Ruben Ostlund nie lubi "Barbie": To szaleństwo naszych czasów

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ruben+Ostlund+nie+lubi+%22Barbie%22%3A+To+szale%C5%84stwo+naszych+czas%C3%B3w-153366
Ruben Ostlund nie lubi "Barbie": To szaleństwo naszych czasów
Ruben Ostlund, twórca "W trójkącie", który zdobył w tym roku Złotą Palmę w Cannes, został zapytany, co sądzi o objęciu szefostwa nad canneńskim jury przez Gretę Gerwig. Zamiast udzielenia odpowiedzi na pytanie reżyser opowiedział, jakie ma zdanie na temat najnowszego filmu Gerwig. I nie są to ciepłe słowa.

Ruben Ostlund krytykuje "Barbie"


Przede wszystkim Ostlund zarzuca "Barbie", że nie mówi nic o rzeczywistości, a raczej o wyimaginowanym świecie i że wykorzystuje jego zdaniem szkodliwy marketing:

Widziałem "Barbie", tak. Dla mnie jest to cynizm przebrany za optymizm. Idealnie obrazuje szaleństwo naszych czasów. Producent zabawek [Mattel] finansuje swój własny film i wciąga w to niezależną reżyserkę, żeby przywrócić świetność swoim staromodnym lalkom. Moim zdaniem to całkowite szaleństwo.

Ten film jest bardziej o świecie wirtualnym niż rzeczywistym. Chodzi o wypowiedzi, cytaty, ciągłe przeciwstawienie się czemuś itp. Nie podobało mi się to. To, co dobre w kapitalizmie, to to, że wciąż produkujemy więcej rzeczy. I chcemy, żeby były coraz lepsze. Aby tak się stało, potrzebna jest poczta pantoflowa. Taki film jak "Barbie" zakłóca ten proces. Wkłada mnóstwo pieniędzy w marketing, ale nie ma tu marketingu szeptanego. 

GettyImages-1491569156.jpg Getty Images © Pascal Le Segretain

Podobną opinię na temat "Barbie" wygłosiła Kelly Reichardt, twórczyni m.in. "Kobiecego świata" i "Pierwszej krowy". Jej zdaniem  w "Barbie" jest więcej marketingu niż sztuki. 

Co ciekawe, organizatorzy festiwalu w Cannes jako uzasadnienie wyboru Gerwig na przewodniczącą jury przyszłorocznego festiwalu podali właśnie umiejętność reżyserki do łączenia sztuki z zarabianiem pieniądze. 

Ruben Ostlund – najważniejsze filmy


Ostlund nakręcił taki filmy, jak "Gra", "Turysta" (nominacja do Złotych Globów), "The Square" (nominacje do Złotych Globów i do Oscara) oraz ostatnio "W trójkącie" (dwie nominacje do Złotych Globów oraz trzy do Oscara)

Aktualnie pracuje nad "The Entertainment System is Down" inspirowanym powieścią "Nowy wspaniały świat". Ma to być komedia z socjologicznym zacięciem. Na ekranie zobaczymy Woody'ego Harrelsona, który wcieli się w kapitana samolotu.   

zwiastun filmu "W trójkącie"


Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones