17. edycja Nowych Horyzontów ujawnia program

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/17.+edycja+Nowych+Horyzont%C3%B3w+ujawnia+program-123976
17. edycja Nowych Horyzontów ujawnia program
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku. Zostanie na nim pokazanych 200 filmów pełnometrażowych z ponad 50 krajów, spośród których 138 będzie miało swoje polskie, a 4 światowe premiery. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku. 


Festiwal otworzy 3 sierpnia polska premiera pokazywanego w canneńskim konkursie "Podwójnego kochanka" François Ozona. Twórca kultowych "Ośmiu kobiet" tym razem zabiera widzów w tajemniczy świat seksu i psychoanalizy. Na zakończenie festiwalu zostanie zaprezentowany laureat canneńskiego Grand Prix "120 uderzeń serca" w reżyserii Robina Campillo – film dotykający tematu walki z AIDS w latach 90. jest porywającym portretem młodości, która zagląda w oczy śmierci, poruszającym dramatem oraz mocnym i ważnym filmem politycznym.

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty pokazanych zostanie premierowo 12 filmów, które wyróżniają się poszukiwaniem nowych form wyrazu, bezkompromisowością oraz odwagą w mówieniu o ważnych tematach.Wśród nich znalazły się trzy filmy polskie: portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej Wojtka Bąkowskiego i Zuzy Bartoszek "Serce miłości" Łukasza Rondudy; epickie spotkanie sztuki z naukami ścisłymi w formie eksperymentalnego wykładu "Photon" Normana Leto; oraz transgresyjna podróż przez traumę i żałobę "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. W konkursie znalazły się również filmy z Meksyku, Francji, USA, Niemiec, Danii, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Grand Prix festiwalu przyzna Jury, w skład którego weszli zeszłoroczny laureat Tamer El Said, izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gastón Solnicki (będzie miał we Wrocławiu swoją retrospektywę) oraz brazylijski producent i programer festiwalowy Gustavo Beck. Swoją nagrodę jak co roku przyzna również festiwalowa publiczność.

W festiwalowych sekcjach pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes "The Square" Rubena Östlunda, zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji "Kobieta, która odeszła" Lava Diaza, wyczekiwany "Happy End" Michaela Hanekego, zbierające znakomite recenzje podczas festiwalu Sundance "A Ghost Story" Davida Loweryego, a także nagradzane na tegorocznym Berlinale: "Dusza i ciało" (Złoty Niedźwiedź), "Félicité" Alaina Gomisa (Wielka Nagroda Jury), "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismäkiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię) i "Fantastyczna kobieta" Sebastiána Lelio (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz). Pokazane zostaną głośne i nagradzane na tegorocznym MFF w Cannes filmy: "Na pokuszenie" Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię), "W ułamku sekundy" Fatiha Akina (nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Diane Kruger) czy "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa (Nagroda Specjalna Jury).


Gośćmi festiwalu będą między innymi wybitni irańscy filmowcy: Mohsen Makhmalbaf (pokaże okaleczone, trzymane przez irańską cenzurę przez 26 lat na półce "Noce nad Zayanderud") oraz Mohammad Rasoulof (we Wrocławiu będzie polska premiera jego filmu "Uczciwy człowiek" – nagrodzonego w sekcji Un Certain Regard w Cannes). Wśród gości pojawią się także między innymi węgierski mistrz Kornel Mundruczó (pokazywany w Cannes "Księżyc Jowisza"), David Lowery ("A Ghost Story"), Denis Côté (pokaże najnowszy dokument "Gładka skóra") i chilijska aktorka Daniela Vega (tytułowa "Fantastyczna kobieta" z filmu Sebástiana Lelio).

W programie festiwalu znalazły się również retrospektywy dwóch wybitnych europejskich twórców: zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej nowej fali Jacquesa Rivette'a oraz intrygującego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Béli Tarra Freda Kelemena (będzie gościem festiwalu). Z tej okazji ukażą się dwie książki: "Sekretny świat Jacquesa Rivettea" pod redakcją Rafała Syski oraz wywiad-rzeka "Fred Kelemen. W blasku ciemności" autorstwa Małgorzaty Sadowskiej. Specjalne miejsce poświęcono również Nowemu Kinu Izraela – żywej, dynamicznie rozwijającej się, zaskakującej świeżością rozwiązań fabularnych, zaangażowanej i nieustająco konfrontującej się z otaczającym światem kinematografii. Sekcji filmowej będzie towarzyszyła wystawa izraelskich artystów wizualnych Homefront w Galerii BWA Studio. Mini-retrospektywę będzie miał także doskonale znany festiwalowej publiczności Hong Sang-soo. W ramach "Hong Sang-soo X 4" można będzie zobaczyć wszystkie filmy Koreańczyka, jakie miały premierę w ciągu ostatniego roku.

W czasach narastających społecznych i politycznych napięć, eksplodujących w największej od lat fali demonstracji, twórcy festiwalu zdecydowali się przyjrzeć związkom kina i polityki. Zadamy pytanie o to, na czym polega rewolucyjny potencjał filmowego medium i czy kamera może być skutecznym narzędziem walki. Tytuły, które znalazły się w sekcji "Kino Protestu" przywołają ducha dawnych buntowników i zaprezentują współczesne strategie kina zaangażowanego. Temat oporu, niezgody na zastaną rzeczywistość, pojawi się zresztą w różnych sekcjach festiwalu: w niewielkich odkryciach, w największych przebojach i będzie obecny także poza kinowymi salami.

Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie www.nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na seanse i koncerty www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 19 lipca o godzine 12.00.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones