CANNES 2022: Święto kina czas zacząć!

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/CANNES+2022%3A+%C5%9Awi%C4%99to+kina+czas+zacz%C4%85%C4%87-146481
CANNES 2022: Święto kina czas zacząć!
Już dziś, na Lazurowym Wybrzeżu, rusza 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. O Złotą Palmę będą walczyć m.in. tacy reżyserzy jak David Cronenberg, Park Chan-Wook, Cristian Mungiu, Kelly Reichardt, Claire Denis, Ruben Östlund, bracia Dardenne czy Jerzy Skolimowski. W sekcji Un Certain Regard zobaczymy z kolei nowy film Agnieszki Smoczyńskiej.

My oczywiście będziemy na miejscu, żeby relacjonować dla Was festiwal. W składzie Michał Walkiewicz - Daria Sienkiewicz zrecenzujemy najciekawsze filmy - tak z Konkursu, jak i z sekcji pobocznych lub pokazów specjalnych.

Wśród nich m.in. wyczekiwane "Top Gun: Maverick" (reż. Joseph Kosinski) i "Elvis" (reż. Baz Luhrmann), a także nowy film George'a Millera, "Three Thousand Years Of Longing". Startujemy już jutro recenzją "Coupez!" czyli filmu otwarcia w reżyserii Michela Hazanaviciusa, laureata Oscara za "Artystę". Jego zwiastun znajdziecie poniżej:


75. Festiwal w Cannes - kto zdobędzie Złotą Palmę?W tym roku w Konkursie Głównym nie zabraknie stałych canneńskich bywalców - niektórzy z nich mają już zresztą Złote Palmy. Nowe filmy pokażą m.in. David Cronenberg, James Gray, Park Chan-Wook, Cristian Mungiu, Kelly Reichardt, Claire Denis, Ruben Östlund, bracia Dardenne oraz Jerzy Skolimowski. Oto konkursowe filmy:

"The Almond Tree", reż. Valeria Bruni Tedeschi
"Armageddon Time", reż. James Gray
"Boy From Heaven", reż. Tarik Saleh
"Broker", reż. Koreeda Hirokazu
"Frère et Sœur", reż. Arnaud Desplechin
"Close", reż. Lukas Dhont
"Crimes of the Future", reż. David Cronenberg
"Decision to Leave", reż. Park Chan-Wook
"Eo", reż. Jerzy Skolimowski
"Holy Spider", reż. Ali Abbasi
"Leila’s Brothers", reż. Saeed Roustayi
"Nostalgia", reż. Mario Martone
"RMN", reż. Cristian Mungiu
"Showing Up", reż. Kelly Reichardt
"Stars at Noon", reż. Claire Denis
"Tchaïkovski’s Wife", reż. Kiriłł Sieriebriennikow
"Tori and Lokita", reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
"Triangle of Sadness", reż. Ruben Östlund


Polskie filmy w CannesW Konkursie Głównym zobaczymy polski film: "Eo" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Udział twórcy "Rysopisu" i "Essential Killing" w festiwalu to nie jedyny polski akcent. W sekcji Un Certain Regard swój nowy film pokaże Agnieszka Smoczyńska, autorka "Fugi" i "Córek dancingu". Gwiazdą "Silent Twins" jest Letitia Wright.

Kto zasiądzie w canneńskim jury?Vincent Lindon zagrał nie tylko w nagrodzonym Złotą Palmą "Titane" (2021) Julii Ducournau, ale jest również laureatem Złotej Palmy dla najlepszego aktora za film "Miara człowieka" (2015).


Obok Lindona w tegorocznym składzie jurorskim znaleźli się: brytyjska aktorka i reżyserka Rebecca Hall, szwedzka aktorka Noomi Rapace, amerykański reżyser Jeff Nichols, irański reżyser Asghar Farhadi, indyjska modelka i aktorka Deepika Padukone, włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca, francuski reżyser i aktor Ladj Ly oraz norweski reżyser Joachim Trier.

Festiwal odbędzie się w dniach 17-28 maja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones