Clifton Collins Jr. 

Clifton Craig Collins Jr.

7,1
8 567 ocen gry aktorskiej
Clifton Collins Jr.
Clifton Craig Collins Jr. przyszedł na świat 16 czerwca 1970 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Ma korzenie latynoskie - jego pradziadek jest Meksykaninem, a prababcia Hiszpanką. Dziadkiem Collinsa jest, zmarły w 2006 roku, aktor Pedro Gonzalez Gonzalez, znany z ról w filmach "Rio Bravo", "Umarłem tysiąc razy" czy "Jeden przeciw wszystkim". 

Clifton Collins Jr. swoją karierę aktorską rozpoczął od małych ról w serialach "Gliniarz i prokurator", "Flash" czy "Adam 12". Jego debiutem w pełnometrażowym filmie była rola kolegi Carolsa w "Wielkim kanionieLawrence'a Kasdana. Obraz ten otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym Berlinale. W kolejnych latach aktor grywał niewielkie role w filmach, takich jak "Forteca" Stuarta Gordona, "Zagrożenie dla społeczeństwa" Alberta i Allena Hughes'ów, "Był sobie twardziel" Kurta Wimmera czy "Sierżant BilkoJonathana Lynna

Przełom nastąpił w 1997 roku, kiedy wcielił się w postać ucznia, Cesara Sancheza w produkcji Kevina Reynoldsa - "Paragraf 187". Jego kariera nabrała tempa. Zaczął pojawiać się w wysokobudżetowych obrazach - "Zabójczym układzie" Antoine'a Fuqua czy "Krainie TygrysówJoela Schumachera. W 2000 roku zagrał rolę Francisco Floresa w filmie "TrafficStevena Soderbergha, która przyniosła mu nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszego zespołu aktorskiego. W kolejnych latach grywał większe i mniejsze role w takich produkcjach jak "Ostatni bastion" Roda Lurie, "Żyć szybko, umierać młodo" Rogera Avary'ego, "Łowcy umysłówRenny'ego Harlina czy "Brudne sprawyChrisa Fishera

W 2005 roku zagrał w nagrodzonym Oscarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego - Philipa Seymoura Hoffmana, obrazie "CapoteBennetta Millera. Wcielił się tam w postać oskarżonego o morderstwo Perry'ego Smitha. Rola ta przyniosła mu nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, dla najlepszego zespołu aktorskiego. W 2006 roku zagrał w miniserialu "Złodziej", która przyniosła mu nominację do nagrody Emmy. W 2008 roku wcielił się w postać Winstona w filmie "I wszystko lśni". Zagrał tam u boku Amy Adams i Emily Blunt. W kolejnych latach można go było zobaczyć m.in. w "Adrenalinie 2. Pod napięciem", "Braciach", "Horsemen - Jeźdźcy Apokalipsy", "Pacific Rim", "Transcendencji" oraz serialach "The Event: Zdarzenie" czy wielokrotnie nagradzanym  Emmy "Westworldzie". 

Clifton Collins Jr. od kilku lat angażuje się w działalność fundacji Homeboy Industries, która pomaga byłym członkom gangów w powrocie do normalnego życia. W 2015 roku aktor, wspólnie z Gustavo "Goose" Alvarezem i Samuelem L. Jacksonem wydał książkę "Prison Ramen: Recipes and stories from behind bars". Opisuje ona więzienne historie, w tym gwiazd takich jak Slash z Guns N' Roses czy Shia LaBeouf oraz zawiera przepisy kulinarne. W 2017 roku Collins ożenił się z Francescą Eastwood, córką Clinta Eastwooda i Frances Fisher.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 czerwca 1970

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 173 cm

Aktor
Zdobył Aktor, inną nagrodę oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Francesca Eastwood (od 01.01.2017)
Jego dziadkiem jest aktor Pedro Gonzalez Gonzalez.
Ma siostrę Veronicę.
Miał zagrać rolę detektywa Poleya w filmie "Wielki wybuch". Ostatecznie zastąpił go William Fichtner.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

" JEB....TKI "

Genialny choc nie doceniany i nie dostrzegany (co widac w ilosci ocen) a szkoda, swietna rola w Capote!!!!!!!

Cesar Vialpando

użytkownik usunięty

Właśnie oglądałem ,,I wszystko lśni'' i za cholere bym się nie domyślił że tego kalekiego sprzedawce grał Cesar Vialpando :)

Brakuje roli w The Shield, serial ogladałem dobre półtora roku temu ale on chyba grał
policjanta pracującego pod przykrywką.

podajcie wasze ulubione filmy z cliftonem w roli glownej, dzieki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones