Filmweb poleca animację platformy Netflix "Nimona"

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+animacj%C4%99+platformy+Netflix+%22Nimona%22-151405
Filmweb poleca animację platformy Netflix "Nimona"
Na platformie Netflix możecie od niedawna oglądać animację "Nimona". Film, który mógł w ogóle nie powstać, bo pierwotnie pracowano nad nim w studiu Blue Sky, które zostało zamknięte przez Disneya, tak zachwycił naszą redakcję, że postanowiliśmy przyznać mu znak jakości Filmweb Poleca.

Dlaczego "Nimona" dostała znak Filmweb Poleca?



Tak o animacji Netfliksa pisze w recenzji Ewelina Leszczyńska: Tysiąc lat może i wystarczy, aby niepozorna wioska przekształciła się w nowoczesne państwo. Ale czy jej mieszkańcy także się zmienią? Jak zapewne się domyślacie, niekoniecznie. Przekazywany z pokolenia na pokolenie strach przed Innym (w domyśle: Złym) to fortyfikacja znacznie potężniejsza niż mury i działa. Twórcy "Nimony" – porywającej adaptacji głośnego komiksu autorstwa ND Stevensona – opowiadają o procesie wykluczania, którego ofiarą może paść każdy z nas. W bezpretensjonalny, mądry sposób tłumaczą, że wznoszenie barykad to nie najlepszy pomysł. Możemy bowiem stworzyć w ten sposób potwora. (...)

Relacja Ballistera i Nimony jest sercem filmu Nicka Bruny i Troya Quane’a. Początkowo bohater traktuje dziewczynkę jak zło konieczne. Nie zgadza się przyjąć roli czarnego charakteru, w której nieproszona gościni czuje się jak ryba w wodzie, i absolutnie nie chce wprowadzać w życie jej planów (obejmujących dźganie, rozjeżdżanie i torturowanie przeciwników). Stopniowo zaczyna jednak dostrzegać, że pod sarkastycznymi komentarzami i stylówką na Lisbeth Salander kryje się istota nie tylko wrażliwa i czuła na krzywdę innych, lecz przede wszystkim niezwykle samotna. Status wyrzutka pozwala mężczyźnie spojrzeć na towarzyszkę z nowej perspektywy. Dokonuje wówczas zdumiewającego odkrycia: nie taki potwór straszny jak go malują.


Brawa należą się zespołowi artystów pracujących nad mimiką bohaterki. Doskonale udało im się oddać bogatą gamę emocji – od złowrogich min i szelmowskich uśmiechów po smutek, desperację i rozczarowanie światem. Ekranowa Nimona to żywe srebro, którego energię słychać zarówno w głosie Chloë Grace Moretz, jak i Julii Chatys. Co ciekawe, w polskiej wersji językowej bohaterka mówi o sobie, używając form neutralnych (byłom, zrobiłom). Tłumaczenie to zapewne wzbudzi kontrowersje, ale ci, do których trafi przesłanie filmu, nie powinni mieć z nim problemu. Magiczne właściwości Nimony, mogącej przyjąć postać dowolnego zwierzęcia lub człowieka, sprawiają, że wymyka się ona jednoznacznym definicjom. Neuratywy wydają się więc najodpowiedniejszą dla niej formą ekspresji, niejako podkreślając, że do zostania potworem nie trzeba konkretnych cech. Wystarczą sprzyjające okoliczności.

Całą recenzję przeczytacie TUTAJ.

O filmie "Nimona"



"Nimona" jest ekranizacją komiksu autorstwa ND Stevenson. Bohaterką rozgrywającej się w krainie fantasy animacji jest zmiennokształtna Nimona (Chloë Grace Moretz), która może być jedyną osobą zdolną pomóc w udowodnieniu niewinności oskarżonemu o zamach na królową rycerzowi Ballisterowi Boldheartowi (Riz Ahmed). Niestety równocześnie może być potworem, którego poprzysiągł zabić. "Nimona" to inkluzywna opowieść o łatkach, jakie przyklejamy innym, oraz o zmiennokształtnych osobach, które nie pozwalają się nikomu definiować.

Zwiastun animacji "Nimona"



Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones