Ncuti Gatwa ("Sex Education"): jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii inkluzywności

MovieWeb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Ncuti+Gatwa+%28%22Sex+Education%22%29%3A+jest+jeszcze+du%C5%BCo+do+zrobienia+w+kwestii+inkluzywno%C5%9Bci-155162
Ncuti Gatwa ("Sex Education"): jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii inkluzywności
źródło: Getty Images
autor: Cindy Ord/VF24
Doktor Who był(a) już kobietą, teraz został czarnym mężczyzną. Ncuti Gatwa, który przejął tę rolę po Jodie Whittaker, nie uważa jednak, że można spocząć na laurach. W jednym z ostatnich wywiadów powiedział, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w kwestii różnorodności i inkluzywności w branży rozrywkowej.

Ncuti Gatwa: biali nadal mają łatwiej


Ncuti Gatwa podkreślił, że czarni aktorzy muszą włożyć w swoją pracę znacznie więcej wysiłku, by osiągnąć sukces. 

Jest tyle białej przeciętności, którą się celebruje, a my, czarni, musimy być absolutnie doskonali, by zdobyć choć połowę tego podziwu. Więc powoli ćwiczę się w odchodzeniu od tego typu przekonań i powtarzam sobie "Nie, do cholery. Zasługujesz na miłość – i tylko dlatego że istniejesz" – powiedział. 

Aktor wystąpił też w obronie osób niebiałych i nieheteronormatywnych, które stały się celem nagonki ze strony niektórych polityków. Mówił o nich tak:  

Przykład idzie z góry, a kiedy politycy otwarcie atakują marginalizowane społeczności, kiedy nasi politycy otwarcie atakują osoby transpłciowe, legitymizują takie zachowanie. To przerażające, że doszliśmy do punktu, w którym uznajemy, że atakowanie bezbronnych osób jest w porządku, bo zasadniczo to właśnie się dzieje. Ludziom, którzy są najbardziej bezbronni, pozbawieni prawa głosu, najmocniej odseparowani od wszystkich innych, mówi się, że to oni stanowią zagrożenie.

To chore, ponieważ w ten sposób ukrywacie własną nieudolność. Zamierzacie zrzucać winę na imigrantów, osoby niebiałe, osoby transpłciowe i queerowe, by ukryć fakt, że nie robicie dla ludzi nic? Łatwiej jest po prostu wywołać niezgodę między ludźmi. Dziel i rządź, prawda? Musimy wciąż naciskać, aby dostać więcej. Dużo, dużo, dużo więcej różnorodności, dużo inkluzywności na naszym ekranie.


Skąd znamy Ncutiego Gatwę? Zobacz zwiastun serialu "Doktor Who"


Ncuti Gatwa, czyli obecny Doktor, zyskał sympatię publiczności dzięki roli Erica, ekscentrycznego przyjaciela Otisa z "Sex Education". W jego CV znajdziemy takie filmy jak "Starożytne histerie – przygody frywolnych Rzymian", "Ostatni list od kochanka" czy "Barbie", w której zagrał jednego z Kenów, oraz seriale "Stonemouth" i "Władcy przestworzy". 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones