Franciszek Pieczka nie żyje. Wspominamy najlepsze role aktora

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Franciszek+Pieczka+nie+%C5%BCyje.+Wspominamy+najlepsze+role+aktora-147881
Franciszek Pieczka nie żyje. Wspominamy najlepsze role aktora
Przed kilkoma dniami dotarła do nas smutna informacja o tym, że znany wielu pokoleniom Polaków aktor Franciszek Pieczka nie żyje. Artysta miał 94 lata.

WIELKI AKTOR FRANCISZEK PIECZKA



Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w śląskim Godowie. W 1954 roku uzyskał dyplom warszawskiej Akademii Teatralnej, co zbiegło się z jego debiutem na wielkim ekranie – zagrał niewielką rolę w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, gdzie spotkał się m.in. z Tadeuszem Łomnickim, Romanem Polańskim czy Zbyszkiem Cybulskim. Wajda obsadził go jeszcze dwukrotnie: w 1972 roku jako Czepca "Weselu", i w 1974 roku jako Mullera w "Ziemi obiecanej". 

Rozgłos przyniosły Franciszkowi Pieczce role opętanego Paszeko w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Hasa oraz tytułowego bohatera w "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego. W 1968 roku film ten znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes. Z Leszczyńskim aktor współpracował jeszcze przy "Konopielce", "Siekierezadzie" i "Requiem". Za tę ostatnią rolę w 2002 roku został nominowany do Orła.

Franciszek Pieczka grał w produkcjach najbardziej znanych polskich reżyserów: Jerzego Kawalerowicza ("Matka Joanna od aniołów", "Austeria", "Quo vadis"), Jerzego Hoffmana ("Potop"), Kazimierza Kutza ("Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Blizna") czy Jana Jakuba Kolskiego ("Jańcio Wodnik", "Pogrzeb kartofla", "Szabla od komendanta", "Jasminum"). Ostatni raz na wielkim ekranie mieliśmy okazję zobaczyć go w 2017 roku w filmie "Syn Królowej Śniegu". 


FRANCISZEK PIECZKA - PIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH FILMÓW I SERIALI W KARIERZE AKTORA



Zaczynamy od roli, która dla wielu symbolem aktorstwa Franciszka Pieczki. To Tag, Żyd prowadzący tytułową karczmę w galicyjskiej mieścinie. Jest rok 1914 i właśnie rozpoczęła się I wojna światowa. W karczmie schronienia szukać będą schronienia Żydzi z różnych grup i warstw społecznych. Doświadczony przez życie, wyczulony na to, co się dzieje wokół Tag, stara się otoczyć ich wszystkich opieką. Zdaje sobie jednak sprawę, jak niewiele jego działania znaczą w świetle zbliżającej się tragedii. "Austeria" to jedno z dzieł milowych polskiej kinematografii. W dużej mierze jest to zasługą Pieczki, który wzniósł się tu na wyżyny aktorstwa nieosiągalne dla większości jego kolegów po fachu.


Pieczka do perfekcji opanował sztukę grania postaci, które dla widzów są przewodnikami po jasnych i mrocznych stronach życia. Dał temu dowód w "Austerii", a dekadę potwierdził to w triumfalnej kreacji tytułowego bohatera filmu "Jańcio Wodnik". Ten film to przypowieść o pokusach i tym, na ile zwykły człowiek jest się w stanie przed nimi obronić. Kiedy poznajemy Jańcia, jest mężczyzną w pełni ukontentowanym. Żyje zgodnie z przykazaniami i boku młodej, spodziewającej się dziecka żony i zdaje się być mądrym życiowo człowiekiem. Kiedy jednak odkryje u siebie moc czynienia cudów i wędrując od wsi do wsi doświadczy, czym jest sława, pojawi się pycha.


Rolą Pieczki, z którą Polacy spędzili lata i którą pokochali całym sercem, był Stacho Japycz. Postać pojawiła się w drugim sezonie serialu "Ranczo" i pozostała w nim do samego końca. I znów Pieczka zagrał mężczyznę o bogatym doświadczeniu, pełnym życiowej mądrości, który siedząc na kultowej ławeczce spokojnie komentuje to, co dzieje się wokół. Stacho Japycz dla wielu widzów stał się autorytetem, emocjonalnym oparciem w czasach, kiedy chaos wkraczał w ich życie.  Stacho był jedną z ostatnich ról w dorobku aktora. Serial zakończył się bowiem w 2016 roku. Później pojawił się już tylko raz na dużym ekranie, w filmie "Syn Królowej Śniegu".


Naszym zdaniem najlepszą kinową rolą Franciszka Pieczki jest jednak Mateusz z filmu Witolda Leszczyńskiego "Żywot Mateusza". Aktor wcielił się tu w postać prostego mężczyzny żyjącego we własnym świecie. Proste życie, przyroda wprawiają go w zachwyt. Jest w pełni zadowolony z prowadzonej egzystencji, nawet jeśli lokalni mieszkańcy traktują go jako wioskowego idiotę. Idylla nie trwa jednak wiecznie. Mateusz źle znosi zmianę, jaką jest pojawienie się w życiu jego siostry mężczyzny. Pieczka po mistrzowsku oddał intymny świat doświadczeń swojego bohatera tworząc misterną kreację pełną zachwycających detali.


Jednak numerem jeden w naszym zestawieniu nie mógł być nikt inny jak tylko Gustlik. Na serialu "Czterej pancerni i pies" wychowało się kilka pokoleń Polaków. Członkowie załogi czołgu Rudy są więc doskonale znani wszystkim. Każdy z nich był symbolem okrutnych losów Polaków, jak również ich uporu, waleczności i niezłomności. Gustlik Pieczki to postać, która wiele przeszła. Jako Ślązak został przemocą wcielony do Wehrmachtu, ale potem zdezerterował i trafił do polskiej brygady pancernej. Mimo to nie stracił poczucia humoru, czym zaskarbił sobie serca wielu widzów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones