125 lat kina na festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/125+lat+kina+na+festiwalu+Kino+Letnie+Sopot+%E2%80%93+Zakopane-138840
Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce trwa. Ten rok jest rokiem szczególnym dla światowej kinematografii. Z okazji wyjątkowego jubileuszu festiwal zaprasza do wspólnego oglądania filmów z początków powstawania kina.

Na SPECJALNEJ PODSTRONIE  możecie bezpłatnie obejrzeć perły światowej kinematografii wyselekcjonowane wspólnie z miesięcznikiem KINO. W tej przestrzeni spotkają się przeszłość z teraźniejszością. Obok klasyków prezentowane są również etiudy młodych studentów z Warszawskiej Szkoły Filmowej i AMA Film Academy w Krakowie.

13 lutego 1895 roku dwaj Francuzi, bracia August i Louis Lumière, opatentowali urządzenie nazwane kinematografem. Jeszcze tego samego roku paryscy widzowie obejrzeli po raz pierwszy ruchome obrazy na publicznym pokazie. Chwilę wcześniej za Oceanem Thomas Edison opatentował swój kinetoskop, a w Warszawie Kazimierz Prószyński - pleograf. Reszta jest... historią kina.

Z jej pierwszych dziesięcioleci organizatorzy festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane wybrali filmy, które z jednej strony były kamieniami milowymi dla rozwoju X muzy, z drugiej – oddają temperaturę tamtych pionierskich czasów. Głównym punktem jest kompilacja pierwszych nagrań filmych na Świecie, zrealizowanych przez Braci Lumiere pomiędzy 1895 a 1905 rokiem. Znalazły się tam ich najważniejsze dzieła: od "Wyjścia robotników z fabryki" (ich pierwszy film pokazany na publicznym pokazie) do "Polewacza polanego" (ich pierwsza fabuła). Lumièreowie rejestrowali na taśmie przede wszystkich drobne zdarzenia codzienności: wjazd pociągu na stację, rozbiórkę domu, ruch uliczny, połów ryb, grę w karty, dziecięce zabawy. A bohaterami owych rejestracji czynili często siebie lub swoich najbliższych.

Sztandarowym dziełem filmowym XX wieku jest też "Człowiek z kamerą" Dzigi Wiertowa. Ten eksperyment filmowy jednego z najwybitniejszych rosyjskich filmowców to reportażowa podróż po Moskwie lat 20. XX wieku, w której spędzamy jeden dzień: od świtu do zmierzchu. Z jego innowacyjnych rozwiązań formalnych czerpią do dziś kolejne pokolenia twórców. Niektóre sekwencje robią wrażenie nawet na dzisiejszych widzach – jak tramwaje i samochody pędzące wprost z ekranu na widownię.

"Imigrant" to jeden z najciekawszych filmów Charliego Chaplina, choć nie tak znany jak jego pełnometrażowe dokonania ("Gorączka złota", "Dzisiejsze czasy"). Ten film jest na pewno warty uwagi i obejrzenia oraz zaskakująco korespondujący z naszą współczesnością.

Wielbicielom magii polecamy obraz w reżyserii Georgesa Mélièsa. Magia to stały element jego filmów, ponieważ zanim sięgnął po kamerę, pracował jako... iluzjonista. Ręcznie (!) kolorowana "Podróż do krainy niemożliwości" to jedno z jego sztandarowych dzieł.

XIII edycja najdłuższego wakacyjnego festiwalu filmowego Kino Letnie Sopot – Zakopane zapraszają Provident i AXA potrwa do końca sierpnia. Plenerowe projekcje startują o zachodzie słońca - w Sopocie o godz. 21:30, a w Zakopanem i Giżycku o 21:00.


W ramach festiwalu ma molo w Sopocie oraz w Zakopanem na Krupówkach w każdą sobotę wakacji widzowie mogą obejrzeć wyjątkową selekcję filmów z okazji 125. lecia kina. Po takich tytułach jak m.in. "Mission: Impossible", "Blues Brothers" czy "Hair" na widzów czekają jeszcze: mega hit "Powrót do przyszłości" Roberta Zemeckisa z Michaelem J. Foxem, kultowe "Pulp Fiction" Quentina Tarantino czy słynne Cinema Paradiso Giuseppe Tornatore z przepiękną ścieżką dźwiękową Ennia Morricone.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów można znaleźć na stronie www.kinoletnie.pl   

Aktualności, wydarzenia i ciekawostki dostępne są na www.facebook.com/mamplannakinoletnie Kino Letnie można śledzić na Instagramie dzięki hashtagowi #mamplannakinoletnie
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo w Sopocie.
Udostępnij: