Świat

Terminator

Terminator

Uniwersum filmów, seriali i gier opowiadających o walce ludzkości z rasą inteligentnych maszyn powołanych do życia przez superkomputer Skynet (zaś w późniejszych odsłonach głównego cyklu - przez jego odpowiedniki z alternatywnych linii czasowych). Choć akcja filmów rozgrywa się w dalekiej przyszłości, polem walki o losy świata jest zazwyczaj teraźniejszość. To właśnie tam wysyłane są z przyszłości tytułowe Terminatory - zaawansowane cyborgi mające zmienić bieg dziejów.

Najważniejszym wydarzeniem w tym świecie jest tzw. Dzień Sądu. To chwila, w którym stworzony przez ludzi Skynet uzyskał świadomość i sprowokował nuklearną zagładę, dziesiątkując ludzkość. W przyszłości świat trawiony jest wojną ze Skynetem, lecz po odkryciu metody podróży w czasie, obydwie strony konfliktu postanawiają zmienić przeszłość. Celem Terminatorów Skynetu (grany przez Arnolda Schwarzeneggera T-800, T-1000 lub Terminator T-X) są zazwyczaj Sarah Connor bądź jej syn, John Connor, przyszły lider ruchu oporu. Po stronie rebeliantów stoją natomiast przeprogramowane przez ruch oporu jednostki Skynetu (jak T-800, T-850 czy "Carl"), inni członkowie ludzkiej bojówki (jak Kyle Reese) bądź ludzko-mechaniczne hybrydy (Marcus Wright). Ponieważ świat ten pełen jest czasowych paradoksów, w serii pojawiają się alternatywne linie czasowe, w których Skynet nigdy nie powstał i został zastąpiony innym rodzajem sztucznej inteligencji, mającej na wyposażeniu inne rodzaje terminatorów (jak Rev-9). Na mocy tych paradoksów, bohaterowie zmieniali również "kanoniczne" wydarzenia i rozszczepiali pojedynczą linię czasu na kilkanaście różnych opowieści.

Cykl zapoczątkował reżyser James Cameron filmami "Terminator" oraz "Terminator 2: Dzień sądu". W kolejnych produkcjach inni reżyserzy rozwijali jego pomysły: "Terminator 3: Bunt Maszyn" pokazywał przebieg Dnia Sądu, "Terminator: Ocalenie" - pierwsze miesiące wojny z maszynami, a "Terminator: Genisys" - alternatywny przebieg wydarzeń z filmów Camerona. Jednak z uwagi na charakter filmowych podróży w czasie i z punktu widzenia chronologii, większość filmów, gier oraz seriali pozostaje jednocześnie sequelami oraz prequelami pierwszej opowieści.

Więcej Mniej
gatunki Sci-Fi / Akcja / Dramat
Terminator: Mroczne przeznaczenie
Zwiastun nr 2 (polski) 2:27
Terminator: Genisys
Zwiastun nr 1 (polski) 1:27
Terminator: Ocalenie
Zwiastun nr 2 (polski) 1:55
Terminator: Resistance
Zwiastun nr 1 (polski) 1:40
Checkpoint
Checkpoint Czy potrzebujemy gier na licencjach filmowych?
  • Film jest podobny do części 3 i 4. Jest INNY. I to jest doskonały koncept. Terminator 1 i 2 już był. Ile można by klepać te same części w ten sam deseń? Piąta część jest REWELACYJNA jeśli otworzymy się na to co nowe.

    Przede wszystkim, po bardzo innej czwórce, jest powrót do przenoszenia w czasie i... więcej

Terminator jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.