlińskiego i Nosowskiej, na srebrnym ekranie Robert Makłowicz wychwala świątynie konsumpcji zwane supermarketami, prowadzący "Familiadę" stawia diagnozy na temat równouprawnienia kobiet, a wyobraźnią kinomanów rządzi "Matrix". W trzecim sezonie "Rojsta" niby trafiamy do tej samej fikcyjnej prowincji na Ziemiach Odzyskanych co wcześniej… a jakby bardziej na Zachód. Nie ulegajcie jednak pozorom. Jan Holoubek lubi przecież siłować się z nostalgią; wracając do przeszłości, serwuje nam raczej lekcję o starych grzechach, które mają długie cienie. I rzeczywiście, w sześciu finałowych odcinkach pluskwa milenijna jest błahostką przy tajemnicach z przeszłości wchłoniętych przez bagno na Grontach.

Magdalena Różczka w serialu "Rojst: Millenium"
Jaki związek ma śmierć kierownika hotelu Centrum (Piotr Fronczewski), obecność w miejscowym szpitalu straumatyzowanej Romki, odkryte w lesie szkielety i zaginięcie Wandy (Wanda Marzec), córki Zarzyckiego (Dawid Ogrodnik)? Czy łamana przez życie policjantka Jass (Magdalena Różczka) znajdzie dla siebie nadzieję? Czy sierżant Mika (Łukasz Simlat) zasłuży sobie wreszcie na emeryturę? Co z Wanyczem (Andrzej Seweryn), człowiekiem, który wiedział wszystko z wyjątkiem tego, na czym najbardziej mu zależało? W finałowym sezonie pytań, wątków i postaci jest znacznie więcej. Lecz bez obaw. Scenopisarska współpraca Kaspra Bajona i – równocześnie reżyserującego całość – Holoubka w swojej precyzji i złożoności przypomina układanie mozaiki. Pełna odbić, dopełnień i klamr intryga wynagradza naszą podzielność uwagi oraz pamięć do twarzy i nazwisk. Kryminalna nitka znów łączy jedno miasteczko i dwie płaszczyzny czasowe, obejmując ścisłym supłem może i po bikiniarsku kolorowe, lecz niepokojąco obskurne lata 60. oraz rok '99. Tu i tam cwaniaki, łapówkarze, przemocowcy i gwałciciele. Tu i tam Polacy, Niemcy i Romowie, z biegiem kolejnych dekad coraz bardziej od siebie zdystansowani. Tu i tam polityka i półświatek rozpychają się w lokalnej hierarchii. Ustrój i wystrój inne, także aspiracje inne, lecz grzechy podobne.

Całą recenzję 3. sezonu "Rojsta" – "Millenium" znajdziecie na karcie serialu POD LINKIEM TUTAJ. 

"Rojst: Millenium" – zwiastun
SERIAL KILLERS: Czy ostatni sezon "Rojsta" jest lepszy od pozostałych?Poniżej w odcinku Serial Killers Dorota Kostrzewa i Łukasz Muszyński rozmawiają o "Rojście: Millenium". Sprawdźcie, czy się z nimi zgadzacie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones