Nowe wieści o dwóch "Księgach dżungli"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowe+wie%C5%9Bci+o+dw%C3%B3ch+%22Ksi%C4%99gach+d%C5%BCungli%22-106566
Jak informowaliśmy na stronach Filmwebu, w Hollywood przygotowywane są aż dwie wielkie produkcje oparte na "Księdze dżungli" Rudyarda Kiplinga. Jest to możliwe, ponieważ literacki oryginał nie jest już przypisany prawami autorskimi do jednego źródła. Z tego też powodu teoretycznie każda wytwórnia mogłaby nakręcić swoją własną wersję. W praktyce okazuje się, że bardzo rzadko powstają więcej niż dwie produkcje na ten sam temat, z czego zazwyczaj tylko jedna okazuje się sukcesem finansowym.


Pierwsza do kin trafi "The Jungle Book" w reżyserii Jona Favreau ("Iron Man"). Będzie to produkcja Disneya wpisująca się w nurt aktorskich obrazów powstających na bazie ich kultowych animacji (jak tegoroczna "Czarownica", która powiązana jest ze "Śpiącą Królewną"). Projekt trafi do kin w październiku 2015 roku i właśnie zyskał kolejną gwiazdę. Jest nią Bill Murray, który użyczy głosu niedźwiedziowi Baloo.

Projekt może pochwalić się takimi gwiazdami w obsadzie jak: Ben Kingsley (pantera Bagheera), Christopher Walken (orangutan Louie), Scarlett Johansson (wąż Kaa), Lupita Nyong'o (wilczyca Raksha) i Idris Elba (tygrys Shere Khan). W roli Mowgliego wystąpi Neel Sethi.

Tymczasem wersja Warner Bros. właśnie zyskała nowy tytuł i datę premiery. Obraz przemianowany został na "Jungle Book: Origins" i trafi do kin rok po wersji Disneya, 21 października 2016 roku.

Tę wersję wyreżyseruje aktor znany z ról motion capture Andy Serkis. Autorką scenariusza jest Callie Kloves, córka scenarzysty widowisk o Harrym Potterze Steve'a Klovesa, który pełnić tu będzie funkcję reżysera. Projekt nie ma jeszcze obsady.


Literacka "Księga dżungli" jest zbiorem opowiadań napisanych przez Rudyarda Kiplinga. Składa się z siedmiu rozdziałów. Trzy pierwsze opowiadają o losach Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki. Został on odbity tygrysowi, Shere Khanowi, i przyjęty do wilczej gromady. Nauczył się języka zwierząt i praw dżungli. Opiekują się nim przybrani wilczy rodzice oraz pantera Bagheera, która już na początku złożyła za niego okup w postaci byka. Jego nauczycielem jest Baloo, niedźwiedź. Mowgli dorasta wśród przyjaciół, ale liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał rozprawić się z kulawym tygrysem, który nie daruje mu, że został ocalony przez wilki. Po latach tygrysiej ‘propagandy’ młodsze wilki okazują Mowgliemu mniej sympatii, aż w końcu, gdy przyjazny mu wilk Akela przestaje być przywódcą stada, Mowgli zostaje zmuszony do odejścia do ludzkiej wsi. Po tym jednak, gdy udaje mu się zabić prześladowcę – tygrysa Shere Khana – zabobonni wieśniacy sprawiają, że Mowgli musi wrócić do dżungli.

"Księga dżungli" opowiada również o Białej Foce, ichneumonie Rikki-Tikki-Tavim który w obronie ludzkiej rodziny która go przygarnęła stoczył bohaterską walkę z kobrami królewskimi, a także o Słoniu Kala Nag i Toomaim.