Portrety najsłynniejszych filmowych żółwi

Informacja nadesłana przez dystrybutora /
https://www.filmweb.pl/news/Portrety+najs%C5%82ynniejszych+filmowych+%C5%BC%C3%B3%C5%82wi-65462
Choć żółwie nie są wyjątkowo hołubione przez kino i często pozostają tylko bohaterami epizodycznymi, to jednak da się znaleźć całkiem sporą grupę żółwi, które zapadły widzom w pamięć. Oto garść informacji na ich temat:

1. Żółwiciel / Niby Żółw / Fałszywy Żółw ("Alicja w Krainie Czarów") to smutny, melancholijny i pokrzywdzony przez los bohater dziewiątego rozdziału słynnej powieści Lewisa Carrolla. Kiedyś był prawdziwym żółwiem, ale to już przeszłość. Wcielali się w nią tak znani wykonawcy, jak Cary Grant (1933), perkusista The Beatles Ringo Starr (1985), Roy Skelton (1985), a nawet John Gielgud (1966) oraz Gene Wilder (1999);

2. Żółw Cecil ("Tortoise Beats Hare", 1941, reż. Tex Avery, "Tortoise Wins by a Hare", 1943, reż. Robert Clampett, "Rabbit Transit", 1947, reż. Friz Freleng) to niepozorny, aczkolwiek bardzo cwany żółw. Udawało mu się przechytrzyć samego Królika Bugsa. Ten bohater siedmiominutowej kreskówki z 1941 roku, mówiący głosem Mela Blanca, z pomocą swych kuzynów wystrychnął na dudka szybciej biegającego niż myślącego królika. W drugim filmiku wręcz szydzi z Bugsa, twierdząc, że króliki nie są zbyt bystre. Ponowny wyścig w oryginalnej wersji kończy się... samobójstwem zrozpaczonego Bugsa. W trzecim filmie Cecil zwabia swego adwersarza w zmyślną pułapkę. Potem Cecil pojawiał się już tylko gościnnie, między innymi w "Kosmicznym meczu".

3. Herman ("The Flying Turtle", 1953, reż. Paul J. Smith) to żółw, który bardzo chce latać. W końcu jego pragnienie się spełni, ale dopiero... w żółwim niebie. Herman był bohaterem operującego specyficznym humorem animowanego cyklu krótkich filmów  "Foolish Fables" kręconych w wytwórni Universal-International. Głosu wszystkim bohaterom użyczył Dal McKennon, znana telewizyjna osobowość, autor wielu programów dla dzieci.

4. Żółwie z londyńskiego zoo, z filmu "Turtle Diary" (1985, reż. John Irvin) zbliżyły do siebie dwoje samotnych ludzi. Była to adaptacja powieści Russella Hobana dokonana przez słynnego dramaturga Harolda Pintera, z Glendą Jackson i Benem Kingsleyem w rolach głównych. Film chwalono umiarkowanie, ale żółwie i dyskusje na ich temat odgrywały dużą rolę w fabule – powstał bowiem plan uwolnienia ich i wypuszczenia do oceanu. Oczywiście najbardziej przykuwała uwagę koncertowa gra wyśmienitego duetu aktorskiego.

5. "Wojownicze Żółwie Ninja" to żółwie niezwykle popularne w latach 80. Na skutek tajemniczej mutacji zyskały niecodzienne zdolności, a pod światłym kierownictwem  szczura, Mistrza Splintera (Rębajły) opanowały tajniki sztuk walki. Potem wytrwale ratowały świat. Najpierw powstał serial telewizyjny (1987–1996), następnie trzy popularne filmy kinowe (1990, 1991, 1992) oraz kolejny serial (1997–1998). Dekada oddechu i – nowa wersja kinowa  (2007). Cały cykl wzbudzał sprzeczne reakcje. Jedni uważali go tylko za wytwór popkultury, inni dostrzegali w tych opowiastkach disnejowskiego ducha, historię dorastania i nie zawsze łatwych relacji rodzinnych, bo żółwiki to bracia o różnych temperamentach. Dzieciaki zaś bardzo mocno utożsamiały się z żółwikami zjadającymi pizzę.

6. Franklin (serial TV, 1997-2004, znany w Polsce pod tytułem "Witaj, Franklin") to bohater uroczej "dobranockowej" animacji (głos: Noah Reid), stający przed problemami charakterystycznymi dla początkujących uczniów. Rzecz mocno dydaktyczna, ale i ujmująco sympatyczna;

7. Luzak ("Gdzie jest Nemo", 2003, reż. Andrew Stanton) to rzeczywiście luzak, żółw-surfer, w dodatku znający się na życiu i udzielający ojcu poszukującemu zaginionego syna cennych i dowcipnych życiowych wskazań. W oryginale głos tej animowanej postaci podkładał Andrew Stanton, reżyser filmu, także realizator "WALL.E", w polskiej wersji wystąpił Mirosław Baka

8. Żółw z filmu "Ocean przygód 3D" (2009, reż. Jean -Jacques Mantello) mówił głosem Marion Cotillard, w polskiej wersji zaś Joanny Jabłczyńskiej. Udało się, także dzięki urokowi tej zręcznie nakreślonej postaci, połączyć walory edukacyjne (świetne zdjęcia podwodne) z sympatią dla bohatera. Przede wszystkim liczą się tu jednak zapierające dech zdjęcia fauny i flory oceanu.

9. Żółw Walter ("Opowieści dziwnej treści: Żółw i zając", 2008, reż. Howard E. Baker, Arish Fyzee) to animowany żółw w średnim wieku. Można powiedzieć: żółw żołądkujący się. Dąży za wszelką cenę do wyścigu z zającem. Mówi głosem Danny'ego Glovera. Całkiem zgrabne połączenie kina familijnego i łagodnej społecznej satyry;10. "Żółwik Sammy" (2010, reż. Ben Stassen) to  niestrudzony wędrowiec, poszukujący swej wielkiej miłości Karoli i napotykający na swej drodze liczne niebezpieczeństwa. Dzielny i zaradny, nieugięty w dążeniu do celu (Yuri Lowenthal, w wersji polskiej Kacper Cybiński/Adam Ferency). Kandydat na największą filmową gwiazdę wśród żółwi.


                                                 

Opr. Krzysztof Pless
                                          

 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones