Nie tylko "Challengers". Oto najlepsze filmy o tenisie

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/TOP%3A+najlepsze+filmy+o+tenisie-156269
Nie tylko "Challengers". Oto najlepsze filmy o tenisie
W najbliższy poniedziałek na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club rozpocznie się kolejna edycja Wimbledonu, najstarszego turnieju tenisowego na świecie. Najlepsze rakiety świata mierzą się tutaj od 1877 roku. A jak na wielkim ekranie pokazywano ulubiony sport światowych elit? W tym zestawieniu przedstawiamy siedem filmów, których bohaterowie nie boją się walczyć w zawziętych wymianach, w sportowej rywalizacji i poza nią.

Wybieramy najlepsze filmy o tenisieJeden mecz, dwóch zawodników, troje bohaterów dramatu. W filmie Luki Guadagnino wspólna przeszłość, seksualne napięcie, nawracające sentymenty i nierozwiązane konflikty łączą się w jednym, newralgicznym momencie. Była perspektywiczna zawodniczka Tashi (Zendaya), dziś trenerka swojego męża Arta (Mike Faist), nie umie wyciągnąć z niego ostatniego występu na dobrym poziomie. W finale podrzędnego turnieju wpada na niego były przyjaciel Patrick (Josh O'Connor), żyjący na marginesie profesjonalnego sportu, od zawodów do zawodów. Reżyser śledzi ciała sportowców, walkę o każdy gem, kolejne pogonie za piłkami przeciwnika. Jednak gra między liniami przez swój ładunek buzujących emocji zmienia się w pojedynek, w którym sport jest ledwie dodatkiem do sensualnego przeżywania własnych pragnień i ambicji.


Zendaya w filmie "Challengers"

Tytułowy turniej stał się tłem romansu w komedii reżysera Richarda Loncraine’a ("Firewall", "Do zakochania jeden krok"). Będący u progu zakończenia kariery tenisista Peter (Paul Bettany) rozegra ostatni Wimbledon w życiu. Jego oczekiwanie na wyrok w jednej z pierwszych rund zmienia się w długą, przepełnioną zwycięstwami podróż. Sprawczyni tej sytuacji, wschodząca gwiazda Lizzie (Kirsten Dunst), odwzajemnia uczucie, które szybko zaczyna kiełkować między parą. W grze są nie tylko uczucia, ale również sportowa złość i ambicja. Czy miłość przełamie przyzwyczajenia i zatriumfuje jak w zaciętym tie-breaku? Obsadę tej lekkiej komedii uzupełniają Sam Neill, James McAvoy, Nikolaj Coster-Waldau i Jon Favreau.


Tytułowi tenisiści, Björn Borg i John McEnroe, starli się na kortach Wimbledonu w 1980 roku. Finałowy mecz decydujący o zwycięzcy turnieju okrzyknięto mianem jednego z najbardziej dramatycznych we współczesnej historii sportu. Film, którego reżyserem jest Janus Metz, opowiada historię prowadzącą do spotkania, ale także o kolejnych problemach dotykających sportowców na życiu poza kortem. 24-letni Borg był światową gwiazdą wyniszczoną przez popularność i bycie na szczycie. Z kolei Amerykanin mierzy się z ambicjami nakazującymi mu pokonanie pierwszej rakiety globu, powstrzymując przy tym swój gigantyczny temperament, który nie raz go zgubił. W pasjonującej rozgrywce udział wzięli Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf i Stellan Skarsgård.

Zwiastun filmu "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem"
Adaptacja powieści Patricii Highsmith w reżyserii Alfreda Hitchcocka pokazuje jak mistrz suspensu buduje historię, która od początku do końca trzyma na krawędzi fotela niczym najbardziej wyrównany mecz. Gwiazda amatorskiego tenisa Guy Haines podczas podróży koleją zostaje zaczepiony przez Bruno Antony’ego, człowieka, który ma dla niego propozycję nie do odrzucenia. Z gazet dowiedział się, że sportowiec chce rozstać się z żoną, więc ułatwi mu sprawę, zabijając ją. Jedynym warunkiem jest przysługa wyświadczona mordercy: rozprawienie się z jego despotycznym ojcem. Guy od razu odrzuca szalony pomysł. Jednak nie mija wiele czasu, a żona umiera. Bruno zjawia się ponownie, tym razem nalegając, żeby bohater dotrzymał warunków umowy. W rolach głównych Farley Granger, Ruth Roman i Robert Walker.


Mockument HBO opowiada historię o najdłuższym na świecie meczu tenisa, w dodatku którego stawką jest prestiżowy awans do kolejnej rundy Wimbledonu. Naprzeciw siebie stają: porywczy brat sióstr Williams, Aaron, oraz cudowne dziecko tenisa z Wielkiej Brytanii, żyjący pod presją wymagającej matki Charles Poole. Obaj mają coś do udowodnienia całemu światu. Ich ostatnią szansą jest pojedynek na korcie, który nie może rozegrać się bez problemów. Scenarzysta Murray Miller zainspirował się pojedynkiem John Isner – Nicolas Mahut w 2010 roku, tworząc komediową wersję sportowego starcia urastającego do starcia wagi międzypaństwowej. Nie brakuje absurdalnych żartów i przesadzonego humoru. Na ekranie pojawiają się też takie sławy jak John McEnroe, David Copperfield i Serena Williams.


Serena i Venus Williams osiągnęły sukces, o jakim niewielu sportowców nawet odważy się pomarzyć. Do tego przeżyły życie niczym film, wręcz idealne jako scenariusz do hollywoodzkiego dramatu. Produkcja trafiła na ekrany w 2021 roku. Jej bohaterem został zdeterminowany ojciec Richard, który jeszcze przed narodzinami dziewczynek zaplanował ich drogę do sukcesu. Na drodze staje tylko wiara, którą w swój plan pokłada ojciec, a niekoniecznie inni trenerzy zakochani w grze córek. Choć oczywiście historia zakończyła się happy endem, film Reinaldo Marcusa Greena w podgatunku o sportowych sukcesach jest wielką motywacyjną pigułką. Za rolę nestora rodu Oscara otrzymał Will Smith.W 1937 roku Polka Jadwiga Jędrzejowska dotarła aż do finału Wimbledonu. Nim osiągnęła swój międzynarodowy sukces, tematyczną lukę na ekranach już zapełnił przemysł filmowy. Rok wcześniej na ekrany trafiła komedia w reżyserii Mieczysława Krawicza, "Jadzia". Tytułowa bohaterka jest oczywiście lokalną mistrzynią, wygrywającą raz za razem na warszawskich kortach. Jej sprzęt sponsoruje firma pana Malicza, która dzięki temu zdobywa klientów. Syn właścicielki konkurencyjnego producenta postanawia poderwać sportsmenkę i tak zmienić dostawcę jej rakiet. Myli ją jednak z młodą Maliczówną. Przedstawiciel popularnego gatunku komedii pomyłek w wydaniu gwiazd ekranów lat 30., Jadwigi Smosarskiej, Aleksandra Żabczyńskiego, Mieczysławy Ćwiklińskiej czy Józefa Orwida.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones