Kino kontra streaming? James Cameron i Denis Villeneuve widzą tę sprawę inaczej

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kino+kontra+streaming+James+Cameron+i+Denis+Villeneuve+widz%C4%85+t%C4%99+spraw%C4%99+inaczej-144901
Kino kontra streaming? James Cameron i Denis Villeneuve widzą tę sprawę inaczej
źródło: Getty Images
autor: Gabriel Olsen
Od czasu sukcesu Netfliksa i wyrastaniu jak grzyby po deszczu kolejnych platform streamingowych nie ustaje dyskusja na temat konfliktu kina z streamingu. Swoje dwa grosze dorzucili James Cameron i Denis Villeneuve. Reżyserzy "Avatara" i "Diuny spotkali się w ramach cyklu portalu Variety Directors on Directors.

GettyImages-1347326046.jpg Getty Images © Jeff Spicer


Denis Villeneuve nie boi się streaminguReżyser "Diuny" nie czuje zagrożenia ze strony platform streamingowych. Jego zdaniem doświadczenie kinowe bardzo różni się od oglądania filmów w streamingu. Atmos, IMAX sprawiają, że kinowe przeżycie ma niemal fizyczny charakter, czego nawet najlepszy system kina domowego nie jest w stanie skutecznie imitować. Villeneuve uważa również, że kina przetrwają, ponieważ ludzie stworzeni są do współdzielenia się swoimi doświadczeniami. Kino jednoczy ludzi, a wspólnota jest zakodowana w naturze człowieka.

James Cameron: kina i streaming dają szansę na nowe podejście do kręcenia filmówJames Cameron idzie jeszcze dalej. On widzi w platformach streamingowych impuls do zmiany w tym, jak można opowiadać filmowe historie. Reżyser "Avatara" mówi: Chcę nakręcić film, który jednocześnie ma 6 godzin i 2,5 godziny. Dwa warianty, ale jeden i ten sam film. Sześciogodzinny można by streamować, a jeśli ktoś wolałby bardziej intensywny rollercoaster, to wybrałby kinową wersję 2,5-godzinną. Dlaczego nie? Użyjmy platform w taki sposób, w jaki jeszcze nie były używane.

Zwiastun filmu "Diuna"