Alicia Vikander legendarną feministką

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Alicia+Vikander+legendarn%C4%85+feministk%C4%85-130190
Alicia Vikander ("Tomb Raider") prowadzi rozmowy w sprawie dołączenia do obsady "My Life On The Road". Wcześniej angaż otrzymała Julianne Moore.

GettyImages-855505736.jpg Getty Images © Andreas Rentz


Film będzie biografią Glorii Steinem. Jest to jedna z ikon amerykańskiego ruchu feministycznego. Po studiach i dwuletnim pobycie w Indiach pracowała w Niezależnym Ośrodku Badań, instytucji państwowej, która realizowała zlecenia m.in. CIA. Od początku lat 60. Steinem zaczęła zajmować się dziennikarstwem. Redaktorzy pism, z którymi współpracowała, nie od razu zaakceptowali jej proemancypacyjne, feministyczne nastawienie. Rozgłos przyniósł jej artykuł o pracy "króliczków" z klubów Playboya. Żeby napisać go kompetentnie, Steinem zatrudniła się w jednym z takich klubów. Było to w 1963 roku.

Równolegle do swojej kariery dziennikarskiej Gloria Steinem angażowała się w powstający wówczas ruch feministyczny. Szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tego ruchu. Razem z Betty Friedan i Bellą Abcug poprowadziła w 1970 roku w Nowym Jorku ogromny, ogólnokrajowy marsz kobiet na rzecz równości. Była jedną z założycielek najbardziej znanego pisma feministycznego w Stanach "Ms.".

Vikander zagra młodą Steinem, zaś Moore starszą. Całość wyreżyseruje Julie Taymor.