Shia LaBeouf posądzony o "brownface"

Yahoo / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Shia+LaBeouf+pos%C4%85dzony+o+%22brownface%22-138370
Shia LaBeouf posądzony o "brownface"
Nowy film z Shią LaBeoufem nie miał jeszcze premiery, a już budzi kontrowersje. Po publikacji pierwszego zwiastuna "The Tax Collector" użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli pytać, czemu aktor stosuje tak zwany "brownface".


To opowieść o parze egzekutorów długów, Davidzie (Bobby Soto) i Creeperze (LaBeouf) pracujących dla Czarodzieja - potężnego mafijnego bossa. Kiedy jednak stary rywal Czarodzieja powraca z Meksyku, by przejąć jego teren w Los Angeles, bohaterowie, chcąc nie chcąc, stają do najtrudniejszej walki w życiu.

Oburzeni widzowie wyciągnęli ze zwiastuna wniosek, jakoby LaBeouf wcielał się w postać latynoskiego pochodzenia - i stąd silna reakcja. Reżyser filmu, David Ayer ("Furia", "Bogowie ulicy", "Legion samobójców"), odpowiedział jednak na zarzuty, wyjaśniając, że gwiazdor nie wciela się w Latynosa.

Shia gra białego chłopaka, który dorastał na dzielni. To żydowski koleś wcielający się w białą postać. A przy okazji jedyny biały w filmie, napisał reżyser na Twitterze.
 
Krytyka LaBeoufa pojawia się w napiętej atmosferze rozliczania showbiznesu z nadużyć na tle rasowym. Kolejne gwiazdy - w tym m.in. Jimmy Fallon i Tina Fey - publicznie przepraszają za wykorzystywanie w dawnych programach tzw. "blackface", czyli charakteryzacji ściemniającej kolor skóry.