Od Mozarta do Eltona Johna: muzyczne biografie w kinie Iluzjon

  • Informacja nadesłana
  • Filmy, Inne
Gorące premiery: "Rocketman" i "Pavarotti", kultowy "Amadeusz" i "Śpiewak jazzbandu", a także doceniane już przez publiczność i krytykę "Bohemian Rhapsody", "Whitney", "Idol" czy "I'm Not There". Gdzie indziej jestem pokaże w lipcu i sierpniu warszawskie kino Iluzjon. To znakomita okazja, by zatopić się w filmowych opowieściach o legendarnych postaciach ze świata muzyki: m.in. Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie, Luciano Pavarottim, Bobie Dylanie, Eltonie Johnie czy Whitney Houston.

pavarotti1-superJumbo.jpg
materiały promocyjne Best Film

W cyklu "Muzyczne biografie" Iluzjon pokaże filmy, które próbują zdefiniować istotę talentu, geniuszu, osobowości artysty i zarazem gwiazdy popkultury. To znakomita okazja, by powrócić do kultowych obrazów - oscarowego "Amadeusza" Miloša Formana czy "Śpiewaka jazzbandu" – amerykańskiego melodramatu muzycznego z 1927 roku w reż. Alana Croslanda o synu kantora, który porzuca tradycję rodziców dla kariery scenicznej. Wystawiany z sukcesem na Broadwayu, przeniesiony na ekran dzięki wytwórni braci Warner, otworzył epokę kina dźwiękowego. W tytułowej roli wystąpił Al Jolson nazywany Elvisem Presleyem epoki jazzu i bluesa.

Będzie też "Idol" (reż. Todd Haynes), czyli historia pojawienia się i upadku ery glamrocka oraz "Control" (reż. Anton Corbijn), dopieszczona wizualnie biografia Iana Curtisa, legendarnego lidera Joy Division o jego egzystencjonalnych udrękach. Film zyskał aprobatę żyjących członków zespołu, którzy nagrali do niego ścieżkę dźwiękową.

wit.png
"Whitney"/ Kino Świat

Nie zabraknie najgłośniejszych tytułów ostatnich lat m.in. nagrodzonej czterema Oscarami, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, opowieści o słynnej grupie Queen, czyli "Bohemian Rhapsody" (reż. Bryan Singer) czy "Whitney", przejmującej historii o wzlocie i upadku jednej z największych gwiazd amerykańskiego popu i r&b autorstwa Kevina Macdonalda, laureata Oscara i nagród BAFTA. Na deser znakomity "I'm Not There. Gdzie indziej jestem"  (reż. Todd Haynes), film o podróży przez życie i czasy Boba Dylana, przedstawionej jednak w niekonwencjonalny sposób. Sześć słynnych gwiazd Hollywood (Cate Blanchett – nominowana za tę rolę do Oscara, Christian Bale, Heath Ledger, Richard Gere, Ben Whishaw i Marcus Carl Franklin) wciela się w postać barda, a każda opowieść przedstawia inne aspekty jego osobowości. W rolę gwiazdy popu wcieli się także Natalie Portman w filmie "Vox Lux" w reż. Brady'ego Corbeta, który na ekranie kina Iluzjon pojawi się w sierpniu. 

bohemian-rhapsody-recenzja-1180x541.jpg

"Bohemian Rapsody"/ Fox

Pretekstem dla letniego przeglądu poświęconego muzyce i największym, muzycznym właśnie bohaterom wszechczasów stały się najnowsze premiery: "Rocketman" – nieprawdopodobna historia sławy popu i rocka – Eltona Johna w reż. Dextera Fletchera i długo oczekiwany "Pavarotti" Rona Howarda. To dogłębny i szczery portret życia, kariery i dziedzictwa pozostawionego przez ikonę klasycznej sceny muzycznej i tenora zwykłych ludzi, jak go nazywano. Dzięki sile swojego talentu, Pavarotti zawładnął wielkimi scenami na całym świecie i podbił serca słuchaczy z najodleglejszych zakątków globu. W filmie zostały wykorzystane niepublikowane dotąd rozmowy z rodziną i współpracownikami gwiazdy.

Szczegółowy program przeglądu dostępny na stronie kina Iluzjon:
http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1062/muzyczne-biografie.html
 
Bilety w cenie 15-17 zł (nowości) oraz 12-14 zł (filmy archiwalne) dostępne online lub w kasie kina.

Więcej na www.iluzjon.fn.org.pl
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię