świat

Terminator

Terminator

Uniwersum filmów, seriali i gier opowiadających o walce ludzkości z rasą inteligentnych maszyn powołanych do życia przez superkomputer Skynet (zaś w późniejszych odsłonach głównego cyklu - przez jego odpowiedniki z alternatywnych linii czasowych). Choć akcja filmów rozgrywa się w dalekiej przyszłości, polem walki o losy świata jest zazwyczaj teraźniejszość. To właśnie tam wysyłane są z przyszłości tytułowe Terminatory - zaawansowane cyborgi mające zmienić bieg dziejów.

Najważniejszym wydarzeniem w tym świecie jest tzw. Dzień Sądu. To chwila, w którym stworzony przez ludzi Skynet uzyskał świadomość i sprowokował nuklearną zagładę, dziesiątkując ludzkość. W przyszłości świat trawiony jest wojną ze Skynetem, lecz po odkryciu metody podróży w czasie, obydwie strony konfliktu postanawiają zmienić przeszłość. Celem Terminatorów Skynetu (grany przez Arnolda Schwarzeneggera T-800, T-1000 lub Terminator T-X) są zazwyczaj Sarah Connor bądź jej syn, John Connor, przyszły lider ruchu oporu. Po stronie rebeliantów stoją natomiast przeprogramowane przez ruch oporu jednostki Skynetu (jak T-800, T-850 czy "Carl"), inni członkowie ludzkiej bojówki (jak Kyle Reese) bądź ludzko-mechaniczne hybrydy (Marcus Wright). Ponieważ świat ten pełen jest czasowych paradoksów, w serii pojawiają się alternatywne linie czasowe, w których Skynet nigdy nie powstał i został zastąpiony innym rodzajem sztucznej inteligencji, mającej na wyposażeniu inne rodzaje terminatorów (jak Rev-9). Na mocy tych paradoksów, bohaterowie zmieniali również "kanoniczne" wydarzenia i rozszczepiali pojedynczą linię czasu na kilkanaście różnych opowieści.

Cykl zapoczątkował reżyser James Cameron filmami "Terminator" oraz "Terminator 2: Dzień sądu". W kolejnych produkcjach inni reżyserzy rozwijali jego pomysły: "Terminator 3: Bunt Maszyn" pokazywał przebieg Dnia Sądu, "Terminator: Ocalenie" - pierwsze miesiące wojny z maszynami, a "Terminator: Genisys" - alternatywny przebieg wydarzeń z filmów Camerona. Jednak z uwagi na charakter filmowych podróży w czasie i z punktu widzenia chronologii, większość filmów, gier oraz seriali pozostaje jednocześnie sequelami oraz prequelami pierwszej opowieści.

Więcej Mniej
gatunkiSci-Fi / Akcja / Dramat
Terminator: Mroczne przeznaczenie
Zwiastun nr 2 (polski)
Terminator: Genisys
Zwiastun nr 1 (polski)
Terminator: Ocalenie
Zwiastun nr 2 (polski)
Terminator: Resistance
Zwiastun nr 1 (polski)
Checkpoint
Checkpoint Czy potrzebujemy gier na licencjach filmowych?

26.Prawd Objawionych przez Terminator Mroczny gniot ;/
26.Prawd Objawionych! Pierwsze 30 minut to festiwal żenady!!! Przeczytaj i nie idź do kina jeśli jesteś fanem T2!

Uwaga Spoilery podzielone na od i od 30 minuty

1.Już w prologu ginie John Connor! TAK! Ten John który przeżył atak T1000! John zbawca ludzkości ginie...

więcej
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.
Terminator jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones