Cormac McCarthy wraca na ekran. "Krwawy południk" od scenarzysty "Skyfall", Johna Logana

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Krwawy+po%C5%82udnik%22+ekranizowany+-+John+Logan+napisze+scenariusz-155222
Cormac McCarthy wraca na ekran. "Krwawy południk" od scenarzysty "Skyfall", Johna Logana
źródło: Getty Images
autor: Mark Von Holden
News z kategorii "wreszcie!" czy może raczej: "tylko nie to"? "Krwawy południk" Cormaca McCarthy'ego doczeka się wreszcie ekranizacji. Scenariusz filmu ma napisać John Logan, który pracował przy takich produkcjach jak "Gladiator", "Skyfall" i "Aviator". Wiemy też, kto stanie za kamerą.
 

John Logan adaptuje "Krwawy południk"GettyImages-461455758.jpg Getty Images © Earl Gibson III


"Krwawy południk" Cormaca McCarthy'ego jest jedną z najwyżej cenionych amerykańskich powieści ostatniego półwiecza. To czerpiąca z historii napięć na meksykańsko-teksaskiej granicy opowieść o 14-letnim chłopaku z Tennessee, który przemierza brutalny krajobraz Dzikiego Zachodu drugiej połowy XIX wieku.

Odkąd przeczytałem "Krwawy południk" w 1985 roku, jest to jedna z moich ulubionych powieści. To majestatyczna, piękna oraz bezkompromisowa książka i jestem podekscytowany, mogąc pomóc w przeniesieniu mrocznego arcydzieła Cormaca McCarthy'ego na ekran
, powiedział John Logan.
  
Film wyreżyseruje John Hillcoat (na zdjęciu powyżej z autorem), który miał już do czynienia z prozą McCarthy'ego. Jego "Droga" (2009), w której zagrali Viggo Mortensen i Kodi Smit-McPhee, jest adaptacją powieści amerykańskiego pisarza.
  
Producentem wykonawczym projektu będzie John Francis McCarthy, syn autora.

W 2016 próbę ekranizacji "Krwawego południka" podjął James Franco, ale projekt nie doszedł do skutku.

"Droga" - zwiastun
Cormac McCarthy i kino: "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Droga"


 
Pierwsza ekranizacja prozy Cormaca McCarthy'ego miała miejsce dopiero w 2000 roku. To wtedy Billy Bob Thornton przeniósł na ekran "Rącze konie". Scenariusz Teda Tally'ego zdobył nagrodę National Board of Review.

Siedem lat później bracia Coen pokazali światu "To nie jest kraj dla starych ludzi". Film był artystycznym triumfem. Zdobył m.in. cztery Oscary, w tym dla najlepszego scenariusza adaptowanego.

Oczywiście nagrodzona Pulitzerem "Droga" także trafiła na ekrany kinowe. Film zdobył nominację do BAFTA za zdjęcia.

Wzrost zainteresowania McCarthym w Hollywood sprawił, że po latach pisarz powrócił do pracy scenarzysty. Najpierw powstał dramat "Sunset Limited" Tommy'ego Lee Jonesa w 2011 roku. Dwa lata później do kin wszedł "Adwokat", którego reżyserem był Ridley Scott.

W 2013 roku do kin trafiła także ostatnia (jak dotąd) ekranizacja prozy McCarthy'ego. To "Dziecię boże", które wyreżyserował James Franco.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones