Joanna Pacuła 

7,2
1 742 oceny gry aktorskiej
Joanna Pacuła
Joanna Pacuła urodziła się w niewielkim miasteczku na wschodzie Polski, Tomaszowie Lubelskim, 2 stycznia 1957 roku. Teatrem zaczęła się interesować stosunkowo wcześnie, a w liceum zagrała w kilku szkolnych spektaklach. Za pierwszym razem dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła z dyplomem magistra sztuki w 1979, mając już zresztą dość mocno ugruntowaną pozycję zawodową. Potem dostała angaż do wymarzonego Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jej najsłynniejszą rolą była Albertynka w "Operetce" Witolda Gombrowicza. Joanna Pacuła pojawiała się na scenie nago, w pełnej krasie swojej urody. Najciekawszą kreację stworzyła w spektaklu Teatru Telewizji u boku Daniela Olbrychskiego, Bronisława Pawlika i Piotra Fronczewskiego w słynnym dramacie największego w dziejach dramatopisarza, Williama Szekspira "Otello", gdzie zagrała Desdemonę.

Od samego początku jej kariery było wiadomo, że lubi ją kamera. Piękne rysy twarzy, wystające kości policzkowe, niebieskie oczy, duże usta, mały nos: idealna uroda do filmu. Debiutowała u jednego z największych polskich reżyserów, Krzysztofa Zanussiego, w obrazie "Barwy ochronne". Potem pojawiła się w kilku serialach i filmach, zyskując dużą sympatię widzów i uznanie reżyserów. Zaprezentowała się jako Bożena, dziewczyna z dobrego domu, w filmie "Nie zaznasz spokoju", w którym partnerowali jej m.in. Krzysztof Janczar i jej kolega z roku, Piotr Pręgowski. Zagrała też w wojennym obrazie "Akcja pod Arsenałem", a potem była główna rola w młodzieżowym serialu Stanisława Jędryki "Zielona miłość", gdzie wcieliła się we wkraczającą w dorosłość, wrażliwą dziewczynę, prezentując się u boku takich sław jak Roman Wilhelmi, Barbara Wrzesińska, Bogusław Pawlik czy Mieczysław Voit. W 1979 roku Pacuła wystąpiła w swoim pierwszym zagranicznym filmie - rumuńskiej produkcji "Ostatnia noc miłości, pierwsza noc wojny".

Serial "Dom" Jana Łomnickiego, gdzie Joanna Pacuła zagrała Ewę Szymosiuk, obiekt westchnień Bronka Talara, ugruntował jej aktorską pozycję. Dobrze zaprezentowała się też w produkcji "Jan Serce", w której wcieliła się w jedną z dziewczyn głównego bohatera, próbującą popełnić samobójstwo, Gabi. Ostatnią rolą Pacuły w Polsce była postać Elwiry w serialu "Życie Kamila Kuranta". W grudniu 1981 roku aktorka wybrała się z grupą przyjaciół na wycieczkę do Paryża, gdzie zastał ją stan wojenny. Została tam i wystąpiła o stypendium. Zaczęła pracować jako modelka. Za zarobione pieniądze wyruszyła do Nowego Jorku. W 1983 roku zadebiutowała w Hollywood rolą Iriny w politycznym thrillerze Michaela Apteda "Park Gorkiego" u boku Williama Hurta, Lee Marvina i Briana Dennehy'ego. Jednocześnie zaczęła pracować jako modelka, a numer "Vouge'a" z jej zdjęciami został wybrany numerem roku. Natomiast za rolę Iriny dostała nominację do Złotego Globu. Od swego debiutu w USA aktorka regularnie pojawiała się w filmach, nie tylko amerykańskich, także włoskich, australijskich i hiszpańskich. Do jej większych osiągnięć przełomu lat 80. i 90. zaliczyć można role w takich produkcjach jak wojenna, oparta na faktach "Ucieczka z Sobiboru", w której u boku Rutgera Hauera i Alana Arkina zagrała piękną Żydówkę; "Pocałunek" - film grozy, w którym Pacuła odegrała czarny charakter, za co była nominowana do nagrody Saturna; "Słodkie kłamstwa" - lekką, romantyczną komedię z kryminalnym wątkiem, gdzie pojawiła się u boku Treata Williamsa czy erotyczny film zrealizowany na podstawie powieści znanego włoskiego pisarza, Alberto Moravii "Mężowie i kochankowie", w którym zagrała znudzoną małżeństwem, niewierną żonę u boku Juliana Sandsa i Tchekya Karyo. W 1993 roku pojawiła się w obrazie "Prywatne lekcje II", w którym w niczym nie ustępowała Sylvii Kristel oraz "Tombstone", gdzie zagrała kochankę Vala Kilmera u boku plejady hollywoodzkich sław. W "Milczeniu baranów", u boku Billy'ego Zane'a zaprezentowała talent komediowy. Pod koniec lat 90. otrzymała rolę w produkcji "W hołdzie starszym kobietom", u boku Faye Dunaway czy "Wirusie", u boku Jamie Lee Curtis, Williama Baldwina i Donalda Sutherlanda. W 2002 roku zagrała w przygodowym filmie "Wojownicy", na planie którego znów spotkała się z Rutgerem Hauerem

Chociaż Joanna Pacuła nie zagrała w żadnym polskim obrazie odkąd wyjechała za Ocean, to pojawiła się w Polsce na planie filmowym w 1997 roku, gdy kręcono zdjęcia do "Białego kruka", polsko-amerykańskiej koprodukcji, w której, obok polskich aktorów, zagrały hollywoodzkie sławy: Ron Silver i Roy Scheider. Ostatnie lata kariery to dla aktorki udział w filmach klasy B, takich jak "ICE Agent", "Wyścig po szczęście", "Zadanie specjalne" czy "Moskiewska gorączka".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 stycznia 1957

miejsce urodzenia: Tomaszów Lubelski, Polska

wzrost: 175 cm

mąż <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=90304>Hawk Koch</a> (rozwód)
Odrzuciła rolę Catherine Tramell w filmie "Nagi instynkt". Ostatecznie angaż otrzymała Sharon Stone.
Odrzuciła propozycję zagrania w "9 i pół tygodnia", ponieważ jej ówczesny partner życiowy nie chciał, żeby rozbierała się przed kamerą. Angaż otrzymała Kim Basinger.
Proponowano jej udział w pierwszej części "Pogromców duchów", jednak aktorka nie była zainteresowana tym projektem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych