OSCARY 2022: Polsce przybył poważny rywal z Kolumbii

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2022%3A+Polsce+przyby%C5%82+powa%C5%BCny+rywal+z+Kolumbii-144018
OSCARY 2022: Polsce przybył poważny rywal z Kolumbii
Polskiemu "Żeby nie było śladów" przybył właśnie poważny rywal do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Swojego kandydata wybrała Kolumbia. Znamy też armeńskiego reprezentanta.

Kolumbia wystawiła do oscarowej rywalizacji najnowsze dzieło tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula "Memoria" z Tildą Swinton w jednej z głównych ról. Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie zdobył trzecie najważniejsze wyróżnienie konkursu głównego, Nagrodę Jury.

"Memoria" jest historią Angielki mieszkającej w Medellín, która odwiedza siostrę i jej męża w Bogocie. Na miejscu zaczyna cierpieć na bezsenność wywołaną tajemniczym hałasem.

Jest to drugi film Weerasethakula mający szansę na oscarową nominację. Pierwszym był "Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia" reprezentujący Tajlandię. Nie znalazł on jednak uznania członków Akademii.

Kolumbia już po raz 30. spróbuje wywalczyć oscarową statuetkę. Do tej pory najbliżej jej zdobycia były "W objęciach węża", które przed sześcioma laty zdobyło nominację, oraz "Sny wędrownych ptaków", które przed trzema laty znalazły się na skróconej liście do nominacji.


Armenia postawiła w walce o Oscara na koprodukcję z Francją i Belgią "Si le vent tombe". Obraz znalazł się w programie nieodbytego ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

Jest to historia cudzoziemca – międzynarodowego audytora – mającego ocenić, czy lotnisko w samozwańczej kaukaskiej republice może zostać uruchomione. Z pomocą lokalnego chłopca odkrywa ten egzotyczny kraj.

Armenia rozpoczęła starania o Oscara w 2001 roku. Do teraz zgłosiła 10 filmów, z czego jeden – "Zemletryasenie" – został zdyskwalifikowany. Żaden z pozostałych kandydatów nie znalazł się choćby na skróconej liście do nominacji.

Do tej pory do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy zgłoszone zostały następujące tytuły:

Albania: "Dy luanë drejt Venecias"
Armenia: "Si le vent tombe"
Ekwador: "Sumergible"
Irlandia: "Foscadh"
Kambodża: "Bodeng sar"
Kirgistan: "Shambala"
Kolumbia: "Memoria"
Kosowo: "Zgjoi"
Maroko: "Haut et fort"
Niemcy: "Jestem twój"
Peru: "Manco Cápac"
Polska: "Żeby nie było śladów"
Serbia: "Oaza"
Słowenia: "Sanremo"
Szwajcaria: "Olga"
Ukraina: "Złe drogi"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones