Terry Gilliam nie lubi "Obcego" Ridleya Scotta

Bloody Disgusting / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Terry+Gilliam+nie+lubi+%22Obcego%22+Ridleya+Scotta-128936
Wiedzieliście, że Terry Gilliam - promujący właśnie swój legendarny już film "Człowiek, który zabił Don Kichota" -  nie lubi "Obcego - ósmego pasażera Nostromo"? I że dostał propozycję wyreżyserowania "Obcego 3" (z drugiej strony - kto nie dostał)? I że udzielał Ridleyowi Scottowi wskazówek reżyserskich? 


W rozmowie z portalem RogerEbert.com twórca nie krył rozczarowania arcydziełem sci-fi i horroru: To tylko przejażdżka tunelem strachu - wiesz, że coś wyskoczy i kogoś zabije, ale nie wiesz, kto następny zginie. Kiedy oglądałem film, powtarzałem sobie: po prostu ich ubij - bo przecież wiadomo, że Obcy wszystkich ubije. Na samym końcu Sigourney Weaver, która jest naprawdę twardą babką, biega po całym statku w majtkach i próbuje znaleźć kota. No dajcie spokój.

W dalszej części rozmowy, Gilliam krytykuje również ostatnie ujęcia filmu: Jest tam wiele wspaniałych momentów, ale to ujęcie, gdy Obcy wypada ze śluzy - nigdy bym go nie wykorzystał. Widzisz po prostu faceta w gumowym kombinezonie. Do tej pory potwór był potężny, przerażający, widziałeś tylko fragmenty jego ciała - to był bardzo inteligentny zabieg, jak w przypadku rekina ze "Szczęk". Powiedziałem Ridleyowi: nie chcesz mieć na końcu filmu tego ujęcia, po prostu je wytnij! Jak wiemy, Scott nie posłuchał. 

Na początku lat 90, po długim i wyczerpującym procesie pisania scenariusza, Gilliamowi zaproponowano również reżyserię filmu, który okazał się w końcu "Obcym 3" i za kamerą którego stanął David Fincher. Dostałem tę propozycję ponieważ byłem wtedy na topie po "Bandytach czasu" i "Fisher Kingu". Ale nie chciałem robić takiego filmu, pracować w fabryce. Ostatni raz pracowałem w fabryce na studiach, składałem Chevrolety w Los Angeles. Nigdy więcej – powiedział.

Zgadzacie się z Terrym Gilliamem? A może myślicie, że oszalał? Chcielibyście zobaczyć "Obcego" w jego wydaniu? 

 

 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones