Oscary 2023: Zgłoszono biografie, festiwalowe i kasowe hity

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2023%3A+Zg%C5%82oszono+biografie%2C+festiwalowe+i+kasowe+hity-147726
Oscary 2023: Zgłoszono biografie, festiwalowe i kasowe hity
Polskie "IO" ma już 27 rywali w walce o Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. W ostatnim czasie swoich kandydatów zgłosiły: Czechy, Holandia, Paragwaj i Indonezja.

Zwiastun filmu "Il Boemo"

Czesi wybrali sprawdzony oscarowo gatunek i wysyłają do Los Angeles film biograficzny "Il Boemo". Jego światowa premiera będzie miała miejsce na dniach na festiwalu filmowym w San Sebastian.

Bohaterem filmu jest Josefa Myslivečka, czeskiego kompozytora, który działał głównie we Włoszech. Przez ponad dekadę był bożyszczem tłumów. Do jego przyjaciół należał też młody Mozart. Jego sława przeminęła wraz z rozwojem choroby. Postępująca gangrena wymusiła amputację nosa, lecz to nie pomogło. Zmarł w biedzie w Rzymie w 1781 roku.

Od czasu rozpadu Czechosłowacji Czechy zdobyły jednego Oscara (za film "Kola"). Mają też na koncie dwie nominacje. W ostatnich latach dwukrotnie filmy z Czech znajdowały się na skróconej liście do nominacji. Jednym z nich był film biograficzny Agnieszki Holland "Szarlatan".

Zwiastun filmu "Narcosis"

Wybór Holandii padł na film, który nie był prezentowany na żadnych międzynarodowych festiwalach. Ma za to w obsadzie Fedję van Huêta, który wystąpił w zdobywcy Oscara dla Holandii, filmie "Charakter".

"Narcosis" to historia rodziny, której członkowie są blisko ze sobą związani. Niespodziewanie zostają zmuszeni do poradzenia sobie z traumą straty, kiedy ojciec nie wypływa na powierzchnię w czasie wspólnego nurkowania.

Holandia ma na swoim koncie trzy Oscary, ale zdobyte dawno temu. Wspomniany "Charakter" z 1997 roku jest ostatnim filmem, któremu udało się zdobyć statuetkę.

Zwiastun filmu "Eami"Z kolei Paragwaj wybrał film, który wygrał w tym roku festiwal w Rotterdamie.

Akcja "Eami" rozgrywa się w regionie, gdzie najszybciej na świecie znikają lasy. To opowieść o końcu świata lokalnych społeczności, którego sprawcami są karczujący lasy osadnicy.

Paragwaj dopiero po raz szósty będzie ubiegał się o Oscara. Do tej pory kraj ten w rywalizacji nie miał szczęścia.

Zwiastun filmu "Ngeri-Ngeri Sedap"Zupełnie innym kluczem posłużyła się Indonezja. Kraj ten wystawia do rywalizacji komedię "Ngeri-Ngeri Sedap", która była kasowym hitem tego lata.

Jest to historia rodziców z plemienia Batak. Ich dzieci rozjechały się po świecie i nie mają z nimi zbyt częstego kontaktu. Aby zmusić ich do przyjazdu, rodzice postanawiają udawać, że się śmiertelnie pokłócili.

Indonezja nieregularnie wysyła kandydatów od drugiej połowy lat 80. XX wieku. Niestety żaden z filmów z tego kraju nie zdołał przebić się nawet na listę skróconą do nominacji.

OSCARY 2023: Zgłoszeni kandydaciLista skrócona kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy zawierająca 15 tytułów zostanie ogłoszona 21 grudnia. Pięciu nominowanych poznamy 24 stycznia 2023 roku.

Albania: "Një Filxhan Kafe dhe Këpucë të Reja Veshur"
Algieria: "Nos frangins"
Brazylia: "Marte Um"
Bułgaria: "Maĭka"
Czechy: "Il Boemo"
Ekwador: "Lo invisible"
Grecja: "Magnitika pedia"
Holandia: "Narcosis"
Indonezja: "Ngeri-Ngeri Sedap"
Irlandia: "An Cailín Ciúin"
Japonia: "Plan 75"
Kanada: "Wieczna wiosna"
Korea Południowa: "Podejrzana"
Kostaryka: "Domingo y la niebla"
Łotwa: "Janvāris"
Niemcy: "Na Zachodzie bez zmian"
Panama: "Cumpleañero"
Paragwaj: "Eami"
Polska: "IO"
Słowenia: "Orkester"
Szwajcaria: "Kawałek nieba"
Tajwan: "Gai si de a xiu luo"
Tunezja: "Taht el Karmouss"
Turcja: "Powtórka"
Uganda: "Tembele"
Ukraina: "Klondike"
Urugwaj: "Pracodawca i pracownik"
Węgry: "Blokád"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones